Jungtinių Valstijų įstatymų leidėjai sekmadienį (10.12) ir vėl užsipuolė prezidentą George'ą W. Bushą (Džordžą V. Bušą), reikalaudami aiškesnio plano, kaip ketinama įtvirtinti saugumą Irake bei užsitikrinti tarptautinę paramą šalies atstatymui.
Nauja kritikos banga kilo praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Bagdado centrą sudrebino automobilyje padėtos bombos sprogimas, o Baltieji rūmai tęsė žiniasklaidos kampaniją siekiant apginti politiką Irako atžvilgiu. G. W. Bushas ir kiti aukščiausio rango pareigūnai tvirtina, kad karas Irake buvo būtinas norint laimėti po 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių paskelbtą "karą su terorizmu".
Nuomonių apklausos rodo, kad parama G. W. Bushui mažėja, o dvejonės dėl okupacijos auga, todėl Irako klausimas gali tapti pagrindiniu politiniu iššūkiu prezidentui rengiantis 2004 metų rinkimų kampanijai.
Paskatinti žemų G. W. Busho reitingų, jo galimi varžovai demokratai suskubo kritikuoti politikos Irake.
"Jis neturėtų skųstis, - televizijai ABC teigė demokratų senatorius Johnas Kerry (Džonas Keris), siekiantis tapti demokratų kandidatus į prezidento postą. - Jis turėtų atsiprašyti šios šalies žmonių, nes vietoj realios politikos jiems buvo pateikta (viešųjų ryšių) kampanija".
Niu Džersio senatorius demokratas Frankas Lautenbergas (Frenkas Lotenbergas) televizijai CNN sakė, kad automobilio sprogdinimas tik patvirtina, jog smurtas tęsiasi nuo pat to laiko, kai kovos veiksmai neva turėjo baigtis".
"Kažkurią dieną mes netekome trijų amerikiečių karių. Pamėginkite pasakyti jų šeimoms, kad mes ten darome pažangą. Juos glumina tai, ką jie mato. O dabar jie savęs klausia, ar mes ketinama atimti pinigus iš amerikiečių poreikių ir skirti juos Irakui, sėdinčiam ant 200 mlrd. vertės skysto aukso", - piktinosi senatorius.
Mažiausiai šeši žmonės žuvo, kai automobilyje padėta bomba sprogo prie viešbučio, kuriame gyveno JAV saugumo pareigūnai bei Irako Valdančiosios tarybos nariai, pranešė JAV kariškiai.
Manoma, kad viešbutyje "Baghdad" yra įkurta JAV centrinės žvalgybos agentūros būstinė.
Pasak demokratų senatoriaus Josepho Bideno (Džozefo Baideno) išpuoliai prieš JAV vadovaujamas pajėgas ir minias maldininkų sutraukiančios piligrimystės rodo irakiečių nusivylimą ir didėjančias dvejones dėl JAV ketinimų.
"Jie pradeda svarstyti, ar mes esame okupacinė jėga, ar išvaduotojai, nes joks aiškus pareiškimas nebuvo paskelbtas. Taip pat nėra jokio aiškaus plano, kaip mes ketiname perduoti valdžią irakiečiams", - teigė J. Bidenas televizijai NBC.
"Manau, kad nesugebėjus gauti rimtos, patikimos paramos iš Europos, Rusijos ir kitų pasaulio šalių, šiitų ir kitų galvoje tik sustiprės mintis: "palaukit, ar šie vyrukai žino, ką daro?", - sakė senatorius.
"Ši administracija nepateikia aiškių tikslų, aiškių pareiškimų ar planų, - tvirtino J. Bidenas. - Joje ryškus skilimas tarp (valstybės sekretoriaus Colino) Powello ir (gynybos sekretoriaus Donaldo) Rumsfeldo".
Jo teigimu, Baltųjų rūmų šeimininkas turėtų skubiai pareikšti, kad būtent jis yra šalies lyderis, jis priima svarbiausius sprendimus ir visi jo kabineto nariai sprendimus turėtų neginčijamai vykdyti.
Tuo tarpu respublikonų senatorius Richardas Lugaras (Ričardas Lugaras) taip pat paragino G. W. Bushą prašyti pagalbos veiksmams Irake iš kitų šalių, įskaitant Prancūziją, Vokietiją, Kiniją ir Rusiją.
"Jos mums skolingos už stabilumą, kurį mes bandome užtikrinti. Tuo pačiu metu mes joms skolingi už nuoširdžias pastangas pateikti tarptautinį padėties vaizdą", - sakė R. Lugaras.
AFP-BNS