Valstybę į teismą dėl neišmokėtų algų padavę policininkai tvirtina esą stumiami į teisinę aklavietę. Pasak Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinių sąjungų atstovų, valstybė ne tik apvogė savo piliečius, bet ir tyčiojasi iš jų, kurdama keistus teisinius precedentus.
Kaip spaudos konferencijoje Seime trečiadienį sakė Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinių sąjungų pirmininkas Tomas Vaitkunskas, profesinės sąjungos skundas, kuriuo dėl policininkams neišmokėtų algų atsakovu teisme patraukta valstybė, nenagrinėjamas, nes teismai iš profesinės sąjungos pradėjo reikalauti notariškai pavirtintų įgaliojimų pareiškėjams atstovauti.
Dėl porą metų neišmokėto darbo užmokesčio dalies valstybę į teismą padavė 481 Lietuvos policijos pareigūnas iš Vilniaus, Anykščių, Ignalinos, Mažeikių, Akmenės, Rokiškio, Šakių, Marijampolės, Kėdainių ir Zarasų miestų bei rajonų.
T. Vaitkunsko teigimu, teismams pradėjus reikalauti notariškai patvirtinto įgaliojimo atstovauti pareiškėjams, profsąjungos atstovui tektų su visais kolektyvinį pareiškimą pasirašiusiais 481 policininku eiti pas notarą ir patvirtinti įgaliojimus.
Pasak jo, tokiu būdu policininkus vienijančios organizacijos stumiamos į teisinę aklavietę.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinių sąjungų pirmininko pavaduotojas Vytautas Bakas tikino, jog įgaliojimų atstovauti teisme reikalaujantys teismai kuria precedentą.
Anot jo, iki šiol teismuose, kuriuose pareiškėjui atstovaudavo profsąjunga, įgaliojimo atstovauti asmeniui nebuvo reikalaujama.
"Valstybė ne tik apvogė savo piliečius, bet ir toliau akivaizdžiai tyčiojasi iš jos kurdama precedentus", - sakė V. Bakas.
Taip pat, jo nuomone, taip valstybė siekia susidoroti su profsąjungomis. "Matau grėsmę, kad profesinės sąjungos naikinamos", - teigė V. Bakas.
Šalies pareigūnai iš valstybės ketina prisiteisti iš jų nusavintus 34 mln. litų atlyginimų, kurie buvo neišmokėti Vyriausybei įvedus atlyginimų indeksavimo koeficientus.
Pagal Vyriausybės 2002 metų nutarimu patvirtintas taisykles, kai valstybės ar savivaldybės institucijai nepakanka paskirtų lėšų darbo užmokesčiui mokėti, policijoje buvo taikomas indeksavimo koeficientas ir išmokamas mažesnis darbo užmokestis, nei priklauso už atliktą darbą.
Galiojant šiai tvarkai, šalies pareigūnai kiekvieną mėnesį netekdavo nuo 100 iki 300 litų grynųjų pajamų.
Tačiau pernai gruodį Konstitucinis Teismas paskelbė, kad policininkams negali būti mokama už atliktą darbą mažiau, negu priklauso.
Konstitucinis Teismas pažymėjo, jog pagal Konstituciją negali būti tokios teisinės situacijos, kad valstybės tarnautojui, kuris atliko pavestą darbą, už šį darbą nebūtų mokama, būtų mokama ne nustatytu laiku arba mokama mažiau, negu jam priklauso pagal įstatymus arba jais remiantis išleistus kitus teisės aktus.
Be to, asmuo, kuris atliko pavestą darbą, pagal Konstituciją turi teisę reikalauti, kad jam būtų sumokėtas visas pagal įstatymus arba jais remiantis išleistus kitus teisės aktus priklausantis darbo užmokestis, taip pat kad jis būtų sumokėtas nustatytu laiku. Ši asmens teisė yra ginama kaip nuosavybės teisė.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS