Pasaulinio garso Avinjono vasaros teatro festivalis ketvirtadienį žlugo, jo direktoriui atsisakius patenkinti streikuojančių aktorių ir scenos darbininkų reikalavimus ir atšaukus visus šių metų programos renginius. Ketvirtadienį dėl streiko buvo atšaukti ir netoliese esančio Ė-an-Provanso festivalio renginiai.
"Deja, 57-asis Avinjono festivalis neįvyks, - pasakė akivaizdžiai nusivylęs festivalio direktorius Bernaras Favras d'Arsė (Bernard Faivre d'Arcier), paaiškindamas, jog streikuotojai darė per didelį spaudimą. - Nenoriu, kad man įsakinėtų profsąjungos. Ir aš visiškai nesutinku kreiptis pagalbos į policiją".
Dėl streiko prieš nedarbo pašalpos mokėjimo tvarkos pakeitimą jau teko atšaukti Prancūzijos vakaruose vykusį populiarų muzikos festivalį; jis taip pat sutrukdė filmo, kuriame vaidina Holivudo žvaigždė Džekas Nikolsonas (Jack Nicholson), filmavimą Paryžiuje.
Aktoriai Avinjone ankstyvą ketvirtadienio rytą balsavo už tai, kad streikas būtų tęsiamas. Taip jie, anot komentatorių, sudavė mirtiną smūgį nuo 1947 metų be pertraukos kasmet vykusiam festivaliui.
Ketvirtadienį Avinjone, kur prieš tai dvi dienas iš eilės buvo atšaukti visi pasirodymai, vyravo sumaištis. Avinjono merė, kuri priklauso ir festivalio tarybai, pareiškė negalinti be niekur nieko susitaikyti su tradicinio trijų savaičių trukmės renginio atšaukimu. Miesto taryba dar ieško būdų, kaip išgelbėti festivalį, kuris paprastai sutraukdavo apie 700 tūkst. svečių ir duodavo vietos ekonomikai 23 mln. eurų injekciją.
"Man liūdna. Aš - sukrėstas. Kaip ir visi, kurie taip sunkiai rengė šį festivalį. Bet mes visi palaikome aktorius", - LCI televizijai sakė teatro režisierius Žanas Mišelis Ribas (Jean-Michel Ribes).
55-ojo Ė (Aix) festivalio direktorius Stefanas Lisneras (Stephane Lissner) ketvirtadienį irgi pareiškė atsisakąs rengti pasirodymus su policijos apsauga. Prieš tai demonstrantai čia sutrukdė Verdžio (Verdi) "La Traviata" spektaklį.
"Bandžiau su jais kalbėti protingai. Bet jie manęs nesiklauso. Padariniai bus katastrofiški, ir ne tik 600 menininkų, kurie festivaliui ruošėsi kelis mėnesius", - sakė jis.
Avinjono viešbučiai ir restoranai skaičiavo nuostolius, kuriuos patirs dėl festivalio atšaukimo, aktoriai vaikštinėjo po miesto gatves su užrašais "vyksta streikas" ant kūno, o organizatoriai pradėjo grąžinti pinigus už bilietus į pagrindinės programos renginius. Iki šiol buvo parduota apie 74 tūkst. bilietų.
Darbo konfliktas paaštrėjo po to, kai Prancūzijos kultūros ministras Žanas Žakas Aijagonas (Jean-Jacques Aillagon) šią savaitę paskelbė, jog, nepaisydamas profsąjungų prieštaravimo, pamažu įves naująją aktorių socialinio aprūpinimo sistemą.
Pagal streiką išprovokavusią naująją tvarką, atlikėjai įgytų teisę aštuonis mėnesius gauti valstybės pašalpą, jei per praėjusius dešimt mėnesių būtų dirbę 507 valandas. Šiuo metu jie metus laiko gauna valstybės pašalpą, atidirbę 507 valandas per 12 mėnesių. Fondo, iš kurio mokamos atitinkamos pašalpos, deficitas sudaro 950 mln. eurų, t.y. pašalpos aktoriams faktiškai yra mokamos iš mokesčių mokėtojų kišenės.
Reuters-ELTA