Aukšti JAV pareigūnai Davose vykusiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF) daugeliu klausimų demonstravo nuosaikesnę supervalstybės poziciją, tačiau vis tiek susilaukė kritikos dėl Amerikos prevencinės politikos.
Sekmadienį, po penkių darbo dienų, Šveicarijos Davoso kurorte vykstantis pasaulio politikos ir verslo elito forumas baigs darbą.
Penkios dienos nenutrūkstamų diskusijų ir derybų tarp pasaulio politikos ir verslo elito nebuvo visiškai sėkmingos Jungtinėms Valstijoms, kurios stengėsi užglaistyti karo Irake sukeltus nesutarimus.
Netgi tokie artimi JAV sąjungininkai kaip Pakistano prezidentas Pervezas Musharrafas (Pervezas Mušarafas) pažymėjo, kad JAV dar tik pradėjo spręsti politines problemas, kurios, pasak jo, "stiprina musulmonų ir vakarų pasaulio susvetimėjimą".
"Bijau, jog tikrasis šio susvetimėjimo gydymas dar neprasidėjo", - žurnalistams teigė P.Musharrafas.
Praėjusių metų forume JAV siekė sutelkti kaip įmanoma glaudesnes galimos invazijos į Iraką šalininkų gretas, ir tada susilaukė aršios kritikos dėl nesiskaitymo su tarptautinės bendrijos nuomone ir ketinimų imtis vienašališkų veiksmų. Šiais metais PEF JAV delegacija, vadovaujama viceprezidento Dicko Cheney (Diko Čeinio), stengėsi užduoti taikų diskusijų toną.
"Bendradarbiavimas tarp vyriausybių ir efektyvi tarptautinių organizacijų veikla šiandien yra daug svarbesnė, nei kada nors praeityje", - teigė D.Cheney, kuris yra laikomas svarbiausiu jėgos politikos architektu JAV prezidento administracijoje.
Jis netiesiogiai paragino aktyvias karo priešininkes Europoje, tokias kaip Prancūzija ir Vokietija, padėti atstatant Iraką, aktyviau dalyvauti sprendžiant Irano branduolinių ambicijų problemą ir plėtoti tarptautinį saugumą.
JAV teisingumo sekretorius generolas Johnas Ashcroftas (Džonas Aškroftas) primygtinai tvirtino, kad Amerika "nėra agresorius", ir nurodė, jog ateityje ketinama daugiau dėmesio skirti kovai su pasaulyje kerojančia korupcija nei kovai su terorizmu.
Jungtinių Valstijų prekybos sekretorius Donaldas Evansas stengėsi išsklaidyti būgštavimus dėl augančio valstybės biudžeto deficito, kurio nekontroliuojamas didėjimas gali neigiamai paveikti viso pasaulio valiutas ir globalią ekonomiką.
D.Evansas deficitą pavadino "visiškai valdomu" ir "nekeliančiu pavojaus", bei pažadėjo, kad jis bus mažinamas priimant "labai labai sunkius taupymą skatinančius sprendimus".
Kai kurie prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracijos kritikai, tokie kaip demokratas Sanderis Levinas, švelnėjančioje JAV pozicijoje įžvelgia prisipažinimą, jog "vienašališki veiksmai ir politika nėra efektyvūs".
"Manau tai reiškia pokyčius JAV politikoje, tačiau tik vėliau pamatysime, ar jie yra kardinalūs", - po D.Cheney kalbos pažymėjo S.Levinas.
Irano prezidentas Mohammadas Khatami (Mohamadas Chatamis) pripažino, kad administracijos, kuri islamo respubliką priskyrė prie masinio naikinimo ginklais pasauliui grasinančios "blogio ašies", tone pasigirdo naujų gaidų.
Tačiau jis pridūrė: "Tikiuosi, jog pasikeitusi JAV pozicija nėra tik gudrus taktinis ėjimas, o rimtas ketinimas peržiūrėti vykdomą politiką ir naudojamas priemones".
Nors Davose Amerikos delegacija stengėsi laikytis kuo nuosaikesnės pozicijos, griežtos kritikos išvengti nepavyko. Ypač nepalankiai apie Jungtines Valstijas atsiliepė Jungtinių Tautų (JT) Generalinis Sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas), kurio palaikymas, užglaistant karo Irake pasekmes, amerikiečiams šiuo metu labai reikalingas.
K.Annanas įspėjo, kad JAV susikoncentravimas ties saugumu nukreipė dėmesį nuo pasauliui labai aktualių plėtros problemų, todėl tarptautinė saugumo sistema gali nusiristi "iki brutalios konkurencijos, pagrįstos džiunglių įstatymais".
Pasak jo, jei tarptautinis terorizmas kelia grėsmę pasaulio tvarkai ir harmonijai, tai "karas su juo kartais gali paaštrinti šias tendencijas ir sukelti abejonių tinkama žmogaus ir piliečio teisių apsauga".
Musulmonų valstybių atstovai kaltino Jungtines Valstijas dviveidiškumu, nes jos skelbiasi nešančios į Artimuosius Rytus demokratiją, tačiau nesiliauja rėmusios Izraelio vykdomos palestiniečių teritorijų okupacijos.
Netgi plačiai skelbiamą didžiausios pasaulio ekonomikos atsigavimą kai kurie pareigūnai ir ekonomistai įvertino gana skeptiškai.
Vyriausias JAV banko "Morgan Stanley" ekonomistas Stephanas Roachas (Stivenas Roučas) pasakė, kad Amerikos ekonomika garbinama už tai, ką, lyginant su Kinija, būtų galima pavadinti "nenatūraliu atsigavimu".
"Mūsų ūkis kyla struktūrinio disbalanso kaina, į priekį viską stumia taupymo politika ir skolinimasis, nekuriamos naujos darbo vietos", - pažymėjo jis.
AFP-BNS