Pasak verslo dienraščio "Financial Times" pagal kitą mėnesį numatomas pasiūlyti Europos Sąjungos (ES) taisykles susiliejančios regiono šalių bendrovės gali būti įpareigotos glaudžiai konsultuotis su profsąjungomis ir suteikti darbuotojams teisę turėti savo atstovą valdyboje.
Darbdaviai pradėjo kampaniją prieš, jų teigimu, išplečiamą darbuotojų dalyvavimo sprendimų priėmime principą. Šis principas jau dabar yra įteisintas kai kuriose valstybėse, pavyzdžiui, Vokietijoje.
Tačiau Europos Komisijos atstovai prieštaringai vertinamo pasiūlymo neketina atsisakyti. Briuselio pareigūnai nusprendė, kad norint paskatinti tarptautinius susiliejimus būtina radikaliau peržiūrėti įmonių teisę reglamentuojančius teisės aktus.
Šie nesutarimai rodo, kaip sudėtinga suderinti Europoje galiojančius įmonių teisės aktus nepriverčiant tarptautinių bendrovių persikelti į šalis, kuriose taikomi švelnesni reikalavimai.
Laiške, kuriuo remiasi "Financial Times", ES vidaus rinkos komisaras Fritsas Bolkesteinas (Fricas Bolkešteinas) vienam Europos bendrovės vadovui teigė, kad "vienintelis sprendimas", galintis tarptautinių susiliejimų metu atsižvelgti į darbuotojų teises ir kartu būti politiškai priimtinas, yra įteisinti didesnį darbuotojų atstovavimą.
Pagal siūlomas dešimtąją ir keturioliktąją įmonių teisės direktyvas susiliejant dviems Europos bendrovėms darbuotojų mažuma galėtų reikalauti įteisinti didesnį atstovavimą ir taip išspręsti problemas, kylančias dėl nacionalinių taisyklių neatitikimo. Savo ruožtu darbdaviai baiminasi, kad tokia tvarka sulėtintų įmonių konsolidavimąsi, nes vadovai nenorėtų perimti, jų požiūriu, intervencinių valdymo standartų.
Didžiosios Britanijos darbdaviams atstovaujanti konfederacija CBI taip pat nuogąstauja dėl Europos įmonių perėmimų direktyvos, kuri neseniai buvo pateikta Europos Parlamentui. Ši direktyva įpareigotų bendroves prieš priimant perėmimo pasiūlymą pasikonsultuoti su darbuotojais.
CBI generalinio direktoriaus pavaduotojas Johnas Cridlandas (Džonas Kridlendas) sakė: "Darbdavius nukamavo daugybė iniciatyvų, kurios pateikiamos šiais klausimais. Mažiausiai norime dar vienos krūvos diktatoriškų pasiūlymų, kurie sunaikintų visą gerą tebevykstantį darbą".
Briuselio sumanymams pasipriešino ir Vokietijos darbdavių federacija BDI, norinti, kad Vokietijoje galiojantys reikalavimai būtų sušvelninti, o ne pradėti taikyti bendrovėms, kurias vokiečiai įsigyja kitose ES šalyse.
Europos Komisija galutinį pasiūlymą, kuriam vėliau turės pritarti Europos Parlamentas ir valstybės narės, turėtų pateikti antroje lapkričio pusėje. Pasiūlymo tvirtinimas gali užtrukti mėnesius ar net metus. Pavyzdžiui, iki šiol nepatvirtinti ankstesni pasiūlymai, nors jie buvo pateikti dar 1985 metų sausį.
ES vykdomosios institucijos atstovas teigė: "Komisija sieks tinkamai subalansuoti (siekius) neužkrauti bendrovėms nereikalingų suvaržymų ir užtikrinti, kad tos bendrovės, kurioms jau taikoma nacionalinė darbuotojų dalyvavimo (sprendimų priėmime) tvarka, negalėtų jos visiškai išvengti. Jei šis balansas nebus pasiektas, to (pasiūlymo) nepatvirtins nei Europos Parlamentas, nei (valstybių narių Ministrų) Taryba".
Pasak atstovo, Europos Parlamentas ankstesnių pasiūlymų nepatvirtino būtent dėl to, kad juose nebuvo nuostatų dėl darbuotojų dalyvavimo sprendimų priėmime.
ELTA