Britų ginklų inspektoriaus Davido Kelly (Deivido Kelio) savižudybės tyrimas ketvirtadienį ėjo į pabaigą, šalių advokatams pradėjus sakyti baigiamąsias kalbas. Po jų tyrimui vadovaujantis teisėjas lordas Huttonas (Hatonas) sės rašyti išvadų.
Tyrimas dėl liepos mėnesį įvykusios D.Kelly mirties, kuris pastūmėjo ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) vyriausybę į giliausią krizę per šešerius valdymo metus, buvo pradėtas rugpjūčio 11 dieną. Lordas Huttonas nuo tos dienos Karališkojo teisingumo teismo Londone 73-joje salėje iš viso išklausė 74 liudininkų parodymus.
Ketvirtadienį teisėjas išklausys D.Kelly šeimos, Britanijos vyriausybės, BBC ir pačios tyrimo komisijos advokatus, o vėliau sės rašyti ataskaitos, kuri turėtų būti baigta lapkričio mėnesį.
Tačiau liko išklausyti dar vieną liudininką - serą Keviną Tebbittą, aukšto rango Gynybos ministerijos tarnautoją, kuris dėl sveikatos šią savaitę negalėjo dalyvauti kryžminėse apklausose.
Manoma, kad lordas Huttonas jį apklaus kitą savaitę.
Britanijos vyriausybei pakenkęs skandalas kilo, kai BBC gegužės mėnesį parodė reportažą, kuriame pasėjo įtarimų neva T.Blairo aplinka sureikšmino teiginius 2002 metų rugsėjį paskelbtame dosjė apie Irako masinio naikinimo ginklus. Šis dokumentas buvo pagrindinis argumentas, aiškinant karo prieš Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimą būtinybę. Kiek vėliau išaiškėjo, kad šaltinis, kuriuo rėmėsi BBC, buvo D.Kelly.
BBC reportaže itin abejota dėl žymiausio dosjė teiginio, kad Irakas gali paleisti į darbą cheminius ar biologinius ginklus per 45 minutes.
Per tyrimą paaiškėjo, kad į dosjė nebuvo įtraukta esminė detalė - "45 minučių" teiginys buvo skirtas mūšio ginklams, kaip minosvaidžiai ar artilerija, o ne raketoms, galinčioms pasiekti kitas šalis.
D.Kelly nusižudė po to, kai Gynybos ministerija spaudai patvirtino, jog jis buvo BBC šaltinis, o parlamento komitete jam teko sudalyvauti labai intensyvioje apklausoje.D.Kelly buvo labai gerbiamas Irako masinio naikinimo ginklų programų tyrimo ekspertas, anksčiau dirbęs ir JT ginklų inspektoriumi Irake.
Ketvirtadienį teismo tyrimui pranešta, kad remiantis 1985 metų Gynybos ministerijos ataskaita, D.Kelly motina 1964-siais po ilgametės depresijos "mirė nuo savo rankos".
Tačiau tyrimui liudijęs savižudybių ekspertas iš Oksfordo universiteto Keithas Hawtonas (Kitas Hotonas) tvirtino vis tiek manąs, jog D.Kelly nusižudė iš negarbės po to, kai žiniasklaidai buvo išviešintas jo vardas.
D.Kelly našlė Janice (Dženis) anksčiau liudijo, jog mokslininkas "jautėsi išduotas", kai Gynybos ministerija nutarė jį išviešinti, tarp BBC ir Dauning Stryto prasidėjus aršiam ginčui dėl gegužės mėnesio reportažo.
AFP-BNS