Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priims galutinį sprendimą dėl to, ar išduoti Rolandui Paksui parašų rinkimo lapus, ar ne. Trečiadienį vykusiame VRK posėdyje buvo pasikeista nuomonėmis, išklausytos R. Pakso atstovų pozicijos.
"Mes norime tą klausimą išnagrinėti iš esmės, kad nebūtų kažkokių abejonių, grįžimų prie to klausimo vėl. Juo labiau, kad aš prognozuoju, kad kokį mes sprendimą bepriimtumėme, mums tą sprendimą reikėtų ginti teisme, ir mes norime, kad tas sprendimas būtų grindžiamas motyvuotai ir kad mes teisme neatsidurtume nepavydėtinoje padėtyje, esą Konstitucijos neperskaitėme ir panašiai", - žurnalistams trečiadienį po VRK posėdžio sakė šios komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Z. Vaigauskas patvirtino, jog, VRK priėmus net palankų R. Paksui sprendimą, jį gali teismui apskųsti kiti kandidatai, jų atstovai ar partijos.
Z. Vaigauskas nesiėmė prognozuoti, kokį sprendimą ketvirtadienį priims VRK. Anot Z. Vaigausko, VRK savo ruožtu kreipėsi išaiškinimo į Seimo teisės departamentą bei kai kuriuos teisininkus.
R. Pakso atstovai trečiadienį į VRK posėdį taip pat buvo atsivedę kelis teisininkus, kurie kartojo argumentus, kad Konstitucijos 78 ir 79 straipsniuose numatytas reikalavimų kandidatuojantiems į Prezidento postą sąrašas yra baigtinis. Z. Vaigauskas, savo ruožtu, paneigdamas šį teiginį priminė, jog antai Konstitucijos 141 straipsnyje taip pat minimos kai kurios kandidatavimo sąlygos.
Minėtas straipsnis numato, jog asmenys, atliekantys karo tarnybą, karininkai, puskarininkiai, liktiniai, kiti sukarintų ir saugumo tarnybų apmokami pareigūnai negali būti Seimo ir savivaldybių tarybų nariais.
R. Pakso atstovai taip pat tikino, kad VRK neturėjo kreiptis į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisiją (VTEK), nes pati turi priimti nešališką sprendimą. VTEK, pasak kalbėjusių R. Pakso poziciją remiančių teisininkų, neturi teisės aiškinti ar interpretuoti Konstitucijos ar Konstitucinio Teismo sprendimų.
"Yra teisinga, kad rinkėjai žino, kad kandidatas apkaltos būdu buvo pašalintas iš pareigų, tačiau neteisinga, kai jam daromi suvaržymai kandidatuoti, prieštaraujantys Konstitucijai", - VRK posėdyje sakė advokatas Algirdas Žalnerauskas.
VRK galutinai nuspręsti dėl R. Pakso kandidatavimo pirmalaikiuose Prezidento rinkimuose gali ne vėliau kaip iki ketvirtadienio vakaro, nes savo sprendimus tokiais klausimais VRK privalo priimti ne vėliau kaip per 3 dienas nuo pretendento pareiškinių dokumentų pateikimo dienos.
Ekspertai mano, kad teismas neturėtų leisti R. Paksui kandidatuoti
Interviu savaitraščiui "Veidas" Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Administracinės ir konstitucinės katedros docentas Egidijus Šileikis teigė, kad iš esmės neįmanoma prognozuoti, ar Vyriausiasis administracinis teismas kreipsis išaiškinimo į Konstitucinį Teismą.
"Bet taip atsitikus, turi veikti sveiko proto principas. Manau, Konstitucinis Teismas šį klausimą svarstytų ne eilės tvarka. Žinome, kaip operatyviai buvo pateikta Seimui išvada dėl konkrečių R. Pakso veiksmų atitikties Konstitucijai. O ši byla būtų žymiai lengvesnė ir atsakyta būtų tikrai operatyviai", - sakė E. Šileikis.
Anot teisininko, pagrindinis koziris byloje turėtų būti įvykusi apkalta ir konstatuotas šiurkštus Konstitucijos pažeidimas.
"Matau galimybę Vyriausiajam administraciniam teismui sumaniai suformuluoti klausimą Konstituciniam Teismui: "Ar tai, kad dabartinis Prezidento rinkimų įstatymas formaliai leidžia registruoti kandidatą, kuris pašalintas iš pareigų, į kurias vėl pretenduoja, apkaltos proceso tvarka, neprieštarauja Konstitucijai"? Tiksliau - ar tokio teisinio draudimo nebuvimas neprieštarauja Konstitucijos 74 straipsniui, kuriame kalbama apie apkaltą? Precedentas - klausti Konstitucinio Teismo apie tai, ko įstatyme nėra, bet pagal Konstituciją turėtų būti - jau buvo", - sakė E. Šileikis.
Teisininkas primena Konstitucinio Teismo nuomonę, jog "apkalta - visuomenės savigynos instrumentas".
"O kokia prasmė nubausti pareigūną ir po kelių savaičių vėl leisti jam balotiruotis į tas pačias pareigas? Kur čia visuomenės savisauga? Mano supratimu, Konstitucinis Teismas galėtų pasakyti, kad toks draudimas turėtų būti. Jam tai pasakius, nebereikėtų keisti ir Konstitucijos - užtektų Seimui padaryti pataisą įstatyme", - sakė teisės ekspertas.
Kandidatais į prezidentus bus užregistruoti tik tie pretendentai, kurie iki gegužės 8 dienos surinks ne mažiau kaip po 20 tūkst. juos remiančių rinkėjų parašų.
Neeiliniai prezidento rinkimai vyks birželio 13 dieną.
"Eltos" nuotr.
ELTA, BNS