Vašingtonas priekaištauja Naftą eksportuojančių šalių organizacijai (OPEC) dėl kylančių naftos kainų, tačiau pirmaujanti kartelio narė Saudo Arabija yra patenkinta kainų augimu tol, kol JAV ir Kinijos paklausa rodo, kad vartotojai nėra sunerimę.
Praėjusiais metais naftos kainoms pasiekus aukščiausią metinį kainų vidurkį per praėjusius du dešimtmečius, praėjusį mėnesį naftos kainos pašoko dar du procentus po to, kai Saudo Arabija inicijavo planus nuo balandžio mėnesio OPEC naftos gavybos kvotas sumažinti 4 proc.
Šiuo metu naftos kainos beveik siekia aukščiausią pokario Irako lygį: JAV šviesios naftos barelis kainuoja 36 dolerius, o OPEC naftos kaina - 31 doleris už barelį.
Tokios kainos nerimą kelia George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administraciją, kuri baiminasi, kad rinkimų metais augančios naftos kainos padidins išlaidas energijai.
"Akivaizdu, kad dabartinės kainos kelia nerimą mums visiems. Aukštos naftos kainos gali pakenkti šalies ekonomikai", - ketvirtadienį sakė JAV energetikos sekretorius Spenceris Abrahamas (Spenseris Abrahamas).
Anksčiau dėl tokio JAV administracijos pareiškimo Saudo Arabija greitai sumažintų kainas. Tačiau dabar tokių veiksmų ji vargiai imtųsi.
Augantis OPEC pasitikėjimas, kad stiprėjanti Kinijos rinkos paklausa padidins OPEC pajėgumą išlaikyti aukštas tarptautines naftos kainas, reiškia, kad Rijadas yra pasirengęs išbandyti, kiek vartotojai išlaikys tokias kainas.
"Jie nori pažiūrėti, kiek kainos gali augti nepakenkdamos OPEC. Tolygiai augančios kainos yra geriau nei staigus šoktelėjimas", - sakė "Deutsche Bank" ekspertas Adamas Sieminskis (Adamas Seminskis).
"Vyrauja nuomonė, kad 32-35 dolerių naftos kaina yra įkandama", - sakė Vašingtone įsikūrusios "PFC Energy" analitikas Rogeris Diwanas (Rodžeris Daivanas).
Kitos OPEC narės taip pat noriai prisideda prie Saudo Arabijos reikalavimų, jei tai reikš didesnes naftos kainas, nors kitos naftos gamintojos, kaip Nigerija, Alžyras ir Libija, didina savo pajėgumą ir yra linkusios didinti kvotas, o ne jas mažinti.
Kylanti JAV naftos paklausa, šį mėnesį išaugusi iki rekordinio 21 barelio per dieną penkerių metų lygio, leidžia manyti, kad per praėjusius penkerius metus vartotojai priprato prie aukštų naftos kainų ir yra pasirengę mokėti daugiau.
“Reuters”-ELTA