Kartais gyvenimas mus užklumpa nepasiruošusius, pastato į apisprendimo kryžkelę: arba griebtis už galvos ir aimanuoti dėl vilčių nepasiteisinimo, arba rinktis lengvesnį ironijos kelią.
Aš jums rekomenduoju antrąjį variantą, kai dainininkas iš Verebiejų suokia, kad jo tėviškėj palmių ir kopų nebėra, kai žiūrėdami “Klausimėlį” sužinot, kad Arafatas išrado Izraelį ir futbolą, arba kai vasarą nueinat į kiną.
Rinkdamiesi pirmąjį variantą ryžkitės ir sizifiškai kančiai. Kur kas lengviau tikėti, kad visi keistuoliai, neišmanėliai, kičą gaminantys menininkai yra labai giliai užsislaptinę ironikai. Naivu turėti tokią viltį, kad ir kieno motina ji būtų, tačiau daug sveikiau jūsų sielai.
Sėdėdamas kino teatro fotelyje bandžiau stipriai į ironiją įsimedituoti. Ne be reikalo: tai, kad nemokamas, tik iš reklamos gyvas leidinys išdrįsta filmą vertinti viena žvaigždute, yra ženklas sunerimti.
Pagrindinio vaidmens atlikėja Gwyneth Palthrow, kadaise nuskynusi “Oskarą” ir Bradą Pittą, laukiantiems iš jos vaidmens rimtame filme tyčia rodo liežuvį, norėtų pasakyti ironija, nors blaivus protas argumentuotai teigia, kad eini ten, kur daugiau moka. O moka tau gerai, jei tu aukšta, liekna blondinė, o kojos, kurių vienos vardas “curriculum”, o kitos - “vitae”, siekia kaklą.
“Vaizdas iš viršaus geresnis” yra sėkmės istorija ir dar romantinė komedija (kad tave kur, romantinė komedija - taip keikiasi sinefilai). Scenaristas su režisieriumi Bruno Barreto čia puikiai atskleidžia savo talentus. Klasikinė sėkmės istorija vaizduoja nuo nulio pradedančius, daug dirbančius ir daug kliūčių nugalinčius darbo pirmūnus, o romantinėje komedijoje kažkas turi įsimylėti, tada patirti sunkumų, o galiausiai dar stipriau mylėti ir laimingai gyventi. Filmo žiūrovai laukia netikėtumų šiose klasikinėse struktūrose ir… nesulaukia. Geras kūrėjų humoro jausmas.
Aišku, lengva Holivudui juoktis, kai gali leisti amerikietiškam Kapčiamiesty gyvenančiai ir amerikietiškam “T-Markete” dirbančiai merginai pasiekti savo svajonę. Lietuviško kaimo gyventojams tokia ironija pasirodytų labai nepriimtina: tyčiojasi, kiaulės.
Jeigu jūs iš tų žmonių, kuriems patinka kentėti, ir jūs pasirinkote antrą variantą, dar galite gelbėtis stebėdami komiką Mike’ą Myersą, tą karštąjį ir nesuvaldomąjį Ostiną Pauersą. Jis - žvairas stiuardesių mokytojas ir sutrikusioms mokinėms rodo, į kurią akį šnekėdamos su juo turėtų žiūrėti. Tačiau nesitikėkit per daug - filmas užkrėstas politkorektiškumu (http://www.omni.lt/?rask$9359_70693$z_112591): tarp veikėjų, turinčių nors vieną dialogo eilutę, yra po vieną homoseksualą ir juodaodį. Ir susitaikykit su tuo, kad Holivudui Europą sudaro du dalykai - Eifelio bokštas ir Paryžius. O Lietuva jiems - tai tokia liga. O gal žuvis.