• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek kartų istorijoje politikai neteisingai įvertindavo padėtį ir sužlugdydavo reikalą? Klausimas retorinis. Kiek kartų mūsų elitas apsirikdavo, o tauta buvo intuityviai teisi? Klausimas vėl retorinis.

REKLAMA
REKLAMA

O dabar neretorinė tezė: neatvykęs į Maskvą paminėti Antrojo pasaulinio karo pabaigos ir milijoninių aukų prezidentas Valdas Adamkus padės... Maskvai. Tiksliau - mums nedraugiškoms politinėms jėgoms. Kas domisi politika, gerai supranta įvykusių ir neįvykusių valstybės vadovų vizitų reikšmę.

REKLAMA

Maža valstybė gali gerai gyventi šalia didžiulės tik pranokdama ją savo diplomatija, subtilumu ir sumanumu. Tačiau kai kurie mūsų visuomenės nuomonės lyderiai, į kuriuos įsiklauso Lietuvos diplomatai, pasirinko Nikitos Chruščiovo taktiką: nuomonę reikšti bato smūgiais į stalą. Buvimas NATO ir ES nare neatleidžia mūsų nuo būtinybės šlifuoti viešąją diplomatiją.

REKLAMA
REKLAMA

Paklauskite mūsų verslininkų, dirbančių su Rusija, ką jie apie tai mano. Bet verslininkai iš esmės tyli. Teisus premjeras Algirdas Brazauskas: jie tyli, todėl kalba kiti. Ir informacinę erdvę užsipildo tomis kalbomis.

Lietuva neturi bent minimalius standartus atitinkančio korespondentų korpuso kaimyninėse šalyse. O Maskvoje ir Minske turėtų dirbti geriausi mūsų žurnalistai. Kol taip nėra, naudojamės surogatais, nesuvokiame niuansų. Kas mums dorai paaiškins, kuris Vladimiro Putino pareiškimas ar žingsnis skirtas vidaus politikai, vienam rinkėjų segmentui nuraminti, o kurio pasisakymo mes Lietuvoje jokiu būdu negalime praleisti pro ausis?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusiją reikia kritikuoti, nes yra už ką. Žmogaus teisės, Čečėnija, suvaržyta žiniasklaida, "Jukos" byla - temų apstu. Bet kaip kritikuoti ir nesusipriešinti - štai kur klausimas. Ar tai įmanoma? Visiškai. Bet abiejose šalyse, Lietuvoje ir Rusijoje, yra daug manančiųjų kitaip. Kadangi susipriešinti parankiau... Kai turi tamsų priešą, pats tampi šviesus, o pasaulis aiškus. Ko gi dar reikia žmogui? Priešų ieškotojai visose šalyse, vienykitės! Jūsų interesai sutampa.

REKLAMA

Ar Rusija ritasi į fašizmą? Ne. Antraip CŽV nepatartų George‘ui W. Bushui vykti į Maskvą. Kas gi čia vyksta: JAV pataria mums vykti kartu... Kuo pasikliauti? Ar turime, kuo pasitikėti? Jeigu ne Amerika, pasiūliusia mums NATO skydą, tai kuo? Istorikais?

Su visa nuoširdžia pagarba istorikams tenka pažymėti, kad istorikų misija yra rašyti geras istorijos knygas. Istorikai tai daro geriausiai. O gerą politiką geriausiai daro geri politikai. O geri politikai priešų neieško.

REKLAMA

Ar Rusija krypsta į autoritarizmą? Istoriškai - visada, išskyrus retas išimtis. (Būtent čia būtų pravarti istorikų analizė.) Ką mums tokioje situacijoje daryti, kaip skubiai daryti, kaip veikti - štai toks klausimas turi kankinti visus, besidominčius politika. Variantų paletė didelė, bet mes įpratę rinktis iš vieno ar dviejų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas tik reaguojame. Maskva specialiai bando mūsų jautrumą ir pateikia savą 1940 metų versiją. Mes užkimbame ant meškerės; bandymas supriešinti pavyko. Metami kiti panašūs kabliukai. O juk galime nepasiduoti provokacijoms. Galime inicijuoti, galime veikti.

"Lietuvos žinios" (www.lzinios.lt)

“Omni laiko” redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su straipsnyje pareikštomis mintimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų