Valdančiosios Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) lyderis, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pareiškė pritariąs jo vadovaujamos partijos susijungimui su dabartinės valdančiosios daugumos partnere Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), tačiau paragino neskubėti.
"Puikiai suprantu, kad mes turime susijungti, nes pati mūsų partijų susijungimo idėja yra teisinga ir net reikalinga mūsų valstybei", - sakė A.Paulauskas šeštadienį Vilniuje vykstančiame LSDP 26-ajame suvažiavime.
A.Paulauskas pabrėžė, jog "partijų jungimasis neturi būti mechaniškas ir skubotas", nes gali sukelti "paniką mūsų elektoratuose".
Pasak A.Paulausko, sveikindami NS ir LSDP jungimąsi, šių partijų oponentai tikisi, jog "skubėdami jungtis, išsiskirsime visiems laikams".
NS lyderio teigimu, partijų jungimasis turi būti "absoliučiai natūralus, remtis lygiavertiškumo ir pagarbos dvasia".
A.Paulauskas pabrėžė, jog kalba ne apie NS įsiliejimą į LSDP, o apie "lygiavertį susijungimą".
NS lyderis pasiūlė partijoms sudaryti darbo grupę, kuri parengtų partijų susijungimo "mechanizmą ir principus". Tačiau jis neįvardijo laiko, kada, jo nuomone, galėtų įvykti NS ir LSDP susijungimas.
Socialdemokratų lyderis, premjeras A.Brazauskas pareiškė "aiškiai pritariantis" A.Paulausko mintims, ir pakvietė suvažiavimą "padiskutuoti" apie partijų galimą susijungimą.
Vėliau žurnalistams A.Paulauskas detalizavo, jog NS pirmiausia siekia susitarti su socialdemokratais dėl bendro kandidatų sąrašo 2004-ųjų metais įvyksiančiuose Seimo rinkimuose.
Tai, pasak A.Paulausko, būtų dalis bendros rinkimų strategijos, kuri, jo nuomone, turėtų būti parengta ne vėliau kaip šį rudenį.
Šioje strategijoje, pasak NS lyderio, galėtų būti nustatyti "tam tikri jungimosi terminai".
"Nuo mūsų bendro darbo sėkmės paskutiniais šios Seimo kadencijos metais priklausys mūsų suartėjimo tempai", - sakė A.Paulauskas.
Žurnalistams LSDP lyderis A.Brazauskas teigė, jog su socialliberalais apie bendradarbiavimą bus pradėta "konkrečiau kalbėti" prieš rinkimus į Seimą. Jo nuomone, rinkimų strategiją derėtų parengti ne šį rudenį, o kitą pavasarį.
"Kokia tai bus forma, šiandien nepasiryžęs atsakyti. Nežinau, ar bus (Seimo rinkimuose - BNS) bendras kandidatų sąrašas", - sakė A.Brazauskas.
Jis neatmetė galimybės, jog prieš rinkimus abi partijos abi partijos gali pasidalinti vienmandates rinkimų apygardas.
"Jeigu būtų bendras sąrašas, tai mes artėtume prie partijų susijungimo. Kitos prasmės nėra jo daryti", - sakė A.Brazauskas. Jis pridūrė, jog "pats asmeniškai nėra prieš" partijų jungimąsi.
Tuo tarpu vienas LSDP vadovybės narių, nenorėjęs, kad būtų skelbiama jo pavardė, BNS sakė, jog dauguma partijos narių yra prieš susijungimą su NS, o A.Brazauskas pastaruoju metu daug "per daug vienašališkų sprendimų".
"Mes padarysime viską, kad taip neįvyktų", - sakė socialdemokratas.
A.Paulausko siūlomas NS suartėjimo su LSDP scenarijus atkartotų padėtį 2000-siais prieš Seimo rinkimus, kai dvi kairiosios jėgos - LSDP ir Lietuvos demokratinė darbo partija prieš rinkimus suformavo "A.Brazausko koaliciją "Veikime kartu". Šios koalicijos sėkmė Seimo rinkimuose paskatino partijų vienijimosi procesą, kurį vainikavo LSDP ir LDDP susijungimas 2001-ųjų sausį.
Nuo 2001 metų liepos LSDP su Naująja sąjunga (NS, socialliberalais) yra sudariusi daugumą Seime, kur turi atitinkamai 51 ir 26 vietas, ir suformavusi Vyriausybę.
Anksčiau A.Brazauskas yra spaudai pareiškęs, jog dauguma socialliberalų pasisakytų už partijų susijungimą, bet tam priešinasi kai kurie jos vadovybės nariai.
BNS