Tiesioginiai merų rinkimai savivaldoje įtvirtintų stabilumą ir lengvesnę sprendimų priėmimo procedūrą, tikina premjeras Algirdas Brazauskas ir viliasi, kad jau šiais metais Seimui pavyks priimti šią naujovę įteisinančius Konstitucijos bei įstatymų pakeitimus. Tiesa, jis pripažįsta, kad vieningos nuomonės šiuo klausimu koalicijoje nėra.
"Valdžia tokiu atveju (jei meras taptų ir atstovaujamosios, ir vykdomosios valdžios vadovu. - ELTA) būtų stabilesnė. Dabar susirenka bent pusė tarybos narių ir keičia merą. Negalima per kadenciją tris keturis kartus keisti merą. Koks ten rajono arba miesto gyvenimas! Nėra stabilumo. O šiuo atveju būtų žymiai didesnis stabilumas", - ketvirtadienį Žinių radijo laidoje "Pozicija" kalbėjo premjeras.
Tiesa, siūlomas savivaldos modelis taip pat numato mero atšaukimo procedūrą, tačiau ją galėtų inicijuoti tik du trečdaliai tarybos narių.
Anot A. Brazausko, įtvirtinus nuostatą, kad tiesiogiai išrinktas meras vadovauja ir tarybai, ir savivaldybės administracijai, meras taptų tikru šeimininku. Dabar esą savivaldybėse egzistuoja dvivaldystė - meras yra tik tarybos pirmininkas, o savivaldybės administracijai vadovauja administratorius.
"Taip sunku priimti sprendimus. Lėšos lyg ir administracijos direktoriaus dispozicijoje, o sprendimus priima taryba. Ne visada sutampa šitų dviejų valdžios pusių nuomonės. Taryba su meru priešaky sako, kad reikia daryti tą ir tą, o administratorius, kuris tiesiogiai valdo pinigus, abejoja", - kalbėjo ministras pirmininkas.
"Vykdomoji valdžia turi būti stipri, - pabrėžė premjeras. - Kuo mažiau čia politizavimo ir politiškumo principų, o daugiau racionalaus mąstymo renkant žmogų, kuris iš tikrųjų galėtų atlikti tą darbą, kuris turi miesto arba rajono pasitikėjimą. Tada tam žmogui lengviau".
Valdančiosios daugumos Politinė taryba savaitės pradžioje nusprendė pradėti įgyvendinti tiesioginių merų rinkimų idėją. A. Brazauskas pripažino, kad vieningos nuomonės šiuo klausimu koalicijoje nėra, tačiau jis vylėsi, kad reikiamus sprendimus pavyks priimti jau šiais metais. "Tikiuosi, kad intensyviai padirbėję galėtume turėti kokį nors rezultatą šiais metais", - sakė ministras pirmininkas.
Norint merus rinkti tiesiogiai jau 2007 metų pradžioje numatomuose savivaldybių tarybų rinkimuose, Seimui dar pavasario sesijoje turi būti pateikti dviejų Konstitucijos straipsnių pataisų projektai. Mat pakeisti Pagrindiniam šalies įstatymui reikia kelių mėnesių. Be to, teks keisti ir Vietos savivaldos bei Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymus.
Už savivaldos modelį, kuris suteiktų merams didesnius įgaliojimus, pasisako ir šalies merus vienijanti Lietuvos savivaldybių asociacija. Šis modelis Lietuvoje galiojo 1995-2002 metais. Konstituciniam Teismui išaiškinus, kad vykdomoji ir atstovaujamoji valdžios turi būti atskirtos, merai pradėjo vadovauti tik tarybai - atstovaujamajai valdžiai.
Prezidentas Valdas Adamkus metiniame pranešime paragino Seimą dar šiemet "pasitelkti politinę valią ir įteisinti tiesioginius merų rinkimus".
Seimo patvirtintoje Vyriausybės programoje yra įrašytas įsipareigojimas priimti įstatymų pataisas dėl tiesioginių merų ir seniūnų rinkimų, tačiau nenurodyti Konstitucijos ir įstatymų pataisų priėmimo terminai.
Teisės projektų ir tyrimų centro tarybos narys, advokatas Kęstutis Čilinskas tvirtina, kad merų galių sustiprinimas reikštų vienvaldiško, o ne demokratiško kolektyvinio valdymo sustiprinimą. Anot teisininko, dabartinėje savivaldos teisėje trūksta ne merų vienvaldiškumo stiprinimo, o galimybių bendruomenei kontroliuoti pareigūnus ir gintis nuo jų piktnaudžiavimų.
"Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovo Ryčio Juozapavičiaus nuomone, tiesioginiai merų rinkimai būtų naudingi korumpuotam šalies elitui, nes supaprastintų vietos valdžios kontrolę - renkant merus tiesiogiai, rėmėjams pakaktų nupirkti viešųjų ryšių kampanijas tinkamiems kandidatams. Pasak jo, mero rinkimus laimėję politikai nesunkiai galėtų nukreipti bendruomenės pinigus į savo rėmėjų rankas arba vietos valdžios sprendimais proteguoti rėmėjų interesus.
Valdančiosios Darbo partijos narys, Seimo vicepirmininkas Viktoras Muntianas tikina priešingai - esą didesnės tiesiogiai renkamo mero galios mažintų korupciją savivaldybės administracijoje.
Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pripažino, jog "visada yra pavojus, kad tiesiogiai išrinktas žmogus gali būti mažiau kontroliuojamas, mažiau atskaitingas" ir suabejojo, ar mūsų visuomenė jau subrendusi tiesioginiams merų rinkimams.
Opozicinės Tėvynės sąjunga bei Liberalų ir centro sąjunga laikosi skirtingo požiūrio į tiesioginius merų rinkimus. Liberalcentristai pritaria tiesioginiams merų rinkimams, o Tėvynės sąjungos vadovybėje bei frakcijoje Seime vyrauja skeptiškas požiūris. Dar viena opozicinė Liberalų demokratų partija yra už tiesioginius merų rinkimus, kurie esą leistų gyventojams aktyviau dalyvauti savivaldos reikaluose.
Nors pastaraisiais metais būta ne vieno bandymo įteisinti tiesioginius merų rinkimus, iki šiol gyventojai renka tik savivaldybių tarybų narius, o šie vėliau išrenka merus.
ELTA