• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sausio pradžioje šaltis sustingdė vandens telkinius, tačiau pasidengęs ledas vietomis dar yra plonas ir kelia nemažą pavojų žvejams bei nuotykių mėgėjams.
Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos šiomis dienomis sulaukia daug pagalbos prašančių gyventojų skambučių.

REKLAMA
REKLAMA

Gelbėtojai įspėja, kad ledas ant ežerų ir upių yra plonas, todėl vaikščioti juo reikia labai atsargiai. Geriausia būtų, kad žmonės visai neliptų ant ledo.

REKLAMA

Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 centimetrai. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 centimetrų.

Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo.

Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai. Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įlūžus nereikia pasiduoti panikai ir neprarasti savitvardos - patariama ropštis ant ledo į tą pusę iš kur žmogus atėjo, o ne plaukti pirmyn.

Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Reikia pasistengti kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur ateita, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltų kūnas ir kuo greičiau būtų galima pasiekti šiltą vietą.

REKLAMA

Pamačius skęstantį žmogų, tuoj pat reikia šaukti jam, kad skubate į pagalbą.

Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas.

REKLAMA

Jei yra galimybė po savimi reikia pasitiesti slides ar lentą ir šliaužti ant jų.

Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš.

Ledas išlaiko žmogų tik už 3 - 4 metrų nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės.

Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų