Vietinėse pirmenybėse būsimi panevėžiečių varžovai laimėjo visas ketverias rungtynes, tačiau Europos taurėje kol kas yra iškovoję tik vieną pergalę, o praėjusią savaitę patyrė nesėkmę prieš Venecijos „Umana Reyer“ ekipą.
Praėjusiame amžiuje Rumunijos vardas skambėjo tiek rinktinių, tiek klubiniuose turnyruose, tačiau per pastaruosius porą dešimtmečių viskas ženkliai pasikeitė, o šalis tapo ganėtinai egzotiška lokacija Europos krepšinio žemėlapyje.
Tiesa, Rumunijos pirmenybės neretai sulaukia atstovų iš Lietuvos. Šiame sezone tokių net keturi: Donatas Tarolis, Egidijus Mockevičius, Vytenis Čižauskas ir Lukas Aukštikalnis. Visgi ryšių tarp Lietuvos ir Rumunijos, nors pastarosios klubai mūsų šalyje nėra dažni svečiai, galima rasti ir daugiau.
Apie juos, Rumunijos krepšinio istoriją, Klužo-Napokos „U-BT“ pakilimą bei komandos veidus skaitykite šiame svetainės „kklietkabelis.lt“ straipsnių ciklo „Žvilgsnis į varžovą“ tekste.
Istorinės sąsajos
Daugiau nei 320 tūkstančių gyventojų turintis Klužas-Napoka yra antras didžiausias miestas Rumunijoje, o taip pat yra laikomas neoficialia istorinio Transilvanijos regiono, garsėjančio dėl literatūros ir filmų apie Drakulą, sostine.
Prieš pora savaičių Klužo-Napokoje atidarytas Lietuvos garbės konsulatas, tačiau sąsajų su mūsų šalimi bei Rumunija būta ir anksčiau – nuo 1576 m. Lietuvos didžiąją kunigaikštystę dešimt metų valdęs Steponas Batoras tuo pačiu laikotarpiu buvo ne tik Lenkijos karalius, bet ir Transilvanijos princas.
Dėl Vilniaus universiteto įkūrimo žinomas Batoras panašiu metu įsteigė ir Klužo-Napokos universitetą, kuriame po beveik keturių amžių, 1975 m. prasidėjo krepšinio klubo istorija.
„U-BT“ komandos pavadinime raidė U būtent ir reiškia universitetą, o raidės B ir T – ilgametį klubo rėmėją „Banca Transilvania“.
Grįžimas tarp stipriausiųjų
Nors Rumunija buvo viena iš aštuonių valstybių, kurių federacijos prieš beveik šimtą metų įkūrė Tarptautinę krepšinio federaciją (FIBA), geriausi šios šalies laikai aikštelėje jau praeityje – per paskutinius trisdešimt metų vyrų rinktinė Europos čempionate žaidė tik kartą, šeimininkų teisėmis.
Eurolygoje Rumunijos klubai paskutinį kartą dalyvavo praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, o du sezonus tarp stipriausių Europos klubų 1992 bei 1993 m. varžėsi ir legendinio Gheorghe’o Muresano į priekį vedama Klužo-Napokos ekipa.
Praėjusiame sezone keturiskart Rumunijos čempionai, atrankoje įveikę Atėnų „Peristeri“, pirmą kartą pateko į FIBA Čempionų lygą, kur grupėse nugalėję tokias komandas, kaip Malagos „Unicaja“ ar Stambulo „Darussafaka“, nužygiavo iki ketvirtfinalio etapo.
Iki šio sezono Europos taurėje Rumunijos komanda paskutinį kartą dalyvavo prieš septynerius metus, o lygoje debiutuojantis „U-BT“ tampa vos trečiuoju šios šalies klubu antrajame pagal pajėgumą Europos turnyre.
„7bet-Lietkabeliui“ tai bus pirmos rungtynės istorijoje su ekipa iš Rumunijos.
(„U-BT“ po pergalės prieš Ostendės „Filou“, užtikrinusios vietą Čempionų lygos ketvirtfinalyje / FIBA nuotr.)
Atsidavęs specialistas
Europos taurėje šį sezoną debiutuoja ir Klužo-Napokos komandos strategas Mihai’us Silvasanas, savo gimtojo miesto klubui pašventęs daugiau nei pusę gyvenimo.
Septyniolikos pradėjęs žaidėjo karjerą „U-BT“ ekipai Silvasanas atstovavo trylika metų, buvo jos kapitonas, o vėliau tapo vyriausiuoju treneriu.
Į Panevėžį trečiadienį atvyksiantis rumunas čia sutiks pažįstamą veidą – 2017-18 m. sezone jo auklėtiniu buvo Klužo-Napokoje rungtyniavęs Željko Šakičius. Vėliau Silvasanui teko dirbti ir su dviem buvusiais Panevėžio ekipos atstovais: Vaidu Kariniausku ir Donatu Taroliu.
Tiesa, 37-erių specialistas vyr. trenerio kėdę 2019 m. buvo užleidęs legendiniam Duško Vujoševičiui, padėjusiam klubui žengti didelius žingsnius į priekį link stipriausių Europos turnyrų, bet po poros metų prie komandos vairo grįžo serbui asistavęs Silvasanas.
Rinktinių atstovai
Europos taurėje kol kas komandą į priekį veda Leonardo Meindlas, prieš tai du sezonus praleidęs Fuenlabrados klube Ispanijoje, o vasarą laimėjęs Amerikos čempionato sidabrą su Brazilijos rinktine.
Jam sėkmingai talkina iš Japonijos į Europą sugrįžęs Jordanas Tayloras, dar prieš porą metų su Vilerbano „Asvel“ rungtyniavęs Eurolygoje, o anksčiau atstovavęs tokioms komandoms, kaip Stambulo „Galatasaray“, Berlyno „Alba“ ar Romos „Virtus“.
Tarpsezoniu „U-BT“ pavyko išsaugoti branduolio žaidėjus: su Serbijos rinktine Europos ir Pasaulio čempionatų bei Olimpinių žaidynių sidabro medalius iškovojusį Stefaną Birčevičių, Kubos rinktinės lyderį Karelą Guzmaną, Rumunijos pilietybę priėmusį Patricką Richardą bei dešimtą sezoną klube pradėjusį Nandorą Kutį.