Sovietai iš JAV pavogė ne tik atominę, bet ir vandenilinę bombą, tvirtina naujos knygos "The Nuclear Express: A Political History of a Bomb and its Proliferation" apie branduolinę žvalgybą autoriai.
JAV vandenilinę bombą sukūrė 1952 metais ir kelis metus mėgavosi komfortiška monopolistų būsena. Kai 1955 metais Sovietų Sąjunga išbandė savo vandenilinę bombą, amerikiečiai smarkiai sutriko. "Nenugalimos JAV pajuto sovietinio arsenalo grėsmę, ir Vašingtonas su Maskva pradėjo bendrauti daug atsargiau: prasidėjo abipusio susinaikinimo baimės epocha", knygos recenzijoje rašo " The New York Times".
Sovietų vandenilinės bombos autoriumi vadinamas žymus fizikas Andrejus Sacharovas, kuris vėliau, matydamas savo kūrinio žalą, atsisakė toliau dirbti karo tyrimams ir tapo disidentu.
Iki šiol buvo teigiama, kad sovietų žvalgai atominės bombos paslaptį pavogė iš Los Alamos laboratorijos, o vandenilinę išrado savarankiškai, bet mokslininkai Thomas C. Reeda r Danny B. Stillmanas, patys tyrę branduolinę fiziką, savo knygoje tikina, kad tai nėra tiesa. Jie mano, kad sovietai pavogė ir vandenilinės bombos formulę, o A. Sacharovas ja pasinaudojo.
Anot rašytojų, bombos paslaptį iš Los Alamos pavogė ir maskvai perdavė jau miręs sovietų užverbuotas laboratorijos darbuotojas, kurio pavardė neatskleidžiama. Teigiama, kad kitas fizikas, laboratorijoje dirbęs 1965 – 2000 metais, kažkuriuo momentu pradėjo įtarinėti kolegą ir apie savo abejones papasakojo FTB, bet tyrimas pateko į aklavietę ir buvo nutrauktas.
Knygos autoriai taip pat cituoja sovietų mokslininkų aplinkoje vykstančius ginčus, kurie iki šiol negali nutarti kam priklauso vandenilinės bombos atradėjo laurai ir prisimena, kad A. Sacharovas niekada neteigė, kad jis yra formulės autorius.
JAV mokslininkai, su kuriais kalbėjosi "NYT", knygą vertina skeptiškai, bet ir neneigia, kad žvalgybinė versija gali būti teisinga.