Mažiausiai dvidešimt metų gydytojai pacientams patarė valgyti daugiau riebios žuvies, kuri esą naudinga širdžiai. Dukart per savaitę valgant skumbrės, lašišos ir kitų panašių žuvų patiekalų, kaip manyta, sumažėja rizika susirgti širdies kraujagyslių ligomis.
Nauji tyrimai skatina galvoti, kad tai netiesa. Mokslininkai, kurie išanalizavo daugiau kaip 89 riebalų omega 3, svarbiausio žuvies taukų komponento, esą saugančio nuo širdies ligų, tyrimus, neaptiko kokių nors jų naudingumo įrodymų.
Rytų Anglijos universiteto ir kitų aštuonių organizacijų mokslininkai sako: sutikslinus rezultatus, neaptikta įrodymų, kad riebalai omega 3 kaip nors turi įtakos mirtingumo lygiui, širdies ligoms, insultų ir vėžio statistikai.
Jei išvados pasitvirtins, žuvies taukai užims garbingą vietą tarp mitologinėmis pasirodžiusių medicinos priemonių. Tarp abejotinų rekomendacijų – tvirtinimas, kad ląsteliena stabdo žarnyno vėžį, vitaminas C stabdo peršalimą, trankvilizatoriais galima išgydyti nerimą, o migdolinių liaukų pašalinimas sustabdo infekcines gerklės ligas.
Dėl primygtinų rekomendacijų išaugo žuvų taukų kapsulių pardavimas – tokia forma preparatą pirko tie, kuriems nepatinka jų skonis. Pastaraisiais metais prekyboje pasirodė kiaušiniai su padidintu riebalų omega 3 kiekiu ir šiais riebalais prisotintas margarinas.
Dėl šių produktų naudingumo sveikatai dabar suabejota. Kovo 22 dieną Didžiosios Britanijos širdies fondas atkreipė dėmesį į rezultatus ir paragino tęsti tyrimus. Biologinių papildų informacinė tarnyba, atstovaujanti žuvų taukų kapsulėse gamintojams, pareiškė, kad riebalai omega 3 skirtingus žmones veikia nevienodai. Tikslų atsakymą galės pateikti tik tolesni tyrimai, pabrėžė Biologinių papildų informacinė tarnyba.
Omega 3 tyrimų išvadoms Rytų Anglijos universiteto mokslininkai atrinko darbus, kuriuos atliko grupės, išskyrusios šį elementą, ir kontrolinės grupės, tyrusios padidinto riebalų omega 3 vartojimo įtaką sveikatai mažiausiai pusę metų. Norint kiek galima labiau sumažinti tyrimų paklaidą, atkreiptas dėmesys ir į tyrimų kokybę. 48 eksperimentuose riebalai omega 3 buvo vartojami kaip maisto papildai kapsulėse.
Dar prieš trejus metus galvota, kad riebalai omega 3 naudingi, tačiau didžiulio tyrimo, pavadinto bandymais DART-2, 2003 metais paskelbti rezultatai šią nuomonę pakeitė. Eksperimentas, kuriame dalyvavo daugiau nei 3 tūkstančiai vyrų, parodė didesnį mirtingumą tarp tų, kurie vartojo žuvų taukus kapsulėse.
Daugelis vartoja vitaminais A, D ir E praturtintus žuvų taukus kapsulėse, norėdami pagerinti sąnarių veiklą, odos ir plaukų būklę, tačiau tyrimo metu jų poveikis šioms organizmo dalims nenustatytas.
Šiuo metu tiriamas riebalų omega 3, kurie vartojami kaip profilaktinė priemonė gerinant atmintį ir stabdant pagyvenusių žmonių silpnaprotystę, poveikis, tyrimų rezultatai turėtų būti paskelbti 2008 metais.Be žuvies taukų, turinčių ilgą riebalų omega 3 grandinę, kai kuriose augalinio aliejaus rūšyse aptiktos trumpos grandinės, kurios, kaip manyta, taip pat naudingos sveikatai. Tačiau tyrimais ši nuomonė nepatvirtinta.
Rytų Anglijos universiteto tyrimų duomenys paskelbti internetiniame leidinyje „British Medical Journal“.
Autoriai tvirtina, kad jų tyrimai nepaneigia teigiamos riebalų omega 3 poveikio galimybės. Britanijoje patvirtintos rekomendacijos dėl žuvies taukų vartojimo turėtų tebegalioti, tačiau argumentus derėtų nuolat tikrinti.
Britanijos širdies fondas mano, kad nevienareikšmiai tyrimai veikiausiai susiję su gyvsidabrio koncentracija žuvyje, tokią nuomonę pareiškė ir autoriai. Gyvsidabris kenkia sveikatai, riebioje žuvyje jis kaupiasi, jei šiuo metalu užterštas vanduo.
Mike‘as Knaptonas, Širdies fonde vadovaujantis profilaktikos skyriui, pareiškė: „Iki šiol medicinos tyrimai rodė, kad riebalai omega 3 naudingi sveikatai. Reikalingi nauji tyrimai nustatyti, kodėl kai kurie eksperimentai rodo gausaus žuvies taukų vartojimo maistui padidėjusią riziką. Galbūt tai susiję su gyvsidabrio kiekiu. Galiojančios Produktų standartų tarnybos rekomendacijos pataria daugumai žmonių valgyti riebią žuvį ne daugiau kaip keturis kartus per savaitę. Ši rekomendacija lieka galioti. Reikia prisiminti, kad pernelyg gausus vieno produktų tipo vartojimas retai būna naudingas sveikatai“.
Žuvų taukų mitologija:
1993 m. sausis
Mokslininkai pareiškia, kad medžiagos, esančios žuvų taukuose, padeda vėžio profilaktikai, taip pat ir kovojant su širdies ligomis. Olandijos gydytojai pareiškia, kad vieną du kartus per savaitę kartu su maistu vartojami žuvų taukai sumažina riziką mirti nuo insulto. Danijos medicinos aukštuomenė tvirtina, kad žuvų taukai padeda apsisaugoti nuo priešlaikinio gimdymo.
1998 m. sausis
Nauji tyrimai prie ligų, kurias gydo žuvų taukai, priskiria astmą ir žarnyno uždegimus.
1998 m. kovas
Profesorius Michaelas Crowfordas iš Londono karalienės Elžbietos vaikų ligoninės sako, kad riebalų omega 3 trūkumas vystantis embrionui gali sulėtinti smegenų ir akių vystymąsi.
1999 m. balandis
Nauji tyrimai suteikia pagrindą manyti, kad maistui vartojama riebi žuvis padeda apsisaugoti nuo odos vėžio.
2000 m. gegužė
Tinkamo riebios žuvies kiekio trūkumas racione „gali pasukti evoliuciją atgal, sąlygodamas smegenų veiklos sumažėjimą“, – tvirtina profesorius Crowfordas. Žuvų dieta buvo svarbiausias veiksnys, dėl kurio mūsų protėvių smegenys tapo stipresnės nei kitų primatų, priduria jis.
2001 m. birželis
Nauji tyrimai „Independent“ paakina paskelbti: „Dukart per savaitę valgomos sardinės sumažina pavojų susirgti prostatos vėžiu ir gerokai sumažina mirtingumą nuo šios ligos“.
2003 m. rugsėjis
Laikraštis „The Sun“ klausia: „Ar tikrai žuvų taukai sumažina vaikų polinkį nusikalsti?“ Mauricijaus mokslininkai nustatė, kad „vaikai, kurie valgo daug žuvų taukų, iki 23 metų padaro 64 proc. mažiau nusikaltimų“. Kiti privalumai – raukšlių išsilyginimas, rizikos susirgti Alzhaimerio liga sumažėjimas, lengvesnė tokios odos ligos kaip psoriazė forma.
Jeremy Laurance