Aberdino universiteto (Škotija) psichologai nustatė, kad erdvė ir laikas mūsų sąmonėje yra neatskiriami. Jie eksperimentiškai įrodė, kad žmonės, mintimis persikeldami į praeitį arba ateitį, nevalingai juda pirmyn arba atgal.
Pasak universiteto psichologų, kurių tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Psychological Science“, ateitis mums asocijuojasi su judėjimu pirmyn, o praeitis – į priešingą pusę. Tačiau mokslininkai nusprendė nustatyti tokio asociacinio ryšio stiprumą.
Surengtame eksperimente dalyvavo 18 – 24 metų amžiaus savanoriai – 11 merginų ir 9 vaikinai. Prie kairės jų kojos buvo pritvirtintas judėjimą registruojantis jutiklis, po to dalyviams buvo užrišamos akys ir jie buvo atvedami į matavimų aikštelę.
Tada dalyvių buvo prašoma patogiai atsistoti ir pabandyti prisiminti, kas nutiko jų gyvenime maždaug prieš 4 metus ir kaip jie tada gyveno. Daviklio informacija buvo nuskaitoma per 15 sekundžių. Antrojo bandymo metu tiriamųjų buvo prašoma įsivaizduoti savo ateitį – eilinę gyvenimo dieną 2014 metais.
Gavus matavimų rezultatus paaiškėjo, kad kelionės mintimis įgavo aiškią fizinę išraišką: galvodami apie ateitį, žmonės palinkdavo į priekį, prisimindami praeitį atsilošdavo atgal. Dabar psichologai bandys išsiaiškinti, ar egzistuoja ryšys tarp kelionių laiku „nuotolio“ arba emocinio vaizdinių pobūdžio ir fizinių judesių amplitudės.