• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenė ėmė laužyti ietis dėl Rašytojų sąjungos noro pastatyti paminklą poetui Justinui Marcinkevičiui. Dalis žmonių rašytoją vadina sovietiniu dainiumi, o kiti laikosi nuomonės, kad J. Marcinkevičius buvo tikras patriotas.

Visuomenė ėmė laužyti ietis dėl Rašytojų sąjungos noro pastatyti paminklą poetui Justinui Marcinkevičiui. Dalis žmonių rašytoją vadina sovietiniu dainiumi, o kiti laikosi nuomonės, kad J. Marcinkevičius buvo tikras patriotas.

REKLAMA

„Aš tai tikrai gerbiu Marcinkevičių, nors esu rusų kalbos mokytoja, mokėmės universitete. Aš gerbiu, už“, – sako Vilniuje kalbinta praeivė.

„Aš Marcinkevičių gerbiu ir tikrai puikus poetas, bet paminklo kažin, ar reiktų“, – su idėja nesutinka kita moteris.

Anot Rašytojų sąjungos atstovės, statyti paminklą J. Marcinkevičiui buvo siūlyta ne kartą.

„Siūlymų sulaukėm iš poeto kolegų, bendraamžių, kūrybos gerbėjų. Ir ne vieną kartą“, – teigia Vitalija Maksvytė.

Dalis visuomenės kategoriška ir klausia: ar galime garbinti sovietinį dainių?

„Didysis paradoksas, kad mes statysime paminklą Marcinkevičiaus trilogijai, kuri yra iš tikrųjų – melo ir propagandos kūrinys“, – LRT komentavo rašytoja Kristina Sabaliauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus universiteto profesorius Paulius Vaidotas Subačius primena apie J. Marcinkevičiaus kūrybą sovietmečiu. 

„Per visą Sovietų Sąjungą nebuvo tiek daug kūrėjų, o Lietuvoje Marcinkevičius buvo vienintelis ir išimtinis, kuris komunistų partiją palygino su savo paties motina, mirusia, kai jis buvo vaikas. Kad motina – partija, tai buvo klišė, ji buvo visuose plakatuose, nereikėjo jokių eilėraščių“, – teigia P. V. Subačius.

REKLAMA

Gatvėje kalbinti žmonės linkę atleisti J. Marcinkevičiui.

„Kiekvienas žmogus esame žmogus. Klystantys. Ir aš nemanau, kad... Tuo metu kaip jau išėjo, taip išėjo“, – sako kalbintas praeivis.

„Tai tarybinis, tarybinis. Visi mes tarybiniai buvom...“, – tikina kitas vyras.

Vilniaus universiteto profesorius Andrius Vaišnys primena, kad J. Marcinkevičius sugebėjo savo kūryba pasakyti daugiau, nei tuo metu buvo leidžiama.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbame apie laikotarpį, kai toks menininko arba kultūros asmenybės konformizmas buvo tiesiog įprastas reiškinys. <...> Suteikė impulsą daliai visuomenės, jog galima tam tikromis raiškos formomis pasakyti galbūt šiek tiek daugiau negu oficialiai leidžiama“, – sako A. Vaišnys.

Paulius Vaidotas Subačius priduria, kad J. Marcinkevičiaus kūryboje galima įžvelgti ir kitokių jausmų.

„Tas Lietuvos garbinimas, šlovinimas, raginimas ją mylėti, jis toks be galo abstraktus. Ta Lietuva yra tokia beformė. Joje nėra valstybiškumo ženklų. <...> Pačioje vėliausioje kūryboje yra dar vienas momentas, apie kurį apskritai pastaruoju metu mažai kalbama. Tai yra nusivylimo dabartine Lietuva“, – sako profesorius P. V. Subačius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rašytojų sąjungos atstovė tikina mananti, jog nereikia užsiimti raganų medžiokle.

Rašytojų sąjunga laikosi pozicijos, kad nesiimame raganų medžioklėmis ar persekiojimais, mes žiūrime į ateitį ir priimame praeitį, kokia ji yra“, – sako V. Maksvytė.

Vilniaus universiteto profesorius A. Vaišnys siūlo palaukti ir tik vėliau spręsti, ar J. Marcinkevičius yra vertas paminklo.

REKLAMA

„Būtų protinga iš tikrųjų luktelėti bent jau 25 metus nuo asmenybės mirties. Tada matome, ar ta figūra verta prilyginti, vaizdžiai tariant, stulpui“, – sako A. Vaišnys.

Rašytojų sąjunga sako, kad kol kas nėra jokios aiškios datos, kada paminklas galėtų atsirasti.

Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Kai vyko atgimimas J.Marcinkevičius buvo autoritetas liaudžiai, tautai ir niekas net negalvojo jo juodinti. Dabar valdžia pasikeite ,net prie Brazausko valdzioje nebuvo tiek mankurtu ir su kgb susijusiu žmoniu.
o tuo metu senelis grojo tyliai kamputyje pianinu bei dėstė marksizmą-leninizmą
Tokiu atveju ir kgb bendradarbių palikuonys turėtų būti išvyti velniop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų