Vietiniai piktinasi, kad miestelyje šalies valdžia ketina apgyvendinti kone du kartus daugiau nelegalų, nei čia gyvena pačių dieveniškiečių, kad jų saugumui esą gali iškilti pavojus. Tačiau vidaus reikalų ministrė užtikrina, kad apgyvendinti nelegalai bus akylai saugomi, ir laisvai po miestelį judėti tikrai negalės.
Beveik pusšimtis dieveniškiečių perpiet ne tik dalijo kvietimus ministrei pačiai apsigyventi šalia nelegalų, bet kartu su seniūne rinkosi tartis, ką daryti, kad užkirstų kelią šalies valdžios sprendimui buvusioje žemės ūkio mokykloje apgyvendinti beveik pusė tūkstančio nelegaliai sieną kirtusių migrantų.
„Nejaugi nėra kitų vietų? Valstybinių žemių, poligonų, sanatorijų, kažkokių gydyklų? Seimo, dabar atostogauja? Bendrabučių? Miesteliuose, bet kažkur toliau nuo žmonių?“
„Apėmė tiesiog siaubas, pasibaisėjimas, kodėl su žmonėmis nebuvo pasitarta, neatsiklausta mūsų nuomonės. Kas mes, ne Lietuvos Respublikos piliečiai, antrarūšiai? Kas mes?“
„Nenoriu, kad mūsų vaikai, kad mūsų anūkai gyventų su pabėgėliais. Čia net ne baimė, čia… Jeigu jie vaikšto po namus, jie ateiviai kažkokie tai, tai kam mums reikalinga šita bėda?“
Žmonės baiminasi ne tik nežinomybės šalia namų, mat nelegalai apsigyvens šalia jų, bet ir prisiklausę kalbų iš aplinkinių kaimų gyventojų, kurie jau buvo susidūrę su nelegaliai sieną kirtusiais atėjūnais.
„Atėjo į namą po pirmos penkiolika, naktį, užkarda atvažiavo po septynių ryte, tai kas saugo tuos žmones? Daug yra senyvo amžiaus žmonių, yra mokyklos šalia. Aš nežinau, kas bus toliau.“
Žmonės jau surinko ir per keturis šimtus parašų, kuriais reiškia nenorą, kad miestelyje, kuriame dabar gyvena kiek daugiau nei pusė tūkstančio gyventojų, būtų įkurdinta kone dvigubai daugiau nelegalų. Mat valdžia užsiminė, kad iš pradžių čia bus apgyvendinta penki šimtai, o vėliau dar tiek nelegaliai sieną kirtusių svetimtaučių.
Nors per pusantro mėnesio pranešimų apie iš Baltarusijos plūstančių nelegalių migrantų nusikaltimus nebuvo, žmonės jau prognozuoja blogiausius scenarijus.
„Ir ką žinai, ką jis apie tave galvoja? Duos tau į galvą ir viskas. Ir eis toliau. Jam nieko nebus, o jeigu jau jam duot į galvą, tai mes tikrai atsakysim už tai.“
„Visai kitokia kultūra pas žmones, aš nežinau, ko iš jų laukti.“
„Kodėl mums pašonėje, pirmas namas, lietuvių mokykla, lenkų mokykla, kas laukia mūsų vaikučių, paauglių, kas laukia senyvų žmonių, mūsų daržų, butų, sodų? Jeigu čia atsiras tokia minia svetimšalių, su kuriais mes negalėsime net ir susišnekėti.“
Seniūnė žmones ramina, tačiau pritaria vietinių norui jungtis į gyvą grandinę ir blokuoti kelią, kai jau pasirodys autobusai su nelegalais.
„Jaunos šeimos ruošiasi paimti savo vaikus ir perkelti į Šalčininkus. Neleis į šitą mokyklą nei lenkų, nei lietuvių. Aš girdėjau, kad jaunimas ruošią gyvą tvorą, mes neįleisim autobusų į Dieveniškes“, – sako Dieveniškių seniūnė Česlava Marcinkevič.
Tiesa, kada pasirodys pirmieji autobusai, žmonės nežino. To nežino ir Šalčininkų rajono savivaldybė.
„VRM nutraukė bet kokį bendravimą šiuo metu, iš VSAT pareigūnų per ekstremalios komisijos posėdį neturėjom, nes pasakė, kad ja nedisponuoja. Ir planas B, A, C ar K kažkur ore, nes mes nieko apie jį nežinom“, – teigia administracijos direktorius Josif Rybak.
Ministrė laikosi savo – kitaip nebus. Bet pažada esą žmonės, šalia kurių įsikurs stovykla, bus apsaugoti.
„Įsivertinsim situaciją, dabar aš neturiu ir negaliu pateikti tos stovyklavietės pačio plano. Bet yra dėliojama tam, kad būtų maksimalus saugumas, taip, kad nekiltų problemų. Bet mes suprantam žmonių baimes, nuogąstavimus dėl saugumo, tai pirmiausia tvoros, pareigūnų darbas ir apsauga nuolatinė, ji tikrai bus maksimali“, – aiškina ministrė Agnė Bilotaitė.
O jeigu jau vietos pritruks Dieveniškėse, antra numatoma vieta – Švenčionėlių pašonėje, Augustavo kaime. Nelegalų stovyklai paruošta šešiolikos hektarų teritorija. Šalia kelių daugiabučių, kuriuose gyvena jau tik kelios šeimos, bet iš čia esą į stovyklavietę keliaus ir elektra, ir vanduo. O šeimos, pasak vietos valdžios, tikrai bus saugios, kaip ir aplinkinių namų gyventojai.
„Be abejo, tai turėtų būti ne tik fizinė tvora, tai turėtų būti ir policijos pareigūnai, tiek VSAT pareigūnai, tiek viešojo saugumo tarnybos pasitelkiamos. Būtent apsaugai Vidaus reikalų ministerija būtent šį klausimą sprendžia, ir mums tai vienas svarbiausių kriterijų“, – įsitikinusi Švenčionių savivaldybės administracijos direktorė Jovita Rudėnienė.
Vietos gyventojai dalijasi į kelias stovyklas. Vieni nelegalų bijo, kitiems jie netrukdo.
„Mes nežinome, ko jie nori. Ko jie siekia, galvojat – jie nuo blogo gyvenimo? Bėgo mano tėvai, diedukai nuo karo. Jeigu jiems kas būtų davęs pastogę, davė duonos, druskos, jie buvo patenkinti“, – piktinasi Švenčionėlių gyventoja Giedra.
„Visų pirma, patys save turėtų prižiūrėti ir neverkšlenti, kad neva atvykę kažką pikto turi daryti. Ar skriaudą miestelėnams. Tai ne. O rūpintis…reikia rūpintis, kadangi esame Europos Sąjunga, tai, manau, Europos Sąjunga ir parems.“
Švenčionių meras užsimena, esą savivaldybė dairosi dar ir kitų vietų, kur galima būtų siūlyti nelegalų stovykloms.