• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš žlugusios karinės misijos Afganistane, matydami tik didėjantį beginklių žmonių aukų skaičių, traukiasi net ištikimiausi NATO rėmėjai. Tačiau Lietuvos karo šalininkai ketina didinti pajėgumą: reikalaujama papildomų 130 milijonų iš biudžeto. Mat reikia penktadaliu didinti išlaidas karui Afganistane.

REKLAMA
REKLAMA

Siurbs pinigus karui

Pirmąjį šių metų pusmetį Afganistane žuvo beveik 1300 nekaltų civilių – tai 31 proc. daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Žuvo 176 vaikai, 389 buvo sužeisti – tai net 55 proc. daugiau nei pernai. Tai įvertinę olandai atšaukė visus karius nuo rugpjūčio 1–osios. Britai atšaukia 1000 karių atiduodami Afganistano Helmando provincijos „tvarkymo“ reikalus amerikiečiams. Belgai bei kanadiečiai pareiškė karius išvesiantys iki 2011–ųjų pabaigos.

REKLAMA

Tačiau Lietuvos valdžiai šie dalykai, kaip ir tuščias biudžetas, – ne rodiklis. Juk pats JAV prezidentas Barakas Obama vakar pagyrė, kad Lietuvos pastangos Goro provincijoje Afganistane, ypač ekonominės krizės metu, yra „Lietuvos žmonių nesavanaudiškumo ir laisvės vertinimo bei supratimo pavyzdys“. Bet už Lietuvos žmones sprendimus priiminėja valdžia. Todėl šiandien Vyriausybė patvirtins programą, pagal kurią mūsų kariai bus siunčiami į Afganistaną mažiausiai iki 2013–ųjų. Negana to, Krašto apsaugos ministerija (KAM) pareiškė, kad valstybė turėtų kitąmet skirti papildomus 130 mln. litų. Vienas argumentų – „didėja išlaidos NATO misijoms“. Mat nuo 50 mln. litų šiemet karui Afganistane 2011–aisiais labai norima skirti 64,2 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrams „dzin“

Tiesa, už šiuos veiksmus atsakingi politikai apie tolesnio karo motyvus nedrįsta atsiskaityti visuomenei. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė nesiteikė paaiškinti, kuo remdamiesi toliau dalyvausime kare, o išlaidas jam ketinama didinti aštuonženklėmis sumomis.

„Skambinkit dabar į ministeriją, į Viešųjų ryšių skyrių, kas nors pakomentuos. Nesu dabar nei Vilniuje, nei dalyvauju Vyriausybės posėdžiuose. Tai negaliu komentuoti to, kur nedalyvauju“, – nesijautė esanti atsakinga už ministerijos sprendimus ministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, pritardamas kolegei, taip pat neišdrįso paaiškinti, kodėl jo ministerija patyliukais teikia planą karui pratęsti iki 2013–ųjų.

„Trukdote per atostogas. O per atostogas atostogauju“, – ministerijos politiką „išsamiai“ paaiškino A.Ažubalis.

Kariauja, nes reikia

Už R.Juknevičienę „pakalbėjęs“ KAM Viešųjų ryšių skyrius paaiškino, kad „leidimą“ kariauti Afganistane iki 2013–ųjų savo nutarimu suteikė Seimas. Todėl tik jis ir gali sprendimus atšaukti. O ministerija tik naudojasi Seimo suteikta „teise“ skirstyti karius, darydama prielaidą, kad jie bus reikalingi mažiausiai iki 2013–ųjų.

REKLAMA

Ministerija R.Juknevičienės vardu taip pat tvirtina „išties apgailestaujanti dėl Olandijos karių pasitraukimo“. O informacija apie vis daugiau žūvančių civilių, pasak R.Juknevičienės atstovų, nieko nenustebino, tačiau neslepiama, kad mūsiškiams kariauti dėl to bus tik dar pavojingiau.

Sovietmečiu vykdytos Afganistano okupacijos veteranas Zigmas Stankus tvirtino, kad valstybės vadovai skaudžius faktus dėl daugėjančių civilių mirčių ir beviltiškai pralaimimo karo ignoruoja tik norėdami aklai įtikti JAV.

REKLAMA

Vykdome aklai

„Tai „ubagų“ tuštybė. Koks kvailys davė įsipareigojimus Lietuvos vardu vadovauti Goro provincijos atkūrimui? Mes neturime tam reikiamų lėšų. Kiek žinau, už atsakomybės prisiėmimą Lietuva gavo „stingerių“ (priešlėktuvinių raketų – red. past.). Bet palyginti, kiek milijonų jau sukišta, būtume tais stingeriais kiekvieną kareivį aprūpinę. Bet mes, lietuviai, kol negausime „leidimo iš dėdės“, tol nepasitrauksime. Anksčiau turėdavome gauti iš Maskvos, dabar – iš Vašingtono“, – tvirtino Z.Stankus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikėtų solidarizuotis su Europa

Justinas Karosas – Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

Akivaizdu, kad Lietuva – ne ta valstybė, kuri gali reikšmingai prisidėti materialiai, žmogiškais resursais. Bet kai jie įsijaučia, reikalauja vis daugiau ir daugiau. Žinoma, tokie dalykai tikrai nėra geri – dabartiniame ekonominiame kontekste mes tikrai negalime plėstis. Taip, Afganistane problemų yra, norėtųsi padėti, bet problemų bus amžinai. Bet mes esame susitarę su NATO.

REKLAMA

O dėl išlaidų misijai didinimo – šitų dalykų jau nesuprantu. Net jei pati JAV sumažina pajėgumą, pradeda karių išvedimą, tokia mūsų idėja man nepatinka. Manau, kad reikėtų atsižvelgti į bendrą kontekstą – jei kitos valstybės žengia žingsnius karių atsisakymo linkme, matyt, mes taip pat turėtume būti solidarūs. Juo labiau kad tai mūsų valstybei nemažai kainuoja. Reikia pamažu perduoti iniciatyvą jiems patiems (Afganistano vyriausybei – red. past.). Nes norint išmokti plaukti reikia plaukti pačiam. Kai tik patys rodome, kaip reikia plaukti, bet jie neplaukia – tai gali trukti amžius. O jei ministerija pateiktų Seimui pakeitimą, kad laiką reikia sutrumpinti, manau, Seimas tai ir padarytų. O Afganistane laimėtojų, manau, nebus. Nematau, kad situacija išsispręstų. Tai primena JAV karą Irake.

Lietuvos išlaidos misijai Afganistane

Metai  /  mln. litų

2005  /  14,6

2006 /  23,9

2007  /  56,2

2008  /  60,1

2009 /  48,9

2010 (suplanuota)   /  50,0

2011 (suplanuota)   /  64,2

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų