• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje pasirodė pirmasis inovatyvus reanimobilis, skirtas per anksti gimusiems kūdikiams greitai ir saugiai pervežti. Tiesa, jį Santaros klinikos įsigijo ne už valstybinius pinigus, o iš paaukotų nevyriausybinių organizacijų lėšų. Vieno tokio kaina siekia beveik 140 tūkstančių eurų. 

Lietuvoje pasirodė pirmasis inovatyvus reanimobilis, skirtas per anksti gimusiems kūdikiams greitai ir saugiai pervežti. Tiesa, jį Santaros klinikos įsigijo ne už valstybinius pinigus, o iš paaukotų nevyriausybinių organizacijų lėšų. Vieno tokio kaina siekia beveik 140 tūkstančių eurų. 

REKLAMA

Pasak Elenos Puidokaitės-Bruzgulienės, dar žinomos kaip buvusi atlikėja Atlanta, dviejų ankstukų mamos, tokia transporto priemonė yra itin reikalinga neišnešiotiems vaikams, nes net nestiprus naujagimio papurtymas automobilyje gali baigtis mirtimi.

Elena dviejų dukryčių, neišnešiotukių, mama tapo 34 nėštumo savaitę. Būtinybė gimdyti anksčiau atsirado dėl to, kad moteris susirgo COVID-19 ir kilo grėsmė ne tik vaikų, bet ir pačios Elenos sveikatai. Kaip pasakoja jauna mama, pagimdžius mergaitės svėrė vos po 2 kilogramus, o pamatyti jas jai pavyko tik po mėnesio, nes kūdikiai buvo pirmieji Lietuvoje vaikai, gimę su COVID-19. Pati Elena vis dar buvo prastos sveikatos būklės. 

Pirmą mėnesį, kaip pasakoja Elena, vaikus ji matė tik nuotraukose, kurias jos vyras atsispausdino ant A4 formato popieriaus ir jaunai mamai perduodavo per gydytojus. Apie vaikų apkabinimą mama galėjo tik svajoti.

REKLAMA
REKLAMA

„Situacija buvo pakankamai komplikuota ir ji nedavė daug vilčių pačioje pradžioje. Man neteko laimės ir galimybės stebėti ir paimti savo naujagimių ant rankų. Man jų neparodė, nes buvo labai sunki situacija: aš sirgau, vaikai sirgo ir buvo tokios taisyklės, kad reikia mus atskirti“, – pasakoja ankstukų mama Elena Puidokaitė-Bruzgulienė.

REKLAMA

Ir nors Elena pasakoja, kad nežinojo, kaip atrodė vaikų pervežimas į kitą skyrių kitame gatvės gale, teigia, kad be inovatyvių technologijų ir tokiems kūdikiams pritaikyto transporto net mažą šimto metrų atstumą įveikti gali būti sunku. Ankstukai labai jautriai reaguoja į šviesą, garsus ir automobilio vibracijas.

„Kai pati buvau vienoje Santariškių gatvės pusėje, o mano vaikai – kitoje, nesusimąsčiau, kad mano vaikai buvo perkelti tokiu reanimobiliu. Pagalvojau, tai gerai, čia yra per gatvę, bet kiek yra vaikų, kuriems reikia skubios pagalbos, kad saugiai į ligoninę būtų pargabenti, todėl tai yra nepaprastai reikalingas dalykas“, – sako E. Puidokaitė-Bruzgulienė.

REKLAMA
REKLAMA

Reanimobilio kaina siekia 140 tūkst. eurų

Lietuvoje kiekvienais metais gimsta apie 1,5 tūkstančio neišnešiotų naujagimių iki 37 savaitės, o jų svoris kartais nesiekia ir 1500 gramų. Tokiems vaikams neretai reikia transportavimo į didesnes gydymo įstaigas, o transporto, skirto tokiems vaikams, visoje Lietuvoje buvo tik 3 – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.

Jų amžius siekia jau kelis dešimtmečius, todėl jie nėra patys saugiausi ir patogiausi naujagimiams. Pasak Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovo, naujas reanimobilis padės greitai ir saugiai pervežti ankstukus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai tenka gydymą pradėti vienoje ligoninėje, tęsti visos kelionės metu, kol naujagimis pasiekia paskirties tašką. Automobilyje yra sumontuoti specialūs neštuvai, kurių iki šiol neturėjome ir kurie yra automatizuoti. Tame pačiame automobilyje yra įrengta vadinamoji oro pagalvė, kuri važiuojant nelygiu keliu išlygina vibracijas, tad naujagimis supasi, bet jo nepurto ir nekrato“, – pasakoja gydytojas neonatologas doc. dr. Arūnas Liubšys. 

REKLAMA

Tokio vieno reanimobilio kaina siekia beveik 140 tūkstančių eurų. Tiesa, jis buvo finansuotas ne iš valstybinių lėšų, o iš įmonės „Bored Panda“ paramos projekto „Ankstukai“, kurie rūpinasi ne tik ankstukų transportavimu, bet ir šeimos palaikymu pirmais vaiko gimimo mėnesiais. 

„Ankstukų fondas kiekvienai ankstukų šeimai teikia pirmosios pagalbos rinkinį, kuriame, kadangi mamos atvažiuoja neplanuotai į ligoninę, yra pirmosios pagalbos priemonės“, – sako „Ankstukų“ paramos fondo pirmininkas Vytenis Kinduris. 

Pasak gydytojų, neretai ankstukai turi problemų ir vyresniame amžiuje, dažnai turi psichologinių problemų, yra gerokai judresni. Todėl suteikti tinkamą pagalbą dar kūdikystėje yra svarbu, kad būtų išvengta neurologinių problemų.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų