Trys, du, vienas ir šviesa užgęsta. Per pasaulį ritasi Žemės valanda, kuomet vietos laiku nuo 20 val. 30 min. valandai žmonės ir įvairios organizacijos išjungia gyvybiškai nebūtiną namų ir iškiliausių pasaulio objektų apšvietimą.
Tai – jau tryliktas kartas, kai vyksta ši pasaulinė akcija, dar 2007-aisiais prasidėjusi Australijoje, Sidnėjuje, ir tuomet subūrusi apie 2 milijonus gyventojų ir daugiau nei 2000 organizacijų. Šiemet šviesos nors trumpam užgeso bent 7000-iuose pasaulio miestų.
O pagrindinis prie akcijos prisidėjusių žmonių tikslas išliko toks pat – atkreipti visuomenės dėmesį į ekologines problemas ir bent trumpam sumažinti Žemės taršą.
Tiesa, šiemet tarša, ypač Europoje, akivaizdžiai mažėja ne dėl šios simbolinės akcijos, o dėl šalis sukausčiusio karantino. Čia matome praėjusių ir šių metų Europos kosmoso agentūros darytas nuotraukas, kuriose užfiksuota azoto dioksido tarša. Itin ryškiai ji dabar sumažėjusi virš didžiųjų Europos miestų – Madrido, Paryžiaus, Milano.
„Azoto dioksidas yra oro teršalas. Jis kenkia žmonėms, ypač tiems, kurie turi problemų su plaučiais ir širdimi. Jis susidaro dėl didelio eismo ir gali pabloginti sveikatą, tačiau neprisideda prie šiltnamio efekto“, – sakė Europos kosmoso agentūros atstovas Josef Aschbacher.
Skelbiama, kad taršos lygis sumažėjo tada, kai Europos šalyse įsigaliojo griežti judėjimo apribojimai, skirti kovoti su koronavirusu. Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą Europoje apribotos kelionės automobiliais ir lėktuvais. Skelbiama, kad, pavyzdžiui, kai kuriose automagistralėse tarša sumažėjo iki lygio, kuris įprastai fiksuojamas miesto parkuose.
„Vertinant apytiksliai, kai kur tarša sumažėjo maždaug 40-čia procentų. Tai labai drastiškas sumažėjimas, bet visiškai tikslių duomenų dar turėsime palaukti ir patvirtinti juos ne tik iš palydovo darytomis nuotraukomis“, – kalbėjo Josef Aschbacher.