Pagrindinis įstatymo tikslas yra siekti sąžiningų santykių tarp žemdirbių ir verslo, kad šalių interesai būtų apsaugoti. Įstatyme numatoma, kad pieno gamintojams pristačius vienodą pieno kiekį, nesvarbu ar tai būtų kooperatyvas ar stambus ūkis būtų mokama vienodą kainą. Taip pat įstatyme ketinama numatyti 30 dienų terminą, kurio turės paisyti perdirbėjai, norėdami žemdirbiams keisti pieno supirkimo sąlygas. Pieno kainų skirtumai turėtų būti pagrįsti. „Pieno supirkimo kainos šių metų pradžioje yra kritusios, kai pasaulinėje pieno rinkoje padėtis stabilizavosi ir kainos nekrenta“, – sakė žemės ūkio ministrė. Susitikime dalyvavęs Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius pritarė žemės ūkio ministrei dėl kritusių pieno kainų ir pabrėžė, kad pieno gamintojai ir perdirbėjai turi būti partneriais, nes vieni be kitų negalės išgyventi.
Europoje už litrą pieno vidutiniškai mokama apie 30 eurocentų, tuo tarpu Lietuvos vidurkis yra trečdaliu mažesnis ir siekia apie 18–19 eurocentų. Pieno perdirbėjai tikino, kad kovo mėnesį pieno supirkimo kainos turėtų likti stabilios ar net kilti. Pasaulinėse pieno rinkose stebimos tendencijos, kad pieno supirkimo kainos auga 5 – 8 proc. Anot perdirbėjų jie puikiai supranta, kad pieno pramonė neišgyvens be ūkininkų, o ūkininkai be perdirbėjų. Tačiau supirkimo kainas gali paveikti ne tik perdirbėjai, bet ir pieno supirkimo įmonės.
Bendrovių atstovai pabrėžė, kad kainas reguliuoja rinka. Perdirbėjai atskleidė, kad produktų kainos prekybos tinklų lentynose mažėja, dėl to, kad jie atpigino savo produkciją.
Susitikimo metu buvo susitarta, kad perdirbėjai ir ūkininkai planuos pieno supirkimo kainas 3 mėnesiams į priekį, kad pieno gamintojai žinotų kiek gaus už parduotą pieną. Taip pat nuspręsta, kad pieno supirkimo kainos gamintojų grupėms turėtų būti vienodos.
Nuo rugpjūčio mėnesio labiausiai pieno supirkimo kainos krito Estijoje. Estijoje mažėjo apie 33 proc. Lietuvoje – 31 proc. tuo tarpu kitose Europos šalyse kainos išliko daugmaž stabilios. Šiuo metu ūkininkai, ypač smulkūs neturi didelių alternatyvų, jie sutinka su ta kaina, kuria pasiūlo perdirbėjai, tačiau neretai ji nedengia net savikainos.
Žemės ūkio ministerija kreipėsi į Konkurencijos Tarybą prašydama pateikti pirminius atsakymus dėl pieno rinkos. Konkurencijos Taryba tyrimą pradėjo gruodžio mėnesį.
Žemės ūkio ministerijos informacija