Pasaulio lyderiai suskubo Haičiui teikti pagalbą, tačiau sugriautos šalies sostinės gatvėse nuo žemės drebėjimo nukentėję žmonės vis dar laukia būtiniausių dalykų: maisto, vandens, medikamentų.
Neįtikėtina, tačiau praėjus keturioms dienoms po 7 balų pagal Richterio skalę stiprumo žemės drebėjimo, nusinešusio iki 200 00 žmonių gyvybių, gelbėtojai iš po nuolaužų krūvos vis dar sugeba ištraukti išgyvenusius.
Kiti haitiečiai tuo tarpu vaduojasi badu ir beviltiški laukia humanitarinės pagalbos, kurios paskirstymas įklimpo dėl logistinių problemų. Visi, kas pajėgė, nedelsiant susipakavo mantą ir pėsčiomis bando palikti sostinę Port o Prensą, tikėdamiesi pagalbą rasti kaimuose.
Skurdžiausioje Vakarinio pusrutulio šalyje atsiradus politiniam vakuumui, plėšikauti suskubo banditų gaujos. Peiliais, ylomis, plaktukais ir akmenims apsiginklavę vyrai iš po sugriuvusių parduotuvių traukia viską, ką gali: marškinėlius, maišus, žaislus.
Šiandien šalyje lankėsi ir JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton. Ji pranešė apie JAV planus visom išgalėmis padėti nelaimės ištiktiems žmonėms. Subliuškusi Haičio vyriausybė savo ruožtu į JAV rankas perdavė pagrindinio šalies oro uosto kontrolę, idant ji galėtų koordinuoti humanitarinius siuntinius gabenančių lėktuvų judėjimą.
Visiškas chaosas
Port o Prense negausios policijos pajėgos šūviais ir ašarinėmis dujomis yra priverstos kovoti su visur siautėjančiais plėšikais. Dauguma iš jų – ginkluoti. Padėtį dar labiau apsunkina tai, jog kilus gamtos stichijai iš nacionalinio kalėjimo sugebėjo pabėgti bemaž 3000 įvairaus plauko nusikaltėlių.
Itin plėšikavimas paūmėjo vakar, kai žmonės nesulaukdami pagalbos dėl išgyvenimo ėmėsi žiauriausių priemonių.
Be to, ten, kur Jungtinių Tautų (JT) sraigtasparniai mėto humanitarinius paketus, vyksta nenumaldomos grumtynės.
„Humanitarinės pagalbos tiekimas yra visiškai neorganizuotas. JT nesugeba identifikuoti žmonių, kuriems gyvybiškai reikia vandens. Seniausieji ir ligoniai neturi jokių šansų“, - situaciją komentavo vienas liudininkas.
Haitis yra skurdžiausia Vakarų pusrutulio valstybė. Metai iš metų šalis kovoja su destrukciją nešančiomis audromis, potvyniais ir politine suirute. Nuo 2004 m. prasidėjusių neramumų, su čia buvo atvykę per 9000 JT taikdarių.
JT misija Haičiui teigia per žemės drebėjimą praradusi 40 darbuotojų. Po griuvėsių krūva atsidūrė misijos vadovas tunisietis Hedis Annabis, jo pavaduotojas brazilas Luizas Carlosas da Costa ir policijos komisaras kanadietis Dougas Coatesas.
Aišku kaip dieną, kad Haičio valdžia viena krizės išspręsti nepajėgs. Žemės drebėjimas ne tik sugriovė prezidentinius rūmus, bet ir atkirto ją nuo ryšių ir elektros energijos. Haičio prezidentas Rene Prevalas šiuo metu gyvena ir dirba vienoje policijos būstinių.