Dvi savaites paprastais žiūronais bus galima stebėti retą astronominį reiškinį – kaimyninėje galaktikoje M82 sprogusią 1a klasės supernovą. Pasak astronomų, tai vienas artimiausių Žemei supernovų sprogimų nuo 1987 metų.
Galaktika M82 yra už 3,5 megaparsekų (apie 11,4 mln. šviesmečių) nuo Žemės. Tai viena iš mums artimiausių ir ryškiausių supernovų, kurias galima pamatyti iš Žemės. Ankstesnis supernovos sprogimas 1987 m. buvo įvykęs vos už 168 000 šviesmečių nuo Saulės.
Pranešama, kad supernovos galaktikoje M82 sprogimo šviesa Žemę pasiekė sausio 21 dieną. Ši supernova yra gana ryški, todėl ją pavyko atrasti vos 35 cm veidrodžio skersmens teleskopu, įrengtu Londono universitetiniame koledže. Pirminį pranešimą apie atradimą M82 galaktikoje netrukus patvirtino astronomai iš kitų pasaulio šalių, konstatavę, kad tai iš tikrųjų sprogusi supernova, o ne nežinomas asteroidas.
Skirtingai nuo 1987 m. stebėtos 2 tipo supernovos, naujosios kilmė yra visiškai kitokia. 1a tipo supernovos susidaro, kai senoji blanki žvaigždė, vadinamoji baltoji nykštukė, nusimetusi perteklinę masę, peržengia kritinį slenkstį ir sprogsta, nušviesdama kosmosą termobranduolinio sprogimo atšvaitu. Astronomai nustebinti, kad naujoji supernova atsirado galaktikos M82 pakraštyje, kur žvaigždės yra pernelyg jaunos.
Šiuo metu naujoji supernova yra prikausčiusi daugelio astronomų iš visų pasaulio šalių dėmesį. Skelbiama, kad žinomas 1a tipo supernovų ryškis leis labai tiksliai išmatuoti atstumą iki jos, o tai savo ruožtu labai svarbu vykdant tamsiosios medžiagos tyrimus.