Pagaliau mokslininkai galutinai paneigė klaidingus gandus, kad Žemė storėja, praneša LiveScience.com.
Dar nuo Charleso Darwino laikų mokslininkai spekuliavo, kad planeta galbūt plečiasi ar traukiasi. Net prieš pusę amžiaus pripažinus plokščių tektoniką, paaiškinusią didelio masto Žemės tolimiausio sluoksnio judėjimus, kaltinimai nesiliovė. Kai kurie Žemės ir kosmoso mokslininkai, remdamiesi įvairiomis mokslo žiniomis, ir toliau spekuliavo apie galimą Žemės plėtimąsi ar traukimąsi.
Dabar šie spėliojimai ir gandai galiausiai paneigti.
„Mūsų tyrimas pateikia nepriklausomą patvirtinimą, kad kieta Žemė šiuo metu nedidėja“, – teigia Xiaoping Wu iš NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos.
Naudodami kosminių matavimų prietaisų schemą ir naują duomenų skaičiavimo techniką NASA mokslininkų komanda neaptiko jokio statistiškai reikšmingo kietos Žemės plėtimosi.
Tačiau jie apskaičiavo, kad planetos spindulys per metus pakinta maždaug 0,1 milimetro – maždaug per žmogaus plauko storį. Tačiau toks dydis laikomas statistiškai nereikšmingu.
Naujai nustatytas parametras bus naujas pagrindas, kuriuo remdamiesi mokslininkai galės matuoti Žemės plutos judėjimą. Nors planeta nedidėja, ji nuolat keičiasi.
Tektoninė jėgos, tokios kaip žemės drebėjimai ir ugnikalniai, pastumia aukštyn kalnus, o erozija bei nuošliaužos juos nugraužia. Be to, didelio masto klimato reiškiniai, tokie kaip „El Nino“ ir „La Nina“, perskirto didelius vandens kiekius Žemės vandenynuose, atmosferoje ir sausumoje.
Turėdami naują Žemės tikrojo dydžio pradinį tašką, mokslininkai galės geriau suprasti šių pokyčių mastą.
Naudodami naują skaičiavimų techniką, mokslininkai skaičiavo kietos Žemės vidutinį spindulio pokytį laikui bėgant, atsižvelgdami į kitų geofizinių procesų įtaką.