„Vyriausybė šiandien svarsto, ar kreiptis į teismą. (...) Vos tik pritars, turėtume iš karto išsiųsti dokumentus“, - BNS informavo žemės ūkio ministro atstovė spaudai Ramunė Visockytė.
Liepos 19 dieną EK nutarė Lietuvos žemdirbiams skirti pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą už 2013 metus, tačiau taip pat numatė, jog išmokoms turės būti pritaikyta moduliacija.
Žemės ūkio ministerija rugpjūčio pabaigoje BNS informavo, kad sprendimo apskundimo terminas yra rugsėjo 23 diena.
Naują išmokų skaičiavimo būdą EK Lietuvai, kaip ir kitoms ES naujokėms, pritaikė dar pernai liepą. Tačiau tuomet Lietuva neapskundė sprendimo, todėl ūkininkams šiemet buvo sumažintos išmokos.
Pagrindiniai šalies argumentai, kodėl Lietuva neturėtų taikyti moduliacijos - ES išmokos šalies žemdirbiams dar nepasiekė bendrijos senbuvių vidurkio, balandį Lietuva pateikė nacionalinių išmokų planą, kuriame nebuvo apskaičiuota moduliacija, tačiau EK į šį dokumentą neatsižvelgė. Be to, anot R.Visockytės, EK sprendime yra vienas kitam prieštaraujančių teiginių.
Moduliacija numato, kad žemdirbiams, kurių bendra Europos Sąjungos ir nacionalinių išmokų už pieną, galvijus, žemės naudmenas bei kitos paramos suma viršija 5 tūkst. eurų (apie 17,3 tūkst. litų), šią sumą viršijanti paramos suma mažinama 10 proc., sumažinant nacionalinę išmoką.
Bendra nacionalinių išmokų suma šiemet siekė 109 mln. litų.
Lietuvos žemdirbiai dabar gauna išmokas, sudarančias apie 50 proc. ES vidurkio, būsimoje finansinėje perspektyvoje jas numatoma padidinti iki 65 proc. Žemdirbiai tikina, kad taikyti moduliaciją galima tik tada, kai išmokos pasieks ES vidurkį.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.