• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plungės Mykolo Oginskio dvaro sodyboje baigiami trečius metus vykstantys tvarkymo ir renovavimo darbai pritaikant objektą turizmo reikmėms. Užbaigiant rūmų fasado restauravimą, numatyta atkurti rūmų stogo skulptūrines kompozicijas virš pietinio bei šiaurinio fasadų.

REKLAMA
REKLAMA

Plungės rajono savivaldybės ir Žemaičių dailės muziejaus rūpesčiu parengtu investiciniu projektu „Plungės M. Oginskio dvaro sodybos pritaikymas turizmo reikmėms“ siekiama atkurti ir pritaikyti lankymui vieną gražiausių ir geriausiai išsilaikiusių XIX a. antrosios pusės dvarų ansamblių Lietuvoje.

REKLAMA

Šiuo metu vykdomas antrasis projekto etapas, pradėtas praėjusių metų pavasarį. Šiame etape numatyta atlikti darbų už daugiau kaip 5 mln. Lt, didžioji jų dalis gauta iš ES struktūrinių fondų. Pagal projektą antrajame etape restauruojamas centrinių rūmų fasadas, kad jis būtų kuo panašesnis į M. Oginskio laikais buvusį rūmų vaizdą, pakeisti langai, durys, suremontuoti laiptai, angokraščiai, įrengtas žaibolaidis. Dėmesio sulaukė ir mažoji architektūra – baliustrada, vakariniai, arba Raudonieji, vartai, takas nuo Laisvės alėjos.

REKLAMA
REKLAMA

Rengiamasi atkurti ir rūmų stogo skulptūrines kompozicijas virš pietinio bei šiaurinio fasadų. Šiuo metu rūmų pastato stogą puošia 19 akademine maniera lipdytų skulptūrų, kurios yra armuotos metaline armatūra ir išlietos iš betono. Visuose pastato stogo šonuose yra po keturias skulptūras, o pietinio fasado centre – trijų skulptūrų kompozicija. Šoninės skulptūros kartojasi – tai moterys su lyra, fleita, vaisių pintine ant galvos ir rankose, taip pat moterys su prie kojų priglausta arfa ir pergamentu rankose. Pokaryje buvo atkurta ir pietinio fasado trijų figūrų kompozicija. Apie 1963 m. stogo skulptūras restauravo žymus lietuvių skulptorius Juozas Mikėnas, o 1982 m. – didelė grupė restauratorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esama duomenų, kad virš šiaurinio fasado taip pat būta skulptūrinės kompozicijos: centre stovinti sparnuota figūra, ištiestose rankose laikanti vainiką, o šalia – dar dvi figūros. Iki šiol ji nebuvo atkurta, nes tada būtų tekę atkurti ir kunigaikščių Oginskių giminės herbą.

REKLAMA

Architektų ir paveldo specialistų nuomone, jau pakanka informacijos, kad pagal esamą dokumentinę ir ikonografinę medžiagą, rūmų pietinio ir šiaurinio fasado stogo skulptūrines kompozicijas būtų galima atkurti ir papildyti XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje buvusiomis detalėmis. Numatoma, kad dar iki šio rudens rūmų stogas pasipuoš klaipėdiškio skulptoriaus Sergejaus Plotnikovo sukurta šiaurinio fasado kompozicija su Oginskių giminės herbu, o pietinėje pusėje esančią kompoziciją netrukus bus galima papildyti naujai sukurtu Žemaitijos herbu, rašo laikraštis „Žemaitis“.

REKLAMA

Plungės dvaro rūmai pastatyti centrinėje vaizdingiausioje parko dalyje ant iš dalies supiltos kalvos. Architekto Karlo Lorenzo suprojektuotas dvaro ansamblis priklauso istorizmo epochai. Jame jungiasi neorenesanso ir neogotikos stiliai. Neorenesansiniai kunigaikščio Mykolo Oginskio Plungės rūmai yra vienas ryškiausių itališkos krypties sudėtingos kompozicijos statinių Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų