• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį paskelbė, kad dėl nepateisinamai ilgo proceso turi būti mažinamos bausmės nusikalstamo susivienijimo veikloje dalyvavusiems Viktorui Mulai, Arikui Pastuškovui, Gintautui Žukauskui ir Benui Juodriui.

16

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį paskelbė, kad dėl nepateisinamai ilgo proceso turi būti mažinamos bausmės nusikalstamo susivienijimo veikloje dalyvavusiems Viktorui Mulai, Arikui Pastuškovui, Gintautui Žukauskui ir Benui Juodriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sumažinus bausmes ir subendrinus jas su kitais nuosprendžiais paskirtomis bausmėmis A. Pastuškovas vietoj 14 metų 6 mėnesių kalės 13 metų ir 2 mėnesius, V. Mula vietoj 20 metų kalės 19 metų 4 mėn., G. Žukauskas vietoj 10 metų 6 mėnesių kalės 9 metus ir 4 mėnesius, o B. Juodris, dėl kurio nuosprendis nebuvo skundžiamas, vietoj 6 metų kalės 5 metus 8 mėnesius.

REKLAMA

Apeliacinis teismas praneša, kad iki gyvos galvos nuteistiems Audriui Skėriui, Markui Kardišauskui ir Šarūnui Juodžbaliui bausmės dėl pernelyg ilgo proceso sumažintos negali būti. Pirmosios instancijos teismo paskirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė Jonui Bielskiui taip pat palikta nepakeista. Kolegijos vertinimu, priešingu atveju nebūtų pasiekti bausmės tikslai. Tačiau šie asmenys turi teisę reikalauti dėl per ilgo proceso patirtos neturtinės žalos atlyginimo civilinio proceso tvarka.

REKLAMA
REKLAMA

Teismas pabrėžė, kad nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme net du kartus keitėsi teisėjų kolegija (teisėjai buvo atleisti iš darbo dėl teisėjo vardo pažeminimo, dėl ko byla buvo du kartus pradėta nagrinėti iš naujo), buvo koreguojamas kaltinimas ir bylos medžiaga teikiama proceso dalyviams susipažinti, be to, apeliacinės instancijos teisme buvo atliekamas įrodymų tyrimas, kas taip pat užtęsė bylos nagrinėjimą. Todėl šios baudžiamosios bylos nagrinėjimo laikas (daugiau negu dešimt metų nuo įtariamųjų pirmųjų apklausų) yra laikomas neadekvačiu, dėl to konstatuojamas baudžiamojo įstatymo ir Europos Žmogaus teisių konvencijos 6 str. pažeidimas ir daliai nuteistųjų švelninamos bausmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismas taip pat nusprendė, kad pirmosios instancijos teismas, nutraukdamas bylą G. Jackai dėl senaties ir iš esmės pavartodamas formuluotes, kuriose G. Jackos veiksmus apibūdino kaip nusikalstamus, pažeidė baudžiamojo proceso įstatymą, nekaltumo prezumpciją, todėl nuosprendis šioje dalyje turi būti naikinamas ir byla iš naujo nutraukta suėjus senaties terminui. Teismas pabrėžė, kad bylose, baigiamose suėjus senaties terminui, neturi būti abejojama asmens, kurio byla nutraukiama šiuo pagrindu, nekaltumu.

REKLAMA

Teismas taip pat atmetė kitų nuteistųjų ir jų gynėjų skundus, kuriais buvo įrodinėjamas nuteistųjų nekaltumas – nuosprendžio dalis dėl nuteistųjų kaltės palikta nepakeista.

Primename, kad Vilniaus apygardos teismas 2014 m. sausio 9 d. paskelbė nuosprendį, kuriuo dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo ir nužudymų buvo kaltinami V. Mula, A. Skėris, M. Kardišauskas, Š. Juodžbalys, J. Bielskis, A. Pastuškovas, G. Žukauskas, B. Juodis ir G. Jacka. Iki gyvos galvos kalėti buvo paskirta A. Skėriui, M. Kardišauskui ir Š. Juodžbaliui. Kiti nuteistieji sulaukė terminuotų laisvės atėmimo bausmių.

REKLAMA

Apeliacinį skundą padavęs G. Jacka nesutiko su bylos nutraukimo pagrindu ir prašė jį išteisinti. A. Skėris prašėsi išteisinamas, o jo gynėja prašė jos ginamąjį išteisinti arba paskirti jam švelnesnę bausmę. A. Pastuškovas ir M. Kardišauskas prašėsi išteisinami, M. Kardišausko gynėja prašė to paties arba sušvelninti M. Kardišauskui skirtą bausmę. Š. Juodžbalis ir jo gynėjas prašė išteisinti jį išteisinti. G. Žukauskas prašė švelninti bausmę. V. Mula prašė sumažinti iš jo priteistą neturtinę žalą vienam nukentėjusiajam.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam teismui.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų