Apokaliptinis Bachmutas yra miestas, dėl kurio ukrainiečių mūšis su priešo pajėgomis tęsiasi jau daugiau nei dešimt mėnesių. Miestas, kurio simbolinė svarba jau gerokai pranoko strateginę jo reikšmę. Tad Ukrainos kariuomenės žinia apie sėkmingas kontratakas ties Bachmutu – viena geriausių pastarųjų dienų naujienų.
Ukrainos kariai puola pozicijas, kuriose įsikūrę Rusijos 72-osios motorizuotos šaulių brigados daliniai. Ukrainiečiai ryžtingai stumiasi į priekį, o okupantai panikuoja – vieni žūsta, kiti sprunka atidengdami frontą. Galiausiai Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis pareiškia – kai kuriose fronto vietose priešas atsitraukė iki dviejų kilometrų.
Karo ekspertai sako, kad prie Bachmuto sutriuškinta 72-oji okupantų brigada – Rusijos nesėkmių Ukrainoje simbolis, gerokai nuo ukrainiečių nukraujavusi ir rugsėjį prie Charkivo Ukrainos kontrpuolimo metu, o paskui ir spalį prie Mykolajivo. Nemotyvuota, neprofesionali, neaprūpinta ir sumušta jau trečią kartą iš eilės.
Kremlius apie nesėkmę Bachmute tyli. O V. Zelenskis primena – toks likimas laukia visų okupantų.
„Nė minutei nepamirškime, kad kiekviena okupanto buvimo mūsų žemėje diena yra pagunda jam galvoti, kad jam pasiseks. Niekas jam nepasiseks! Nepaliksime priešui nė gabalėlio savo žemės – tironija niekur neviešpataus“, – tvirtina Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenkis.
Dar vieną gerą naujieną šiandien skelbia CNN. CNN teigimu, Jungtinė Karalystė Ukrainai jau pristatė ilgojo nuotolio sparnuotąsias raketas „Storm Shadow“. Dažniausiai iš oro paleidžiamos raketos, sukurtos bendradarbiaujant britams ir prancūzams, priešo taikiniams gali smogti už 250-ies kilometrų, vos 50 kilometrų mažesniu atstumu nei amerikietiškosios ATACMS, kurių Kyjivas Vašingtono prašo jau ne vieną mėnesį. Popiet Londonas patvirtino pristatęs Ukrainai raketas.
Tiesa, CNN šaltinių teigimu, britai neva užsitikrino, kad Kyjivas nenaudos šių raketų smogti taikiniams Rusijos teritorijoje. Visgi akivaizdu – okupuotą Krymą ukrainiečiams pasiekti taps gerokai lengviau ir, anot karo ekspertų, „Storm Shadow“ gali pakeisti karo eigą, mat šiuo metu Ukraina raketų sistemomis HIMARS smogti gali vos 80-ies kilometrų atstumu. Kremlius, aišku, nepatenkintas.
„Tai reikalauja adekvataus atsakymo iš mūsų kariuomenės, kuri apsvarstys atitinkamus sprendimus kariniu požiūriu“, – kalba Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Visgi Kyjivas jau ne kartą įrodė, kad taikosi tik į karinius taikinius. Priešingai nei Kremlius, kuris ir toliau griauna Ukrainos žmonių gyvenimus. Štai per šiandieninę ataką gyvenamųjų namų kvartalui Slovjanske žuvo vienas žmogus, dar aštuoni sužaloti Malokaterynivkos kaime prie Zaporižios.
Visgi V. Zelenskis neslepia – jo šaliai ilgai lauktą kontrpuolimą kol kas reikia atidėti. Tai jis pareiškė interviu BBC. Anot V. Zelenskio, Ukrainai dar trūksta šarvuočių ir kitos technikos sėkmei užsitikrinti.
„Galime eiti į priekį su tuo, ką turime, ir, manau, mums gali pasisekti, bet mes prarastume daugybę žmonių. Manau, tai nepriimtina. Taigi mums reikia palaukti. Mums reikia dar šiek tiek daugiau laiko“, – sako V. Zelenskis.
Ir jei V. Zelenskis sako, kad Ukrainai dar reikia laiko pergalei iškovoti, tai Jungtinių Valstijų prezidento posto siekiantis Donaldas Trumpas rėžia: jei būtų jo valia, karas baigtųsi per dieną. Tačiau net ir trečią kartą žurnalistės klausiamas, ar jis nori, kad laimėtų Ukraina, neatsako.
„Aš noriu, kad žmonės nustotų mirę. Jie miršta. Rusai ir ukrainiečiai. Noriu, kad mirtys baigtųsi. Ir tai padaryčiau per 24 valandas. Bet tam reikia prezidentinių galių. – Bet jūs nepasakote, ar norite, kad laimėtų Ukraina. – Pasakysiu štai ką. Noriu, kad Europa tam skirtų daugiau pinigų“, – kalba D. Trumpas.
Tuo metu Rusijoje prieš teismą stojo 60-metė buhalterė iš Sankt Peterburgo Irina Cybaneva. Pernai spalį, V. Putino gimtadienio išvakarėse, ji ant diktatoriaus tėvų kapo paliko raštelį su užrašu: „Maniako tėvai, pasiimkite jį pas save. Dėl jo tiek skausmo ir bėdų, kad visas pasaulis meldžia jo mirties. Mirtis V. Putinui! Jūs užauginote šlykštų žmogų ir žudiką“.
Moteriai teismas siūlo skirti trejų metų lygtinę bausmę dėl kapinių išniekinimo ideologiniais tikslais.