Seime užsimota, kad dalis už alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius surinktų akcizo mokesčių turėtų būti panaudota kovojant prieš šių produktų sukeliamas priklausomybes. Tokio fondo steigimo projektas šiuo metu klajoja po įvairių komitetų kabinetus ir laukia savo eilės, kol viskas galutinai bus nuspręsta per balsavimą Seime.
28 mln. litų kąsnis
Įvairiems komitetams pateiktame projekte numatyta, kad į fondą nubyrėtų 2 proc. nuo surinktų akcizo mokesčių. Preliminariais duomenimis, tokiu atveju kasmet fondą papildytų solidi apie 28 mln. litų finansinė injekcija.
„Turėtume pripažinti, kad alkoholio ir tabako vartojimas sukelia žalą tiek asmens, tiek visuomenės sveikatai ir gerovei. Todėl kažkokia dalimi turėtų būti kompensuojama ir investuojama būtent į prevenciją, auklėjimą, ugdymą. Sprendimas įkurti tokį fondą turėtų duoti rezultatus, nes, logiška, neinvestavęs – nieko ir negausi“, – pasakojo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Zenius Martinkus.
Per pokalbį su Balsas.lt užsiminta, kad viskas šiuo metu dar yra derybų lygmenyje. Gali būti susitarta, kad iš pradžių fondą sudarys ne 2 proc. nuo surinktų akcizo mokesčių, o šiek tiek mažesnė dalis. Fondo veiklai įsibėgėjus ir sulaukus pirmųjų rezultatų finansavimas galėtų pasiekti šiuo metu užsibrėžta 2 proc. lygį.
Naudos trimis kryptimis
Pasiūlyta iniciatyva įkurti fondą, kuriame būtų kaupiamos lėšos, skirtos trims pagrindinėms numatytoms veiklos kryptims.
„Pirmiausia lėšos būtų skirtos narkomanijos, alkoholizmo ir kitų priklausomybių prevencijai – pradedant nuo mažų vaikų iki mokyklinio amžiaus ir baigiant tikslinėmis grupėmis. Antra kryptis – socialinės reklamos, kurios būtų nukreiptos prieš patį žalingą vartojimą. Ir dalis lėšų būtų skirta – moksliniams tyrimams“, – teigė Z. Martinkus.
Projektas šiuo metu yra komitetų svarstymo stadijoje. Fondo įkūrimas palaiminimo sulaukė Sveikatos reikalų komitete bei Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijoje. Dabar laukiama Audito bei Finansų ir biudžeto komitetų atstovų sprendimo. Vėliau viskas bus pateikiama Seimo plenariniam posėdžiui.
„Viskas priklausys nuo žmonių valios. Jeigu Seimo nariams atrodys reikalinga, tada nematau jokių kliūčių. O, kad fondas reikalingas nėra abejonių. Žinome, kiek yra priklausomų žmonių, kokios yra ekonominės vartojimo pasekmės. Turime užsienio šalių ir mokslinių institutų tyrimų duomenis. Yra paskaičiuota, kad vienas į prevenciją investuotas doleris sukuria nuo 2 iki 20 dolerių grąžą“, – pasakojo Z. Martinkus.
Svarbiausia viską suderinti
Z. Martinkus net neabejojo, kad viską suderinus galima pasiekti puikių rezultatų. „Socialinės reklamos dažniausia būna kompleksiškai derinamos su kitomis priemonėmis. Jomis siekiama pranešti apie reiškinį. Buvo daug akcijų vairuotojams, kad jie įprastų prisisegti saugos diržus. Bet nebuvo apsiribota vien socialine reklama, tuo pačiu buvo tvarkomos gatvės, vairuotojai skatinami važinėti techniškai tvarkingais automobiliais. Rezultatas – sumažėjęs žuvusių keliuose skaičius“, – pasakojo Z. Martinkus.
Pasiteiravus dėl mokslinių tyrimų, paaiškėjo, kad jie daugiausia būtų skirti įvertinti prevencinių priemonių ir socialinių reklamų efektyvumą.
„Pasaulyje yra atlikta daug tyrimų dėl prevencijos. Lietuvoje tendencijos yra panašios, bet tam tikrom socialinėm grupėm tas pats negalioja. Todėl turime atlikti savo tyrimus, kurie būtų nukreipti ne apskritai į bendrą populiaciją, o į tikslines grupes siekiant įvertinti situaciją – ar taikomi metodai neprasilenkia su tikrove ir yra naudingi. Norime, kad investuotos lėšos padėtų pasiekti optimalius rezultatus“, – pabrėžė Z. Martinkus.