Žemės išvadavimo frontas apibūdinamas kaip decentralizuotas teroristų tinklas, struktūra kiek panašus į „al-Qa‘idą“.
Tai prasidėjo prieš 16 metų, Anglijos Braitono mieste susitikus grupei nepatenkintų gamtosaugos šalininkų. Šiandien jų sukurta radikali organizacija – Žemės išvadavimo frontas (Earth Liberation Front – ELF) – apibūdinama kaip decentralizuotas teroristų tinklas, struktūra kiek panašus į liūdnai pagarsėjusią Osamos bin Ladino „al-Qa‘idą“. Maža to, vadinamieji „ekoteroristai“ Jungtinėse Valstijose susilaukia vis didesnio pripažinimo – teigiama, jog šiuo metu būtent jie kelia didžiausią grėsmę tarp visų „vietinių“ JAV radikalų grupuočių – didesnę, negu baltųjų rasistų, krikščionių fundamentalistų, juodųjų separatistų ar įvairių anarchizmo atmainų atstovai.
Didžiosios Britanijos dienraščio „The Times“ teigimu, kitoje Atlanto pusėje stiprėja nuogąstavimai, jog į smurtą vis labiau linkstantys „kovotojai su pasauliniu klimato atšilimu“ gali pasirodyti esą ne mažiau pavojingi negu radikalūs islamistai. Vien praeitą savaitę viena, kaip įtariama, ELF narė buvo pripažinta kalta dėl bendrininkavimo sunaikinant 7 mln. JAV dolerių vertės Vašingtono universiteto tyrimų laboratoriją, o visam judėjimui buvo mesti kaltinimai bandžius padegti Svajonių Gatvę – Sietle statomą prabangių ir tariamai ekologiškai švarių namų kvartalą.
Be abejo, ne visi sutinka su tuo, kaip yra konstruojamas ELF ir su ja susijusių radikalių organizacijų įvaizdis. Esama ir tokių nuomonių, jog ekoteroristų keliama grėsmė yra pernelyg sureikšminama, siekiant apjuodinti nuosaikesnių gamtosaugininkų organizacijų, bandančių taikiomis priemonėmis kovoti su nežabotu resursų išnaudojimu, reputaciją.
Kaip ten bebūtų, Federalinių tyrimų biuras (FTB), valstybinė agentūra, atsakinga už teisėsaugos įgyvendinimą visos šalies mastu, vadinamuosius „elfus“ linksta vertinti pakankamai rimtai. 2001 metų kovą, vos keli mėnesiai iki visą pasaulį sukrėtusių Rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių, FTB pripažino ELF didžiausia „vietine“ teroro grėsme, ir vėliau ne kartą kartojo šį teiginį. Iki šiol ELF Jungtinėse Valstijose yra įvykdę jau daugiau nei 1200 nusikalstamų veikų, kurių bendra padaryta žala vertinama beveik 100 mln. JAV dolerių.
ELF istorija – tai istorija apie tai, kaip pamatuotas reikalavimų nuosaikumas susikerta su vidine judėjimo dinamika, tam tikrais išcentriniais procesais, nulemtais radikalių idėjų įsitvirtinimo ir sėkmingo kultivavimo. 1992 metais ELF įkūrė radikaliausiai nusiteikę Didžiosios Britanijos aplinkosaugos aktyvistų organizacijos „Žemė pirmiau!” nariai, nepritarę bandymams eiti į kompromisus su valdžios pareigūnais ir plačiąja visuomene. Naujoji grupuotė turėjo veikti pagal analogiškus principus, kaip ir anksčiau susikūręs Gyvūnų išvadavimo frontas (Animal Liberation Front – ALF) – be aiškios vadovybės, hierarchinės struktūros, sudaryta iš atskirų ir autonomiškai veikiančių grupelių. Visa tai – persmelkta pasipriešinimo ir susipriešinimo ideologijos, siekio maištauti „prieš sistemą“, ir ją įprasminantį simbolį – privačią nuosavybę. Per keletą metų atskiros ELF kuopelės susikūrė daugelyje Vakarų Europos šalių, o XX a. 10-ojo dešimtmečio viduryje jos pasirodė ir Kanadoje bei Jungtinėse Valstijose.
„Pasaulyje gyvena daugiau nei šeši milijardai žmonių, iš kurių beveik trečdalis miršta badu arba gyvena skurde“, priminė vienas pirmųjų ELF viešų pareiškimų. „Namų statymui turtuoliams neturėtų būti teikiamas prioritetas. Atėjo laikas nuspręsti, kas svarbiau: planeta ir jos populiacijos sveikata, ar tų, kurie ją naikina, pelnas.“ Kaip ir daugelis kitų judėjimų, nukreiptų prieš globalizaciją kaip žmonijos technologinių galimybių plėtrą gamtos sąskaita, „elfų sąjūdis“ remiasi politinės kairės retorika, pritaikyta kintančiai socialinei (ir ekologinei) tikrovei. Priešingai negu daugelis kitų „naujųjų socialinių judėjimų“, taip pat ir nuosaikusis ekologinis judėjimas, ekoterorizmas tikslingai peržengia legalumo ribas ir skelbia teroristiniu būdu sprendžiąs „konkrečias problemas“. Ideologinėje ELF programoje pabrėžiama, jog judėjimo tikslas – ne telkti plačiosios visuomenės paramą, o efektyviai ir betarpiškai kovoti su aplinkos apsaugos problemomis tam tikrose vietovėse ar žmogaus veiklos srityse. Tokiu būdu didžiojo aplinkosauginio projekto legitimavimu ir populiarinimu pavedama rūpintis nuosaikesnėms ir viešai veikiančioms „paramos grupėms“, o pats ELF suprantamas tiesiog kaip bendraminčių tinklas, arba ideologija, atvira bet kuriam norinčiam prisijungti.
2007 metų sausio 11 dienos ataskaitoje JAV Senato žvalgybos komitetui FTB direktorius Robertas S. Muelleris III pabrėžė, jog specifinė nedidelių gyvūnų teisių gynėjų ir ekoteroristų grupelių naudojama taktika labai apsunkina bet kokius bandymus jas iš anksto aptikti ar infiltruoti agentus, o jų veikla apima padegimus, vandalizmą, gyvūnų grobimą ir sprogstamųjų įtaisų naudojimą. Tiesa, toje pačioje ataskaitoje, vis dar jaučiant 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių sukeltą traumą, akivaizdžiai dominuoja tarptautinio terorizmo ir jo poveikio JAV nacionaliniam saugumui tema.
Daugelis ELF narių iš tiesų vargu ar atitinka standartinį teroristo apibūdinimą, jeigu tik toks apskritai gali būti sukurtas, lemtingai nepasidavus stereotipų įtakai. Visai neseniai kalta dėl bendrininkavimo Vašingtono universiteto Miesto augalininkystės centro padegimo byloje buvo pripažinta 32 metų violončelės mokytoja iš Kalifornijos valstijos Ouklendo miesto. Ekoteroristai buvo klaidingai įsitikinę, jog Vašingtono valstijoje įsikūręs centras dalyvavo bandymuose genetiškai modifikuoti tuopų medžius. 2003 metais „Hummer“ visureigių sprogdinimo byloje buvo apkaltintas Kalifornijos technologijos instituto magistrantūros studentas fizikas. Jo advokatai atskleidė, kad vaikinas kentėjo nuo Aspergerio sindromo – autizmo atmainos, ir viešai perspėjo visuomenę, kad ELF teroristinių išpuolių vykdymui tikslingai verbuoja jaunus ir nepatyrusius asmenis.
Didžiausio dėmesio ELF buvo susilaukę pačioje tūkstantmečių sandūroje. Būtent tuo metu buvo įvykdytos daugiausiai kainavusios atakos, tokios kaip 1998 metų išpuolis ugnimi prieš Vai kalnų slidinėjimo kurortą Kolorado valstijoje bei 2003 metais vykdyti „Hummer“ visureigių sprogdinimai JAV Vakarų pakrantės regione ir prabangių apartamentų padegimas San Diego mieste. Po nedidelio aktyvios veiklos atoslūgio ekoteroristai šiais metais vėl garsiau paskelbė apie savo egzistavimą. „The Times“ pastebėjimu, jų sugrįžimas neatsitiktinai sutapo su tuo, kad pasaulio lyderiai ima vis garsiau kalbėti apie būtinybę kovoti su klimato kaita ir prieš neatsakingą gamtos išteklių vartojimą. Ekologija su trenksmu grįžo į madą – problema ta, kad ne visi gali susitaikyti su vykdomų teigiamų pokyčių mastu ir greičiu.
Iki šiol Svajonių Gatvės namų padegimo, įvykusio kovo 3 dieną, byloje nėra sulaikytas nė vienas asmuo. Grey‘us Lundbergas, statybų projekto autorius, kurį cituoja „The Times“, buvo linkęs kaltinti teroristus „neįtikėtinu savanaudiškumu“. „Tai taip ironiška. Mes bandėme pademonstruoti geresnį būdą statyti namus“. Namai, kuriems vieta buvo parinkta netoli gamtos apsaugos požiūriu vertingos šlapynės ir upelio, kuriame aptinkama reta upėtakių rūšis, esą buvo statomi kaip sektinas „žaliųjų“ medžiagų ir technologijų, tokių kaip iš atliekų perdirbta mediena ir superizoliacija, taikymo pavyzdys. Ekoteroristų požiūrį geriausiai išreiškė jų paliktas užrašas, kuriame buvo ironiškai perklausta, ar tokio tipo pastatų statymas turtingiausiems žmonėms tikrai gali būti laikomas ekologišku.
FTB duomenimis, ekoteroristų išpuoliai kol kas dar nėra nusinešę žmonių aukų. Tai nėra nuostabu, įvertinus tai, jog pagrindinis jų taikinys – privati nuosavybė, turtas, simbolizuojantis kapitalizmą kaip ideologiją, neturinčią jokio kito kūno, o ne žmonės, kuriuos ELF ideologija ragina saugoti ir ginti, kaip ir „kitus gyvūnus“. Kita vertus, aiškaus organizacijos centro bei hierarchijos nebuvimas reiškia ir tai, kad atskiros grupelės, ėmusios naudoti ELF vardą ir jo ideologiją, prieš nieką iš tikrųjų nėra atsakingos, taigi gali pasiekti skirtingus radikalizacijos lygius ir labai įvairiai interpretuoti pagrindinę doktriną. Kartą kam nors ėmus žaisti degtukais, skaudesnių nelaimių gali tekti laukti nebeilgai, bando perspėti JAV įstatymų sargai, pasimokę iš tarptautinio terorizmo patirties.
Parengė Antanas Manstavičius