• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Burnos žaizdelės – nemalonus sveikatos sutrikimas, trikdantis džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu. Vieni negali mėgautis braškėmis ar citrusiniais vaisiais, net visai netrukus atsiranda nemalonių burnos opelių, kiti dažnai įsikanda į skruostą ir kurį laiką junta diskomfortą dėl vidinėje skruostų pusėje susiformavusių žaizdelių. Tad dauguma tikrai žino, ką reiškia burnos gleivinės pažeidimai. 

Burnos žaizdelės – nemalonus sveikatos sutrikimas, trikdantis džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu. Vieni negali mėgautis braškėmis ar citrusiniais vaisiais, net visai netrukus atsiranda nemalonių burnos opelių, kiti dažnai įsikanda į skruostą ir kurį laiką junta diskomfortą dėl vidinėje skruostų pusėje susiformavusių žaizdelių. Tad dauguma tikrai žino, ką reiškia burnos gleivinės pažeidimai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Burnos opelės gali atsirasti dėl pačių įvairiausių priežasčių, o kartais jos lieka taip ir nenustatytos. Kokie opelių simptomai, kada reikėtų kreiptis į gydytoją ir kaip sau padėti, kai burnoje ir vėl karaliauja viena ar net kelios nemalonumus keliančios žaizdelės?

REKLAMA

Aftų simptomai

Burnos opelės pagal savo simptomų sunkumą paprastai skirstomos į kelias dideles grupes:

  • Nežymiomis burnos opelėmis laikomi tie burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, kurie yra palyginus nedideli, iki 5-10 mm skersmens, ovalios ar apvalios formos ir kurie užgyja per vieną – dvi savaites ar 7-10 dienų. Po jų užgijimo nelieka jokių požymių – gleivinės pakitimų ar randų. Šios opelės pasitaiko dažniausiai ir paprastai nereikalauja jokių papildomų gydymo priemonių. 
  • Ryškiais burnos gleivinės vientisumo pažeidimais laikomos opos, kurios yra didesnės nei nežymios opelės (jų skersmuo viršija 10 mm). Jų krašteliai netolygūs ir jos pažeidžia gilesnius burnos gleivinės sluoksnius, sunkiau ir ilgiau gyja – gijimas gali trukti net nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių arba 10-40 dienų. Kitas būdingas požymis – po sugijimo lieka matomų gleivinės pakitimų, randų. 
  • Herpetinio pobūdžio opelės yra labai smulkios, tačiau jų skaičius gali siekti net kelis šimtus. Herpetinės burnos žaizdelės formuojasi grupelėmis (sankaupomis) ir dažniausiai pažeidžia suaugusiųjų žmonių burnos gleivinę. Paprastai jos sugyja per vieną – dvi savaites ir nepalieka jokių požymių, nes jų skersmuo neviršija maždaug 5 mm. 

Požymiai, rodantys, kad jau reikėtų susirūpinti

REKLAMA
REKLAMA

Į gydytoją dėl burnos žaizdelių patariama kreiptis, kai:

  • Burnoje susiformuoja viena ar kelios didelės ir gilios žaizdos;
  • Ilgiau kaip 2-3 savaites nesulaukiama opų užgijimo;
  • Burnoje pasirodo vis naujų opelių ir jų vis daugėja, nes senosios net nespėja užgyti;
  • Burnos žaizdelės pradeda rimtai trukdyti kramtyti ir ryti maistą, gerti, valytis dantis, kalbėti ar netgi miegoti;
  • Burnoje susiformavo visiškai beskausmių burnos opelių arba skausmas toks stiprus, kad jo numalšinti nepadeda net vaistiniai preparatai;
  • Burnos opelės vis plinta į kitas sritis, vis gilėja ir bendra būklė vis blogėja, atsiranda ir kitų simptomų, pavyzdžiui, bendras silpnumas, karščiavimas, viduriavimas, nemalonus burnos kvapas, gausus seilėtekis;
  • Pacientas įtaria, kad burnos opelės gali būti kitų rimtų ligų požymis. 

Gydytojas apžiūrės burnos ertmę ir nuspręs, ar reikalingi išsamesni tyrimai. Po apžiūros bus parenkamas tinkamiausias gydymas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aftų gydymas

Opelių gydymas labiausiai priklauso nuo galimų jas sukėlusių priežasčių. Jei tai tam tikros ligos požymis, tuomet būtina tinkamai gydyti būtent tą ligą, nepakanka vietinio gydymo. 

  • Mažos opelės dažnai užgyja savaime, be jokios papildomos pagalbos, tačiau taip nutinka ne visada, todėl kartais prireikia imtis ir kitų priemonių, pavyzdžiui:
  • Burnos ertmės skalavimas gydomaisiais ir dezinfekcinių savybių turinčiais tirpalais. Puikus pavyzdys – druskos tirpalas ar kiti gydytojo rekomenduoti tirpalai, kurių galima įsigyti vaistinėje. 
  • Vietinių preparatų vartojimas. Anaftin produktų šeima padeda greičiau ir lengviau užgyti nedidelėms aftoms. Medicinos priemonės forma pasirenkama pagal opelių vietą ir skaičių, pavyzdžiui, Anaftin burnos skalavimo skystis puikiai tinkamas tuomet, kai opelių daug ir jos išplitusios visoje burnos gleivinėje, o Anaftin gelis padeda kontroliuoti pavienių opelių skausmą ir pagreitinti jų gijimą. Anaftin burnos purškalas patogus vartoti tuomet, kai opelės susitelkusios vienoje ar keliose vietose. Tinkamiausią formą padės pasirinkti gydytojas arba vaistininkas. 
  • Gydytojas gali nuspręsti skirti tam tikrų vaistinių preparatų, veikiančių ligos sukėlėjus (virusus, bakterijas, grybelius), ar pasiūlyti suvartoti tam tikrų vitaminų, mineralų kursą, daugiau ilsėtis, vengti streso. 
  • Jei skausmas itin intensyvus, gali būti skiriami ir per burną vartojami vaistai nuo skausmo. 
  • Skausmą ir uždegimą padeda malšinti natūralios augalinės priemonės, pavyzdžiui, ramunėlių arbata ar ąžuolo žievės turintys vaistažolių mišiniai. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų