„Su šampano šaudymais neskubėkim, nes pagirios gali būti labai sunkios ir sudėtingos“, – sako ministras A. Veryga.
A. Veryga neskuba ir neskubina ne tik švęsti Covid-19 pandemijos pabaigos, bet ir nutraukti karantino. Žada, kad dėl teisinių priežasčių jis greičiausiai tęsis visą šią vasarą. O štai epidemiologai, priešingai nei ministras, džiaugiasi – per parą ir vėl užfiksuota tik 12 naujų užsikrėtimo atvejų. Daugiausiai jų – Vilniuje. 69 pacientai šiuo metu gydomi šalies ligoninėse, tik 7 reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.
„2 atvejai Santaros vėlgi klinikų krūtinės ir chirurgijos skyriaus darbuotojai, 4 atvejai galimai su Santaros klinikomis susiję, galimai vieno Santaros klinikų darbuotojo šeimos nariai, 2 atvejai yra šeiminis protrūkis“, – pasakoja Visuomenės sveikatos centro specialistė Rolanda Lingienė.
Tarp užsikrėtusiųjų koronavirusu jau 3 nacionalinio vėžio instituto darbuotojai. Vienas jų prieš nustatant Covid-19 diagnozę lankėsi Rokiškio rajone vykusiose laidotuvėse, kurioje dalyvavo dar 15 žmonių. Todėl galimai sergantysis virusą išplatino ir kitame šalies rajone, tad laidotuvių dalyviai dabar yra izoliacijoje.
Po praėjusią savaitę kilusio šurmulio dėl senjorų diskriminavimo, kai vyresniems nei 60 metų pasiūlyta nesilankyti ten, kur pavojinga užsikrėsti, šalyje dingsta ir daugelyje įstaigų ir viešųjų vietų kabančios rekomendacijos vyresnio amžiaus gyventojams likti namuose.
„Nes pasitaikė tokių atvejų, kad, deja, bet rekomendacijos buvo suprastos kaip įpareigojimai arba draudimai patekti tam tikrų grupių asmenims“, – teigia A. Veryga.
Šalies mokslininkai greitu metu ruošiasi tikrinti Lietuvos gyventojų Covid-19 imunitetą. Planuojama patikrinti 7 tūkst. įvairaus amžiaus asmenų visose šalies vietose tam, kad suprastų, kiek žmonių koronavirusu galimai jau persirgo to nežinodami. Šiam tyrimui bus panaudoti ir greitieji testai.
„Imtis reprezentatyvi pagal gyventojų struktūrą: ir pagal amžių, ir pagal lytį, ir pagal gyvenamąją vietą. Turi atspindėti visą Lietuvos gyventojų populiaciją“, – kalbėjo R. Lingienė.
Imasi atostogų klausimo
Visgi, yra ir gerų žinių, galimai atostogos šiemet gali būti įmanomos ne tik prie Baltijos jūros. Lietuvos, Latvijos ir Estijos sveikatos apsaugos ministrais tariasi tarpusavyje leisti žmonėms keliones ir į kai kurias kitas Europos Sąjungos valstybes, bandoma nustatyti kriterijus tokioms kelionėms.
O štai, pasak kariuomenės atstovo Lietuvoje, vis aktyviau internete užsienio propagandistai stengiasi kelti abejones dėl karantino reikalingumo, gydymo priemonių bei vakcinų kūrimo. Pastebima nemažai infekcijos pavojų menkinančių žinučių, teigiant, kad sergančiųjų ir mirusiųjų skaičius vakaruose yra dirbtinai sumažintas.
„Botai siekia suformuoti nuomonę, kad visa situacija yra tragiška ir visa visuomenės dalis yra nusivylusi mūsų valdžia, ir mūsų valstybe, ir kad mes nesugebame susitvarkyti“, – sako Lietuvos kariuomenės atstovas Mažvydas Kunevičius.
Tokia suirutė ir neigiamas savo valstybės veiksmų vertinimas galimai naudingas tam tikroms jėgoms iš Rytų. Tiesa, nors karantinas dar nesibaigia, į šalį pagaliau sugrįš muzika.
Pirmadienį Vyriausybė ir savivaldybės pradeda akciją „Ačiū, Lietuva“, skirtą padėkoti tiems, kurie prisidėjo prie pirmosios koronaviruso bangos Lietuvoje suvaldymo.
Pagrindinis šios padėkos akcentas – pirmąją vasaros dieną daugelyje šalies miestų vyksiantys trumpi, vos 15 minučių trukmės koncertai. Renginyje žada dalyvauti 253 kolektyvai iš 36 savivaldybių.