Kaip skelbia meteoagent.com, šiandien prognozuojama šešių balų stiprumo magnetinė audra, kuri jau netrukus nurims.
Prognozėse matyti, kad ir vakar tokio pat stiprumo besilaikiusi magnetinė audra antradienį nurims ir aktyvumas sieks vos du balus.
Vis tik Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA) artimiausių trijų dienų prognozėje matyti, kad aktyvumas šiandien aukščiausiai kils iki 2,33 balų.
Prognozuojama, kad aktyvumas dieną svyruos: ryto valandomis vis mažės, o popiet nukris net iki 0,67 balų, vėliau pakils iki vieno, galiausiai iki 1,67 balų.
Prognozuojama, kad rytoj, antradienį, didesnis aktyvumas taip pat nebus fiksuojamas, svyruos nuo 1,33 iki 1,67 balų. Toks pat aktyvumas prognozuojamas ir trečiadienį, lapkričio 27-ąją.
Magnetinių audrų poveikis sveikatai
Saulės aktyvumas pasiekė piką, todėl vis dažniau girdime ne tik apie vyraujančias geomagnetines audras ar net Lietuvoje išvystame Šiaurės pašvaistes – daug diskusijų kyla apie tai, ar magnetinės audros veikia sveikatą.
Atsakymą į daugeliui ramybės neduodantį klausimą naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pateikė Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas.
Magnetinio lauko aktyvumas pagal Kp indeksą vertinamas devynių balų skalėje ir nors nuo vieno iki keturių balų audra vertinama kaip sveikatai poveikio neturinti, penki balai jau tampa riba, kai poveikis gali būti jaučiamas. Dažniausiai silpnesnės audros paliečia vyresnius, jautresnius, lėtinėmis ligomis sergančius asmenis.
O štai kuo arčiau devynių balų priartėjama, tuo didesnė tikimybė, kad vienokį ar kitokį poveikį pajus net jauni, sveiki žmonės. O koks prof. habil. dr J. Kalibato verdiktas – ar magnetinės audros tikrai veikia sveikatą?
„Geomagnetinės audros, kai jos yra labai stiprios, tikrai veikia mūsų sveikatą. Didėja rizikos ir insultų, ir infarktų, geomagnetinės audros trikdo mūsų miegą ir čia nieko nepadarysi, nuo jų nepasislėpsi.
Dabar Saulė – aktyvumo pike, kada pastoviai išmetami plazmos pliūpsniai ir, aišku, tas neigiamai veikia mūsų Žemės magnetinį lauką, o magnetinis laukas yra pagrindinė apsauga nuo viso to blogio, kas ateina iš kosmoso. O magnetinio lauko išbalansavimas, be abejonės, atsiliepia ir mums. Deja, apsisaugoti sudėtinga.“
Didesnė rizika susidurti su magnetinių audrų poveikiu kyla ir turintiems antsvorio, vyresnio amžiaus asmenims, taip pat turintiems psichologinių problemų.
Magnetinės audros poveikį sveikatai dažnai išduoda šie simptomai: galvos svaigimas ir skausmas; pykinimas; silpnumas ir mieguistumas; padidėjęs kraujospūdis; raumenų ar sąnarių skausmai ir t. t.
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo profesorius, dviejų paskutinių dešimtmečių mokslinių tyrimų duomenimis, jautriausiai į geomagnetines audras reaguoja kardiovaskulinė sistema, daugėja mirčių nuo insulto ir infarkto.
Beje, atlikti išsamūs tyrimai parodė, kad geomagnetinių audrų metu 91–92 poc. žmonių pakyla tiek sistolinis, tiek ir diastolinis kraujospūdis. Stiprių geomagnetinių audrų metu kraujospūdis padidėja 12 proc., lyginant su buvusiais rodikliais. Pažymėtina ir tai, kad kraujospūdis ženkliau kyla asmenims, vartojantiems antihipertenzinius vaistus.
Magnetinės audros – kaip apsisaugoti?
Magnetinių audrų laikotarpiu hipertenzija sergantys žmonės turėtų gerti daugiau vandens ir sumažinti suvartojamos druskos kiekį, nes druska sulaiko skysčius organizme ir dėl to padidėja kraujospūdis.
Pablogėjus savijautai dėl magnetinės audros poveikio gali padidėti ne tik kraujospūdis ar sumažėti darbingumas, tačiau ir paūmėti nerimas, lėtinės ligos ar net alergijos.
Be to, norint jaustis geriau ir apsaugoti sveikatą, vyraujant magnetinėms audroms patariama valgyti mažiau greito, riebaus, kepto, sūraus ar aštraus maisto. Vietoj to raginama valgyti daugiau vaisių ir daržovių.
Taip pat patariama atsisakyti žalingų įpročių – nerūkyti, nevartoti alkoholio, be to, rekomenduojama atsisakyti kavos, ją geriau keiskite žaliąja ar žolelių arbata.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!