„Paskutinius įvykius, ne tik euro įvedimo klausimą, bet ir tai, kas daroma su referendumu „Tautos valia“ ir dėl lito išsaugojimo, reikia vadinti tikrais žodžiais: tai valdžios kėsinimasis į Lietuvos nepriklausomybę ir konstitucinę santvarką. Priminsiu, kad referendumas „Tautos valia“ turėtų vykti birželio 29 dieną, tačiau balandžio 22 d. Seimas nagrinės skundą ir, matyt, tikrai šį mėnesį sužinosime, kad labai įdomus autorių kolektyvas pateikė nutarimų projektą kreiptis į konstitucinį teismą dėl Seimo nutarimo skelbti referendumą birželio 29 d. Priėmus nutarimą, automatiškai bus stabdomas referendumas, jo visos procedūros. Tokios sujaukties ir siekiama, to Lietuvos istorijoje dar nebuvo“, – karščiavosi Nepriklausomybės Akto signataras.
Anot jo, dabar jau joks referendumas negali būti paskelbtas. Esą tai pats rimčiausias Lietuvos išbandymas po 1990 metų Sausio 13-osios.
„Neapsimeskim, kad nesuprantam, jog referendumas „Tautos valia“ neįvyks. Aišku, kad valdžia ir tauta atsistojo skirtingose barikadų pusėse, kaip ir Sausio 13-ąją. Jei atimama tautos teisė į konstitucinę teisę valdyti šalį referendumų būdu, akivaizdu, kad Seimas, VRK, prezidentė ir visa vykdomoji valdžia kėsinasi į mūsų konstitucinę sąrangą. Tai paties didžiausio masto suokalbis Lietuvoje.“
Z.Vaišvila priminė, kad tarptautinės sutartys neturi būti aukščiau už šalies Konstituciją.
Yra vienas būdas, anot Nepriklausomybės Akto signataro: belieka susikoncentruoti paskutiniam lemiamam žingsniui – referendumui, formaliai nesusijusiam su Europos Sąjungos reikalais, kurio pagrindinė mintis – Seimo paleidimas. Tam reikia keisti sistemą, „kad nebūtų išrinktos tos pačios „biudžetinės“ partijos ir jų parinkti nariai“. Kito kelio esą nėra.
Spaudos konferencijoje taip pat buvo paskelbta, kad balandžio 26 d. įvyks pasitarimas „Dėl Lietuvos išlikimo“. Bus siekiama suburti veikiančią kelių žmonių iniciatyvinę grupę, sutelkti informacinius centrus įvairiuose šalies regionuose ir numatyti tikslų ir aiškų veikimo planą.