Po Europos komisijos (EK) dar praėjusį rudenį krepšinio mėgėjams palankaus sprendimo, kuris dėl Kultūros ministerijos kai kurių valdininkų buvo stipriai užvilkintas, jau šį rudenį Eurolygos rungtynės, kuriose žaidžia Lietuvos komandos, turėjo grįžti į nemokamus kanalus. Tam ir yra Europos komisijos patvirtinta tvarka, kuria Europos Sąjungos narės gali pasinaudoti siekdamos, jog tie įvykiai, kuriuos Valstybė pripažįsta ypatingai svarbiais ir įtraukia į Ypatingai svarbių įvykių sąrašą, nepriklausomai nuo to, kas ir kokias transliacijų teises įsigiję, būtų tiesiogiai transliuojami nemokamais kanalais.
Kultūros ministerija viso proceso metu, kuris prasidėjo dar 2009 m., nepadėjo, o trukdė ir dirbo ne viešam interesui, kurį savo parašais patvirtino tūkstančiai krepšinio sirgalių, apginti, bet pasiduodavo VIASAT lobistų spaudimui ir kiek įmanydama stabdė procesus. Po nemenkų pastangų dar anoje Vyriausybėje buvo pasiektas sprendimas, bet ir tai tik po to, kai buvo surinkta ir pateikta kitų šalių praktika. Į Ypatingai svarbių įvykių sąrašus šalyse, kuriuose tokie sąrašai jau buvo patvirtinti, buvo įtrauktos futbolo, dviračių, teniso, Formulės ir kitos sporto transliacijos tiek kai kurių klubinių, tiek nacionalinių rinktinių varžybų, kurios savo šalyse išsiskiria žiūrimumu, tradicijomis, iškovotomis pergalėmis.
Po pasiekto palankaus Vyriausybės sprendimo, Kultūros ministerija pradėjo vilkinti derinimo su EK procedūras, o kai ir tą galimybę išnaudojo, labai tikėjosi, jog pro Europos komisiją Eurolygos varžybos, kuriose žaidžia Lietuvos komandos, nepraeis, bet ten kitaip klausimai svarstomi nei pas mus ir net VIASAT lobistai buvo bejėgiai, todėl Europos komisija sąrašą patvirtino ir jis turėjo jau įsigalioti. Taip iš Seimo tribūnos teigdavo ir buvęs Kultūros ministras, kad jei tik EK patvirtins, daugiau jokių kliučių nebebus, bet štai vėl įsijungia Kultūros ministerijos valdininkai ir prigalvoja dar papildomų, niekam nereikalingų, išskyrus, žinoma, VIASAT kompaniją, procedūrų, pereinamųjų laikotarpių, net įstatymo pataisą vilkinimo tikslais sumano parengti.
Problema, kad šiame Seime, panašu, nelabai kam tai rūpi, o dar ir TV3 kanalo, kuris priklauso VIASAT tinklui, vadovų galima rūstybė „kausto“..., todėl "pamotyvuoti" Kultūros ministerijos kai kurie valdininkai (kiek jie apskritai išmano apie sportą, čia kitas klausimas) ką nori, tą ir daro. Juokinga iš šalies stebėti, kaip ieškoma pretekstų, kad tik dar meteliams, dviem nutemti, bet rezultatas vis tiek bus toks pat - teks VIASAT kompanijai baigti dvigubas spekuliacijas krepšinio mėgėjų sąskaita. Pajamos iš reklamos, kurių niekas nedraudė ir, žinoma, nedraus - liks, o papildomos pajamos iš abonentinio mokesčio, kurį daugelis VIASAT kompanijai moka vien dėl Eurolygos transliacijų – baigsis. Tik kas kompensuos per šį užvilkintą laikotarpį padarytą didžiulę žalą tiek krepšinio populiarumui, tiek šimtams tūkstančių krepšinio mėgėjų?
Apgailėtina stebėti VIASAT atstovų veiksmus, lyg būtų dar negana ir būtina „išsunkti“ iki kiekvieno lito... Žodžiu, ilga tema, bet tiems, kurie nors kiek gilinosi, kas visą šį laikotarpį nuo 2009 m. vyko, turėtų būti aišku - kas, kaip ir kodėl.
Taigi, pirma, tai tikrai nesibaigs niekuo, kaip, gal būt, kažkas vis dar tikisi, o antra, jei kažkam atrodo, kad tai tik tuščias „oro virpinimas“, tai derėtų pasigilinti kaip vyko procesai ir kodėl jie dar iki šiol tebevyksta, kokia kitų šalių praktika, kokios EK nuostatos šiuo klausimu bei pan. Taip, dėl jau minėtų priežasčių, Lietuvoje, deja, procesas tebevyksta, bet nesibaigė, o baigsis tada, kai Eurolyga grįš į nemokamus TV kanalus. Žinau, jog asmeniškai šiuo klausimu buvau nuoseklus, padariau viską, ką tuo metu galėjau ir neabejoju galutiniu rezultatu, nors ir gerokai vėlesniu, nei buvo galima sutelktomis pastangomis pasiekti.