Pirmojoje šiais metais Zigmanto Balčyčio spaudos konferencijoje Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas negailėjo kritikos ne tik Vyriausybės antikriziniam planui sakydamas, kad jis prives Lietuvą prie nedarbo, bet skeptiškai vertino ir kai kurių ministrų pastarųjų dienų pasisakymus.
Pagrindinis konferencijos akcentas irgi buvo naujosios Vyriausybės antikrizinio plano kritika. Anot Z. Balčyčio, socialdemokratai negali sutikti su šiuo planu, kadangi jis neigiamai paveiks šalies ekonomikos tendencijas. „Daugelis mokestinių priimtų įstatymų kartu su 2009 metų biudžetu bus kaip tik priežastis ekonomikos lėtėjimo Lietuvoje“, – pareiškė socdemų frakcijos seniūnas.
Permainų koalicijos sprendimai naikinti beveik visas lengvatas buvo sukritikuoti kaip būsiantys žalingi Lietuvai ir neaišku, dėl ko priimti.
Z. Balčytis teigė, kad šalyje neilgai trukus prasidės neigiamos tendencijos – darbo vietų mažinimas ir bedarbystė. Anot socialdemokrato, dabar turi būti kalbama ne apie pelną, o apie sugebėjimą išgyventi metus ar kitus. Jis apgailestavo, kad, užuot ieškojus priemonių padėti verslui, buvo nueita „paprasčiausiu keliu“.
„Aš bijau, kad, bankrutavus mūsų lietuviškoms kompanijoms, bus pasakytas vienas paprastas sakinys – jie neatlaikė paprastų konkurencinių sąlygų, ir ką mes dabar galime padaryti, kad jos bankrutavo“. Bankrutavus Lietuvos įmonėms, į jų vietą ateis užsienio firmos, kurios bus registruotos užsienyje ir mokesčius mokės į savo valstybių biudžetus, perspėjo Z. Balčytis.
„Aš esu tikrai susirūpinęs, kad mes iš tos nepamatuotų sprendimų duobės turėsime lipti ne vienerius metus“, – pesimistiškai nuteikė opozicijos atstovas.
Z. Balčytis teigė, kad visa mokestinė sistema gali ne tik duoti neigiamus rezultatus, tačiau ir kelia klausimą, dėl ko ji buvo kuriama. Žvelgiant į ateities planus, šalies biudžetas turėtų didėti tik palyginti neženkliai, todėl socdemas tvirtina, kad „mokestinė reforma buvo padaryta tikrai ne dėl to, kad būtų surinkta daugiau pinigų į biudžetą, ir matosi, kad naujoji valdančioji dauguma pati to visiškai nesitiki, nors kalba ką kita“.
Be akcizų degalams ir alui bei stipriesiems gėrimams naujovių kritikos, Z. Balčytis įvertino ir aplinkos ministro Gedimino Kazlausko teiginius, kad nelegalių statybų pastatus esą reikia griauti ne visada. „Naujasis ministras aiškiai suformulavo savo politiką, kad jis nesiruošia nieko naujo daryti, ir kelia klausimą, ar jis ateityje vykdys ir kitus įstatymus. Mes, kaip opozicija, ateityje šį klausimą labai preciziškai prižiūrėsime“, – žadėjo Z. Balčytis.
Socialdemokratas nenorėjo tikėti ir socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio planais, kad iki 2050 metų Lietuvoje gyvens 4 mln. gyventojų. „Kokie bus priimti sprendimai dėl to, tai bus tikrai įdomu sužinoti“, – kalbėjo Z. Balčytis ir pridūrė, kad Europos Sąjungos tyrimai sako ką kita. Pagal juos, Lietuvoje po 40 metų turėtų gyventi ne daugiau nei 2,5 mln. gyventojų.
Pabaigoje Z. Balčytis apgailestavo, kad jo aptarti klausimai nėra labai optimistiniai, tačiau pabrėžė, kad „mes šiandien turime kalbėti, su kokiais papildomais iššūkiais ateityje galime susidurti“.