• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasario mėnesį pasirodė paskutinis Onutės Narbutaitės diskas "Symphony No. 2", užbaigęs unikalią šios kompozitorės muzikos 4 diskų seriją, per paskutinius kelerius metus išleistą įrašų kompanijoje “Finlandia Records”.

REKLAMA
REKLAMA

"Finlandia Records" yra viena iš nedaugelio įrašų kompanijų, siekiančių supažindinti klausytojus su mažiau žinoma Baltijos kraštų muzika. Tačiau bene pirmą sykį kompanija ryžosi tokiam dideliam projektui - pristatyti beveik visus svarbiausius Onutės Narbutaitės kūrinius, įtraukiant ir jos naujausią Simfoniją Nr. 2 (2001).

REKLAMA

Onutės Narbutaitės orkestrinei muzikai yra skirtas paskutinis serijos diskas. Visų kūrinių atlikėjas - Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Roberto Šerveniko. Svarbiausias disko kūrinys - dviejų dalių Simfonija Nr. 2 (2001), įspūdingiausia kompozitorės kūrybinės filosofijos manifestacija. Pirmojoje dalyje kompozitorė konstruoja sudėtingą simfoninį audinį, laisvai balansuodama tarp įvairių periodų muzikinių retorikų, negailėdama įtampos, kontrastų ir nepastovumo, ir kartu skirtingas kalbas meistriškai sulydydama į didingą daugiasluoksnį statinį. Antroji simfonijos dalis "Melodija" nebeturi pirmosios veržlumo, tačiau joje tvyro ta pati įtampa ir dramatizmas. "Siekiau parašyti tokią muziką kaip Bacho kūrinių lėtosios dalys, - sakė kompozitorė. - Tai gryna kontempliacija apie mirtį". Tai ir bene gražiausia visos Narbutaitės kūrybos esencija - muzika, sugėrusi Bacho muzikos didybę ir mūsų laikų dramatizmą, jaudinanti ir stulbinanti.

REKLAMA
REKLAMA

"Liberatio" (1989) skamba kaip disciplinuota abstrakti garsų ceremonija, kurią su Simfonija Nr. 2 sieja nebent įprastas Narbutaitės muzikai nepastovumas, nervingumas ir įtampa. Jei muziką skirstytume į labiau struktūrinę (racionalią) ir spiritualią, šį kūrinį drąsiai galima būtų priskirti pirmajai grupei. Paskutinė disko kompozicija "Metabolė" (1992) - dar viena natūralaus grožio ir racionalios meistrystės materializacija, kūrinys kaip vientisos transformacijos versija, žavinti kompoziciniu tobulumu ir įtaiga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandieninėje tarptautinėje muzikos įrašų rinkoje atkreipti dėmesį į mažiau žinomus šiuolaikinės muzikos kūrėjus yra tikras iššūkis, tad išleista Onutės Narbutaitės kompaktinių plokštelių serija rodo kompanijos pasitikėjimą kompozitorės kūryba ir yra reikšmingas "Finlandia Records" žingsnis supažindinant klausytojus su nauju repertuaru.

REKLAMA

Šiuo metu užsienyje galima įsigyti jau dešimt lietuvių šiuolaikinių kompozitorių autorinių plokštelių: Osvaldo Balakausko kamerinių kūrinių rinkinį "Like a Touch of Sea Wave", išleistą britų įrašų kompanijos ASV, "Osvaldas Balakauskas. Concertos", pasirodžiusią švedų kompanijoje BIS, Broniaus Kutavičiaus "Last Pagan Rites" bei operą "Lokys", išleistas suomių kompanijos "Ondine", to paties kompozitoriaus "The Gates of Jerusalem", pasirodžiusią Vokietijoje, kompanijoje "Dreyer.Gaido Musikproduktionen", tos pačios kompanijos išleistą autorinį Anatolijaus Šenderovo diską "Concerto in Do" ir keturis Onutės Narbutaitės autorinius diskus "Finlandia Records" kataloge. Beveik visi šie įrašai buvo gausiai recenzuojami, sulaukė gerų vertinimų ir tampa svarbiu įvadu į lietuvių muziką užsienyje.

Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centras www.mic.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų