Įkvėpė artimieji
Kiekvieną kartą, kai susitinkame su automobilių entuziastu, paklausiame labai tipinio klausimo, kuris skamba taip - „Kaip susidomėjai automobiliais?“ Tradiciškai, to paties paklausėme ir Vytauto, kuris šiuo metu gyvena ir mokosi Vilniuje.
„Nuo vaikystės automobiliai ir garažas nebuvo svetimi dalykai“, - atsako Vytautas.
„Nuo pat mažumės mane suko šeimos nariai ir giminaičiai, kurie buvo susiję su automobiliais. Tėtis nuo pat mano gimimo dirbo įvairiuose servisuose. Toje pačioje srityje dirbo ir mano krikštatėvis, o artimas dėdė dar sovietmečiu buvo Gargždų auto-kroso komandos „Viesulas“ mechanikas“, - priduria Vytautas.
„Be to, turiu pusbrolį, kuris yra labai geras mano draugas ir su kuriuo beveik tuo pačiu metu pasukome link automobilių. Tačiau mūsų požiūris į automobilius skiriasi. Man automobiliai - hobis, o jam - gyvenimo būdas.“
Nuo mažumės Vytautą lydėjo įvairūs ir skirtingi automobiliai. Kadangi visi artimieji dirbo servisuose, Vytautas turėdavo galimybę pačiupinėti visus pro tėčio ar dėdės rankas praėjusius automobilius.
„Pas tėtį darbe galėdavau įlipti į bet kurią mane dominančią mašiną. Kai savaitgaliais nuvykdavome pas mano krikšto tėtį, jo kieme pamatydavau vieną ar kitą išardytą automobilį. Taip ir užaugau besisukiodamas tarp įvairiausių mašinų.“
Nuo BMW iki Chevrolet
Pirmasis automobilis daugeliui automanų tampa kaip kelrodis. Jeigu pirmasis automobilis būna „BMW“ markės, 95% tikimybė, jog ir antrasis automobilis bus tos pačios markės. Vis dėlto, Vytauto automobilių parko istorija yra truputėlį kitokia.
Pirmuoju vaikino automobiliu tapo 5 serijos „BMW“, tuo tarpu jį pakeitė ... „Toyota Yaris“. Taip, mažas japoniškas hečbekas. Toks pasirinkimas nustebino ne tik patį Vytautą, bet ir jo draugus.
„Likau nesuprastas draugų“, - priduria Vytautas.
Tačiau viskas apsivertė aukštyn kojom, kai Vytautas susipažino su tame pačiame miestelyje gyvenančiu amerikietiškų automobilių gerbėju ir savininku. Tuomet jis turėjo „Ford Mustang“ ir tarp gausybės europietiškų mašinų atrodė kaip balta varna. Nors apie senus amerikietiškus automobilius sklando įvairiausios legendos, tačiau kai stovi šalia tokio automobilio, nori ar nenori, Jūsų kojos automatiškai eitų link jo, o ne nuo jo.
„Nuo to karto, kai susipažinau su Ford Mustang savininku, pradėjau galvoti apie galimybę turėti kur kas įdomesnį automobilį. Jeigu ne kasdienai, tai bent jau savaitgaliams.“
Praėjus pusmečiui, Vytautas pardavė savo „Toyota Yaris“ ir kartu su savo tėčiu įsigijo kai ką nekasdieniško. Klasikinio amerikietiško automobilio niekada neturėję automanai savo galvoje neturėjo nieko konkretaus.
„Automobilio ieškojome ir Europoje ir Amerikoje. Tris kartus dalyvavome „Mercury Cougar“ aukcionuose, tačiau įsigyti kraują kaitinančio automobilio nepavyko“, - priduria Vytautas.
Rankų nenuleidę gargždiškiai tęsė savo svajonių automobilių paieškas, kol galiausiai viename iš amerikietiškų automobilių aukcione išvydo ją - „Chevrolet Corvette“.
Corvette pasirinkome ne mes, o ji mus
Perkant seną automobilį yra pakankamai rizikinga, ypač, jeigu negalite jo apžiūrėti gyvai. Tačiau perkant automobilį internetu Europoje ir perkant tokį patį modelį Amerikoje - du visiškai skirtingi dalykai. Dėl pakankamai didžiulės duomenų bazės, tikimybė gauti ne tą automobilį, kurį matėte nuotraukose yra labai maža.
„Bent jau žiūrint iš nuotraukų, tai buvo labai geras variantas. Ir ačiū dievui mes neklydome, nes pamačius automobilį gyvai neteko griebtis už galvos.“
„Kėbulas buvo šviežiai perdažytas, sumontuotas naujas „Edelbrock“ karbiuratorius su sportiniu filtru, visiškai naujas dvigubas „Magnaflow“ išmetimas, padangoms ir apskritai - automobilis buvo labai geros būklės.“
„Buvo net sunku patikėti. Radiatorius ir generatorius buvo naujut naujutėliai ir dar turėjo užklijuotus lipdukus iš parduotuvės Amerikoje. Vis dėlto, tai nėra naujas automobilis, turėjo jis trūkumų.“
„Reikėjo pridėti rankų prie salono, kai kurių kėbulo elementų. Turėjome pilnai atrestauruoti važiuoklę.“
Amerikietiški automobiliai asocijuojasi su pažanga
Pokalbiui einant į pabaigą, Vytautui uždavėme klausimą - „Su kuo tau asocijuojasi amerikietiški automobiliai?“. Gerai pagalvojęs, vaikinas atsakė - „Nuo šiol man amerikietiški automobiliai asocijuojasi su pažanga ir gyvenimo kokybe.“
„Štai šis, 1976 metų gamybos modelis turi elektra valdomus langus, autopilotą, oro kondicionierių, automatinę pavarų dėžę, nuimamą stogą ir beveik 270 arklio galių išvystantį variklį. Kartais net sunku tuo patikėti, kad žmonės prieš beveik 40 metų jau turėjo visa tai ir galėjo tuo naudotis kasdien.“
„Neturiu nieko prieš TSRS automobilių fanus, bet palyginus su tuo ką gamino amerikiečiai, tai TSRS pramonė atrodo apgailėtinai.“
„Žinote kam šis automobilis skirtas? Romantikams, kuriems racionalumas - svetimas dalykas, nes gyvenimas per trumpas važinėti su nuobodžiais automobiliais. Įsėdus įsijungi Bryan Adams - SUmer Of '69 ir keliauji prie jūros. Ratu ir visados aplink.“
P.S Šią „Chevrolet Corvette“ ir dar daugybę amerikietiškų automobilių galėsite išvysti gegužės 30 dieną, Klaipėdoje įvyksiančiame „Memel Motor Fest 2015“ - automobilių entuziastams skirtame renginyje.