Artėjant šv. Kalėdoms šalies prekybos centruose nekantriausieji jau perka dirbtines eglutes. Tačiau pirkėjų antplūdžio nėra. Prekybininkai viliasi šiemet jų sulaukti vėliau, galbūt prieš pat Kūčių vakarą.
Kitą savaitę gyvų eglučių jau bus galima įsigyti ir iš lauko prekeivių, o šį savaitgalį jų verta ieškoti tik didžiuosiuose prekybos centruose.
Prekybininkai pastebi, kad pirmieji kalėdinėmis puošmenomis susidomi vadinamieji stambūs klientai, puošiantys komercines patalpas. Tarp jų dirbtinės eglutės vis dar išlieka pačios populiariausios. Tačiau stebėdami vangų pirkėjų susidomėjimą jomis, kai kurie prekybininkai jau pirmosiomis dirbtinių kalėdinių eglučių prekybos savaitėmis šią sezoninę prekę atpigino net iki 40 procentų,- rašo „Lietuvos Žinios".
Šventėms artėjant pirkėjai „smulkėja". Paprastai į prekybos centrus ir lauko prekybos vietas gyventojai pasipila prieš pat šventes, nes tradiciškai Kalėdų eglutes puošia šventinį vakarą su visa šeima. Šiemet, mažėjant vartojimui, pardavėjai prisipažįsta nerimaujantys dėl kalėdinės prekybos apimčių ir sako, kad iki pat šventinio vakaro neprarasiantys vilties sulaukti pirkėjų.
Pastebėta tendencija, kad šalies gyventojai, anksčiau įsigiję ir ne vienus metus puošę dirbtines eglutes, šiuo metu dažniau dairosi į gyvas žaliaskares, ypač atsiradus galimybei jas pirkti vazonėliuose su šaknimis.
Šiemet nebrangino
Kauno rajono Dambravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos medelyno viršininkas Jonas Paičius LŽ sakė, kad šioms Kalėdoms medelyne žaliaskarių buvo išauginta daugiau negu pernai.
„Didėja sidabrinių iki metro aukščio eglučių populiarumas, jas parduodame vazonėliuose. Juose pasodintos Kalėdų eglutės mažmeninė kaina perkant medelyne siekia 25-28 litus. Didmenine kaina perkančių klientų aktyvumas jaučiamas jau dvi savaites, tačiau pastebime jų atsargumą ir neskubėjimą", - sako J.Paičius.
Pasak jo, to paties dydžio nukirsta eglutė kainuoja daug pigiau. „Nukirsti ją yra daug paprasčiau, negu iškasti ir pasodinti - kainuoja durpės, vazonėlis, darbas. Už nukirstas sidabrines eglutes prašome nuo 3,5 iki 50 litų, priklausomai nuo jų dydžio ir grožio", - dėsto pašnekovas.
Jo teigimu, tradicinė pusantro metro aukščio kirsta sidabrinė eglutė kainuoja apie 20 litų, tačiau atsiranda pirkėjų, kurie taupydami perka ir puošia brokuotas eglutes, pirktas vos už kelis litus.
Paklaustas, ar brango šiemet lietuviška Kalėdų eglutė, pašnekovas patikino, kad kaina išliko beveik nepakitusi, palyginti su pernai, nes buvo atsižvelgta ir į mažėjančią gyventojų perkamąją galią. Tuo tarpu pernai, palyginti su 2006 metais buvusiomis kainomis, jos brango 20 procentų.
„Nors kaina nesikeitė, tačiau Kalėdų eglučių prekybos rinkoje toliau ryškėja konkurencija tarp valstybinių medelynų ir privačiu eglučių auginimo verslu užsiimančių ūkininkų", - sakė medelyno viršininkas. Pasak jo, populiarumo per šventes nepraranda ir paprastos žalios eglutės, kurias augina ūkininkai.
Skatina grąžinti gamtai
UAB „Maxima LT" atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė LŽ sakė, kad ekonomikos sunkmečio metu pastebima tendencija, jog pirkdami šventinius atributus gyventojai tikisi įvairių nuolaidų. "Prekybos akcijų metu pardavimas padidėja nuo dviejų iki aštuonių kartų, taip atsitiko ir paskelbus akciją dirbtinėms Kalėdų eglutėms. Šiemet per savo tinklo parduotuves planuojame parduoti apie 8 tūkst. gyvų eglučių, iš kurių per 5 tūkst. bus parduodamos su šaknimis vazonėliuose. Pastebime, kad žmonės jas perka vis noriau, o ir jų kaina, palyginti su dirbtinėmis, kartais net mažesnė", - dėstė pašnekovė.
Jos duomenimis, pernai buvo nupirkta daugiau dirbtinių eglučių, tačiau keičiantis žmonių poreikiams, šiemet prekyboje bus didesnė gyvų eglučių pasiūla.
Paklausta, ar gatvės prekeiviai eglutėmis yra dideli konkurentai prekybos tinklams, R.Saulytė pažymėjo, jog iš jų konkurencijos nejaučia, nes siūlydami žmonėms pirkti eglutes vazonėliuose ir vėliau jas grąžinti gamtai susilauks didesnio pirkėjų susidomėjimo.
Jolita Žvirblytė