Seimo Krikščionių partijos frakcija reikalauja Vyriausybės pasiaiškinti dėl bendradarbiavimo sutarties su IBM finansinio pagrįstumo.
„Nors galiojantys įstatymai įpareigoja Vyriausybę dėl esminių turtinių įsipareigojimų gauti Seimo pritarimą, Lietuvos Vyriausybė ir IBM, prieš pasirašydamos bendradarbiavimo sutartį, to nepadarė. Iki šiol nėra aiškios įmonės steigimo finansinės sąlygos, juolab kad Vyriausybė įsipareigojo per penkerius metus šiam projektui skirti 210 mln. litų“, – pažymi ši Seimo frakcija.
Vertindama garsios tarptautinės kompanijos svarbą, Krikščionių partijos frakcija Seime nepritaria abejotinos naudos susitarimo nuostatai steigti IBM tyrimų centrą faktiškai šalies Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijų, t. y., mokesčių mokėtojų pinigais.
„Toks bendros ekonominės veiklos organizavimo būdas, kai pagrindinius finansinius įsipareigojimus prisiima valstybė, daugiau naudingas garsiai privačiai tarptautinei kompanijai, o ne Lietuvai, kuri per brangiai gali sumokėti už tokią politinę reklamą“, – sako Seimo Krikščionių frakcija.
Frakcijos nuomone, panašiomis finansinėmis sąlygomis tyrimų centrus Lietuvoje sutiktų steigti tikriausia bet kuri užsienio kompanija, kuri mielai priimtų galimybę be jokios ūkinės rizikos savo tyrimams finansuoti valstybės skiriamus šimtus milijonų litų.
„Rimtų ketinimų turintys tarptautiniai investuotojai paprastai neprašo Lietuvos Vyriausybės piniginės paramos. Būtina atkreipti dėmesį, kad šiai kompanijai įsipareigodama stambiu mastu finansuoti mokslinius tyrimus Vyriausybė sudaro nelygias konkurencijos sąlygas kitoms jau dabar šalyje veikiančioms užsienio kapitalo įmonėms. Pavyzdžiui, stumia iš Lietuvos stambias pasaulio farmacines kompanijas, atliekančias ar pageidaujančias čia atlikti mokslinius tyrimus neprašant jokios valstybės finansinės paramos“, – teigia Seimo nariai.
Vykdydama parlamentinės priežiūros priedermę, Krikščionių partijos frakcija Seime viešai kreipiasi į Vyriausybę, reikalaudama pateikti konkrečią informaciją apie prisiimtus finansinius įsipareigojimus steigiant bendrą įmonę bei finansuojant jos veiklą. Kaip ELTA jau skelbė, Lietuvos Vyriausybė ir tarptautinė technologijų kompanija IBM bendradarbiaus vykdant mokslinius tyrimus, kurie skatins pasaulio rinkoje paklausių šiuolaikinių technologijų plėtrą nanotechnologijų, sveikatos apsaugos ir intelektinės nuosavybės valdymo srityje.
Tai numatyta IBM ir ūkio bei su švietimo ir mokslo ministrų pasirašytoje penkerių metų jungtinės veiklos sutartyje.
Pagal susitarimą, Ūkio ministerija ir Švietimo ir mokslo ministerija įsteigs naują IBM tyrimų centrą, o IBM prisidės turtu, technologine įranga, intelektine nuosavybe bei IBM laboratorijų Ciuriche, Almadene, Niujorke ir Haifoje mokslinių tyrimų ekspertize.
Lietuva ir IBM lygiomis teisėmis naudosis centro mokslinių tyrimų rezultatais, įskaitant intelektinę nuosavybę, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros komercinimą (pvz., patentus, licencijas, prototipus, produktus ir kt.).