Vienerių metų darbą švenčianti Gedimino Kirkilo Vyriausybė svarbiausiu savo pasiekimu įvardijo parengtą įstatymą naujai atominei elektrinei statyti.
Tuo metu kai kurie ekonomistai kritikuoja, kad didžiąją dalį laiko Vyriausybė ir skyrė šiam projektui, kuris, anot jų, palankus privačiai bendrovei VST.
Prieš metus pristatydamas Vyriausybės programą Premjeras daugiausiai dėmesio ir pinigų žadėjo skirti trims sritims – švietimui, sveikatos apsaugai ir kovai su korupcija. Tačiau tarp devynių svarbiausių savo nuveiktų darbų, kuriuos metinių proga įvardija pati Vyriausybė, nėra nė vieno iš šių sričių, praneša LTV „Panorama“.
Pirmuoju tarp pasiekimų Vyriausybė įsirašė savo parengtą įstatymą statyti naują atominę elektrinę. Pagal projektą, kuriam jau pritarė Seimas, atominę statys dvi valstybės valdomos bendrovės – „Lietuvos energija“ ir Rytų skirstomieji tinklai – bei privati VST, kurios savininkai – dabartinė „Maxima LT“.
„Manau, kad didžiąją laiko dalį valstybė skyrė stumti vienai privačiai įmonei palankų trigalvio slibino projektą, tad manau, kad tai ir yra „didysis“ Vyriausybės pasiekimas. Šios įmonės akcijų vertė dėl šio projekto padidėjo daugiau kaip milijardu litų“, – teigė ekonomikos analitikas Raimondas Kuodis.
Valstybės kontrolė taip pat atkreipė dėmesį ir į tai, kad privataus investuotojo dalyvavimą finansuosiantiems bankams gali prireikti valstybės garantijos.
„Aišku, reikia kalbėti atvirai – ne visos mūsų verslo grupuotės yra tuo patenkintos, to neįmanoma padaryti, neįmanoma čia įtraukti visų, juo labiau kad projektas yra daugiašalis. Lietuvai reikia turėti stiprią kompaniją, kuri greitai turės pradėti derybas su labai stipriomis Latvijos, Estijos ir Lenkijos kompanijomis“, – aiškino Ministras Pirmininkas G. Kirkilas.
Premjeras neigia kalbas, kad jo vadovaujama Vyriausybė svarsto galimybę įvesti elektros akcizą, dėl kurio vartotojams pabrangtų elektra.
„Panoramos“ kalbinti ekspertai sako neįžvelgiantys svarbių Vyriausybės darbų prioritetinėmis paskelbtose srityse.
„Galime jau nustoti vaidinti švietimo, pensijų, sveikatos sistemos sričių viešąjį finansavimą ir palaipsniui įteisinti tai, kas yra: dalinai įvykusį privatizavimą, praktiškai aukštojo mokslo perėjimą prie visuotino mokėjimo už studijas ir tų studijų pabranginimą. Sveikatos apsaugos srityje vis garsėja kalbos apie papildomo privataus sveikatos draudimo įvedimą, kas iš esmės reiškia, kad valstybė šioje srityje pasiduoda“, – vardijo R. Kuodis.
„Nėra aiškaus Vyriausybės vadovavimo, Premjeras nėra išsakęs vienareikšmės nuomonės, kur link turėtų būti judama, todėl klampojama neišspręstų dilemų liūne“, – teigė Laisvosios rinkos instituto prezidentas Remigijus Šimašius.
Paprašytas įvardyti po vieną svarbiausią Vyriausybės nuveiktą darbą iš prioritetinėmis paskelbtų sričių, Premjeras žodį atidavė šias sritis kuruojantiems ministrams, kurie vardijo ir smulkius sprendimus, ir ateitis planus, o galiausiai pajuokavo.
„Sėkmingiausias žingsnis buvo sudaryti mažumos Vyriausybę, kai buvo pernykštė politinė situacija, o nesėkmingiausias – sutikt jai vadovauti, kadangi tai yra sunkus darbas“, – juokavo G. Kirkilas.
„Manau, pats faktas, kad mažumos Vyriausybė metus išdirbo, kai buvo pranašauta, kad ji ilgai neišsilaikys, jau yra savaime laimėjimas“, – džiaugėsi Prezidentas Valdas Adamkus.
Šiai Vyriausybei liko dirbti šiek tiek daugiau nei metai – 2008 m. rudenį vyks nauji Seimo rinkimai.