Ministrų kabinetas savo pasitarime pritarė 2010 m. Vyriausybės veiklos ataskaitai. Tačiau vargu ar ją išdrįs palaiminti Seimas, nes dokumente yra ir visiškai tikrovės neatitinkančių teiginių, ir svetimų nuopelnų pasisavinimo, ir gyrimosi darbais, dėl kurių reikėtų gėdytis.
„Mažino“ nedarbą
Vyriausybė labai patenkinta savo pernykšte veikla, todėl pritarė jos ataskaitai, surašytai net 105 lapuose. „Vakaro žinios“ skaitytojų teismui pateikia įdomesnius teiginius iš šio dokumento.
„Vienas svarbiausių Vyriausybės prioritetų 2010 metais buvo nedarbo mažinimas“.
Tas akivaizdžiai matyti. 2010-ųjų sausio 1-ąją bedarbių registruota 268,8 tūkst., o pirmąją šių metų dieną – jau 311,3 tūkst.
Tikrai „puikiai“ padirbėta, ypač turint omenyje, kad Vyriausybė pasigyrė nedarbui mažinti išleidusi 1,4 mlrd. litų.
Primelavo
„Išlaikyta stabili mokesčių sistema – neįvesti nauji ir nepadidinti esami mokesčiai“.
Visiškas melas. Mokesčiai 2010-aisiais padidinti ūkininkams, meno kūrėjams, žurnalistams ir kitiems honorarus gaunantiems asmenims. Beje, visiems jiems dar kartą mokesčiai padidinti šį sausį.
„Pateiktas projektas dėl laipsniško senatvės pensijos amžiaus ilginimo iki 65 metų“.
Čia tai jau verkti reikėtų, o ne džiaugtis, nes retas dirbantis žmogus ateityje iš viso sulauks užtarnauto poilsio.
Keistos derybos
Prasidėjo tiesioginės derybos su investuotojais dėl naujos atominės elektrinės statybos.
Derybos tikrai prasidėjo, bet iškart ir baigėsi, kai pasitraukė vienintelė reali kandidatė – Pietų Korėjos bendrovė KEPCO.
„Įgyvendinant Saulėlydžio komisijos siūlymus, buvo priimti sprendimai dėl 8 Vyriausybės įstaigų veiklos ir administracinės struktūros optimizavimo – tai leido atsisakyti 23 pareigybių“.
„Net“ 23 pareigybių. Ar tai daug, turint omenyje milžinišką valdininkų armiją?
„Panaikintos apskričių viršininkų administracijos“, o tai leido panaikinti 1146 pareigybes.
Tačiau iš darbo atleisti paprasti klerkai, o politinio pasitikėjimo asmenys priglausti po premjero Andriaus Kubiliaus sparneliu.
Žmonių neatsiklausė
„Lietuva vadovavo Goro provincijos atkūrimo grupei“.
Vyriausybė labai mėgsta savo teiginius iliustruoti gyventojų apklausomis. Galėtų ir dėl karo Afganistane tokią atlikti: pamatytų, ar Lietuvos žmonės tikrai nori šito karo.
„Atnaujinti (modernizuoti) 78 daugiabučiai namai“.
Jei tokiais tempais ir toliau modernizuosime, planą renovuoti 80 proc. daugiabučių, statytų iki 1993 m., įgyvendinsime maždaug po 300 metų.
„Vyriausybė parengė Lietuvos valstybės valdomo komercinio naudojimo turto 2009 m. apžvalgą“.
Apžvalgą parengė, pamatė, kad iš 18 mlrd. litų vertės turto išspaudžiame vos 30 mln. litų pelno valstybei. Ir viskas. Pasekmių jokių.
Diskriminacija išliko
„Buvo pratęstas lengvatinių PVM tarifų taikymas šilumos energijai“.
Tačiau diskriminacija palikta. Tiems, kurie šildosi necentralizuotai, lengvatų nesuteikta.
„Itin gerų rezultatų pasiekta saugaus eismo srityje“.
Tačiau tai tikrai ne šitos Vyriausybės nuopelnas. Avaringumas smarkiai sumažėjo po to, kai dar praėjusios kadencijos Seimas 2008–aisiais sugriežtino bausmes kelių ereliams.
„2010 m. rudenį Vyriausybė, išleisdama iždo vekselius, skolinosi pigiausiai per visą vidaus Vyriausybės vertybinių popierių platinimo per aukcionus istoriją...“
...Ir valdžios sektoriaus skolą per metus nuo 2010-ųjų pradžios iki pabaigos išaugino nuo 27,106 mlrd. iki 36,588 mlrd. litų.
Jozefo Gebelso sekėjai
Valentinas Mazuronis, Seimo opozicijos atstovas:
Jei Vyriausybė rašo, kad nedarbo mažinimas buvo vienas iš jos pagrindinių prioritetų – tai jau nesąmonė. Patirtas visiškas fiasko, nes net ir tokiu mastu žmonėms išvažiuojant iš Lietuvos, per metus nedarbas dar labiau išaugo. Man kartais atrodo, kad premjeras Andrius Kubilius ir dabartinė valdančioji dauguma seka Jozefo Gebelso (hitlerinės Vokietijos propagandos ministro, – aut. past.) pėdomis: nesvarbu, kad tai nesąmonė, bet įrodinėja, kad balta yra juoda. Mano, kad Lietuvoje gyvena tik kvailiai, kuriuos galima apgauti.
Tai, kad nebuvo didinami mokesčiai, – melas. Formaliai Vyriausybė iš dalies teisi, nes sprendimas didinti mokesčius honorarams priimtas dar 2008-aisiais. Bet tik formaliai. Iš tikro juk mokesčiai padidėjo jau 2010–aisiais. Vyriausybė galėjo stabdyti sprendimą. Čia jau vėl elgiamasi, kaip elgėsi J.Gebelsas.
Arba dėl situacijos keliuose. Ji tikrai gerėja, tačiau čia visiškai nematau šitos valdančiosios koalicijos indėlio. Situacija keliuose pagerėjo būtent dėl 2008–aisiais priimtų sprendimų. Vyriausybė prisiima svetimus nuopelnus. Panašiai kaip tada, kai A.Kubilius pasigyrė, kad Lietuvoje daugiausia naudojamasi mobiliaisiais telefonais. Tačiau tai telekomunikacijos bendrovių nuopelnas, o ne Vyriausybės. Kitą kartą gal A.Kubilius pareikš, kad dėl atkaklaus Vyriausybės darbo ir šalta žiema pagaliau baigėsi?
Parengė Danas NAGELĖ