Vyriausybės pažadai stabilizuoti padėtį visuose žemės ūkio - mėsos, pieno, grūdų, cukrinių runkelių ir kituose sektoriuose žemdirbiams kol kas kelia abejonių.
“Išnagrinėjus per pusantro mėnesio priimtus Vyriausybės sprendimus, paaiškėjo, kad nesilaikoma susitarimo”, - teigė pirmadienį “Eltoje” surengtoje spaudos konferencijoje Žemės ūkio rūmų pirmininkas Jonas Ramonas.
“Šiandien akivaizdu, kad tik pieno sektoriaus problemos šiek tiek juda, - sakė ŽŪR vadovas. - Tačiau ir čia ne viskas taip, kaip buvo žadėta. Derybų metu buvo teigiama, kad pieno gamintojai nepatirs nuostolių sausio-gegužės mėnesiais, nes Vyriausybė juos kompensuos. Tuo tarpu dabar kalbama tik apie pieno gamintojų pajamų palaikymą birželio-gruodžio mėnesiais. Tuo tarpu per gegužę pieno gamintojai neteko 19 mln. litų pajamų”.
Pieno gamintojų asociacijos prezidento Broniaus Markausko skaičiavimu, pieno sektoriui šių metų biudžete buvo numatyti 32 mln. litų. Metų pradžioje papildomai skirta dar 20 mln. litų. Šie pinigai ūkininkams išmokėti dalimis per gegužės mėnesį. Tačiau minėti 20 mln. litų yra įskaičiuoti į pajamų palaikymo programą birželio-gruodžio mėnesiais (103 mln. litų), dėl kurios buvo susiderėta tik gegužės 22 d.
Be to, į tuos pačius 103 mln. litų įskaičiuoti ir 15 mln. litų, kurie skiriami žemės reformai vykdyti, tai yra išmokėti kompensacijoms žemės savininkams už valstybės išperkamą žemę.
ŽŪR pirmininko J. Ramono teigimu, faktiškai žemės ūkiui stabilizuoti papildomai teskirta 68 mln. litų iki metų pabaigos. Iš jų pieno supirkimo kainų palaikymui - 56 mln. litų, kurie bus išmokėti pieno perdirbėjams, kad šie palaikytų pernai metų lygio pieno supirkimo kainas.
Pasak B. Markausko, jau dabar to Žemaitijos regione supirkėjai nepaiso ir žemdirbiams už pieną moka mažiau negu pernai.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs Marijampolės rajono ūkininkas Mangirdas Krunkaitis pažymėjo, kad jau greit javapjūtė, o vis dar iki galo neaiški grūdų supirkimo tvarka. Būtina kuo greičiau patvirtinti 2003 m. derliaus maistinių grūdų intervencinę kainą 360 Lt/t, pridedant papildomą išmoką už I klasės kviečius 20 Lt už toną.
Šalies cukrinių runkelių augintojai, kuriems šiemet maždaug 16 proc. sumažintos auginimo kvotos, nori gauti po 175 Lt už išaugintos tokios produkcijos toną.
M. Krunkaičio teigimu, jeigu Vyriausybė netesės savo pažadų užtikrinti žemdirbiams tokias pat pajamas kaip pernai, kaimiečiai nuo liepos 2 dienos rengiasi atnaujinti protesto akcijas.
ELTA