Seimo opozicijos lyderis, Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius mano, kad Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, kuriai inicijuojama interpeliacija, turėtų pasitikrinti, ar turi pasitikėjimą.
Pasak jo, kitą savaitę opozicija tarsis, kokį variantą pasirinkti – interpeliaciją visai Vyriausybei ar ministrui mirmininkui.
„Mes, Socialdemokratų partijos frakcija, esame paruošę interpeliaciją visai Vyriausybei, taip pat, kiek žinau, atskirą interpeliaciją ministrui pirmininkui yra paruošusi Krikščionių partijos frakcija. Sutarėme, kad kitą savaitę susitikę opozicinių frakcijų vadovai tarsis, kuriam variantui pritarti : ar teikti interpeliaciją ministrui pirmininkui, ar visai Vyriausybei. Mano manymu, būtų geriausia, kad teiktume visai Vyriausybei. Tegul ji pasitikrina, ar turi pasitikėjimą. To nori ir ministras pirmininkas Andrius Kubilius“, – ketvirtadienį po Seimo pirmininkės Irenos Degutienės susitikimo su frakcijų seniūnais ir komitetų pirmininkais žurnalistams sakė A. Butkevičius.
Pagrindinės priežastys, kurios paskatino opoziciją inicijuoti interpeliaciją, anot jo, yra tai, kad Vyriausybės užsibrėžti tikslai – nedarbo mažinimas, emigracijos pažabojimas, energetikos problemų sprendimas – per 2,5 metų nepajudėjo iš mirties taško.
„Šita interpeliacija yra paruošta labai kvalifikuotai, atsakingai, žiūrint pirmiausia į Vyriausybės programą ir Vyriausybės užsibrėžtus tikslus ir kokie yra pasiekti rezultatai. Jeigu rezultatai nepasiekti, tikslai neįgyvendinti, dėl to ir reikia Vyriausybei ruošti interpeliaciją ir ją pareikšti“, – sakė A. Butkevičius.
Pavasario sesija prasidės interpeliacija ministrui A. Sekmokui
Kovo 10 dieną parlamentarai pradės eilinę pavasario Seimo sesiją nuo interpeliacijos energetikos ministrui Arvydui Sekmokui.
Tai ketvirtadienį po pasitarimo su Seimo frakcijų seniūnais ir komitetų pirmininkais žurnalistams sakė Seimo pirmininkė Irena Degutienė.
Pasak Seimo vadovės, kovas bus interpeliacijų mėnuo, nes Seimo darbotvarkėje gali atsirasti ir kitų interpeliacijų.
Dar pernai gruodžio 10 d. Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis Seimo pirmininkei I. Degutienei įteikė surinktus parlamentarų parašus energetikos ministrui A. Sekmokui atstatydinti. „Tvarkiečių“ iniciatyvą savo parašais palaikė 70 Seimo narių.
Interpeliacijos iniciatoriai pateikė 25 klausimus ministrui A. Sekmokui.
Gruodžio 23 d. parlamento vadovė perdavė Seimo nariams iš energetikos ministro A. Sekmoko gautus atsakymus į jam pateiktą interpeliaciją. Kadangi Seimo rudens sesija pasibaigė, interpeliacijos svarstymas buvo atidėtas iki Seimo pavasario sesijos.
Pasak I. Degutienės, ministras A. Sekmokas atsakys į parlamentarų klausimus iš Seimo tribūnos kovo 10 d.
Seimo vadovė dar negalėjo atsakyti, kada Seimo darbotvarkėje gali atsirasti dar viena opozicijos inicijuota interpeliacija aplinkos ministrui Gediminui Kazlauskui.
„Laikotarpyje tarp sesijų man buvo pateiktas interpeliacijos tekstas ministrui G. Kazlauskui, tačiau pagal Statutą interpeliacija galima tik sesijos metu, todėl priimti negalėjau ir grąžinau interpeliacijos autoriams tą tekstą. Natūralu, kad prasidėjus pavasario sesijai tą tekstą turėsiu, tuomet, pagal Statutą, gavusi interpeliaciją ministrui turiu išsiųsti jam tuos klausimus. Jis turės į tuos klausimus per dvi savaites atsakyti ir atsiųsti man. Tada aš turiu įtraukti tą klausimą į darbotvarkę“, – teigė I. Degutienė.
Seimo vadovė sakė girdėjusi kalbas apie galimą interpeliaciją premjerui Andriui Kubiliui, tačiau su tuo susijusių dokumentų nėra gavusi.
„Apie ministrą pirmininką girdžiu tik žodžiu kalbant, bet raštu aš nieko neturiu“, – aiškino I. Degutienė.
Pagal Seimo statutą, Vyriausybės narys, kuriam pateikta interpeliacija, privalo ne vėliau kaip per dvi savaites perduoti Seimo Pirmininkui raštišką atsakymą, su kuriuo supažindinami Seimo nariai. Gavęs atsakymą į interpeliaciją, Seimas sesijos metu turi jį apsvarstyti savo posėdyje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.
Premjeras nemano, kad dėl D. Kreivio gali kilti Vyriausybės ir Prezidentės santykių krizė
Premjeras Andrius Kubilius teigia, kad nuomonių skirtumas dėl Dainiaus Kreivio galimybių likti ūkio ministru negali virsti krize tarp prezidentės ir visos Vyriausybės.
„Aš tikrai taip nematau, nemanau ir nematau tam jokių priežasčių. Dirbantys ministrai iš pareigų traukiasi, jeigu savo darbe padaro didelių klaidų, jeigu turi kokių nors asmeninių problemų, pavyzdžiui, santykiuose su buvusiu verslu, arba jeigu, pavyzdžiui, prezidentė pasako, kad jis nebegali toliau dirbti“, – sakė A. Kubilius žurnalistams ketvirtadienį.
Vyriausybės vadovas nemano, kad situacija, susijusi su D. Kreiviu, kelia įtampą tarp jo ir prezidentės Dalios Grybauskaitės.
„Aš nematau jokių įtampų. Prezidentė išsakė savo požiūrį į ministrą, kurį vertiname, kartu vertiname tam tikrus valstybės konstitucinės sistemos pagrindus, ir šioje vietoje ir visuomenė turi teisę žinoti, kiek yra pagrįsti ministrui išsakomi priekaištai“, – sakė A. Kubilius.
Vyriausybės vadovas teigia suprantantis D. Grybauskaitės poziciją dėl ūkio ministro, bet prieš priimant sprendimus jis nori išgirsti Vyriausioji tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą. VTEK D. Kreivio atvejį nagrinės kovo 8 dieną.
„Prezidentė yra pasakiusi, kad nepasitiki, nes ministras lyg ir ne taip yra savo santykius su buvusiu verslu, manau, kad visuomenė turi teisę žinoti, kaip vertina tos institucijos, kurios tai turi vertinti. Tai turėtų įvertinti VTEK“, – sakė A. Kubilius.
Ūkio ministro postas susvyravo po to, kai prezidentė D. Grybauskaitė pareiškė nepasitikėjimą, pažymėdama, kad politikas negali kartu būti ir verslininkas, primena ELTA.
Tuo tarpu premjeras A. Kubilius nuosekliai reiškia paramą ūkio ministrui D. Kreiviui, kuris susilaukė dėmesio po to, kai Europos Sąjungos parama mokyklų renovacijai buvo skirta iš dalies jo motinos valdomai įmonei „Specializuota komplektavimo valdyba“.