Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jose Manuelis Barosso vakar paskelbė, kad Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veikla turi būti nutraukta laiku. Tačiau Lietuvos politikai tvirtina, jog tokia EK pozicija neturėtų sustabdyti mūsų šalies mėginimų pakeisti Europos Sąjungos nuomonę šiuo klausimu, o Vyriausybę kaltina neveiklumu.
Liberalsąjūdiečiai: sustoti negalime
Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Petras Auštrevičius portalui „Balsas.lt“ teigė, kad neigiama Europos Komisijos nuomonė dėl IAE darbo pratęsimo yra svarbi, tačiau negalutinė – Lietuvai dabar svarbu, kad savo poziciją pareikštų Taryba. „EK atsakymas, žinoma, neguodžia, bet aš nemanau, kad mums reikia sudėti rankas ir pasakyti, kad taip, viskas baigta ir dabar mes tik klausomės jų pasakytų žodžių“, - „Balsui.lt“ tvirtino P. Auštrevičius.
Pasak liberalsąjūdiečio, su sprendimu dėl referendumo rengimo Lietuva pasiunčia signalą Europai – nors jį EK supranta vienaip, tačiau ES valstybės narės, kurių politikai daug jautriau reaguoja į piliečių nuomonę, supratimas yra visai kitoks.
Portalui „Balsas.lt“ P. Auštrevičius teigė, jog dabar yra „pragaištingai vėluojama“, o klausimas dėl Ignalinos AE darbo pratęsimo „keliasi kitai Vyriausybei ant pečių“ – dabartinė Vyriausybė jau pavėlavo rasti šio klausimo sprendimą.
Svarstydamas apie tikimybę susitarti dėl IAE veiklos pratęsimo, P. Auštrevičius tvirtino, kad kai kurios aplinkybės Lietuvai tapo daug palankesnės: „negalima neatsižvelgti į bendrą energetinio saugumo situaciją po atitinkamų karinių ir energetinių krizių Rytuose nuo mūsų“. Tačiau, pasak P. Auštrevičiaus, jau politikai ir ekspertai turi surasti būdą, kaip šį klausimą transformuoti į Lietuvai palankias sąlygas, kaip jį pateikti ne kaip hipotetinį, o tikrą ir darantį įtaką Lietuvos sprendimams.
P. Auštrevičiaus teigimu, dabar reikėtų persvarstyti mūsų derybinius įsipareigojimus – kai jie buvo formuluojami, energetinė situacija buvo vertinama visai kitaip. „Reikia grįžti prie tų sąlygų, atsiversti tuos puslapius ir ieškoti naujo ir, sakyčiau, labai originalaus sprendimo“, - portalui sakė P. Auštrevičius.
P. Auštrevičiaus bendrapartietis Eligijus Masiulis tvirtino, kad EK vadovo išsakyta pozicija yra tik jo asmeninė, o ne visos institucijos. „Šaltu protu mąstant, EK vadovo nuomonė tikrai gali turėti nemažai įtakos viršūnių susitikime apsisprendžiant, bet tai nėra kol kas galutinis žodis“, - portalui „Balsas.lt“ kalbėjo E. Masiulis.
„Aš manau, kad J. M. Barosso pareiškimas tik dar labiau sustiprina argumentus tų, kurie sako, kad mes turime referendumo būdu išreikšti Lietuvos žmonių valią“, - kalbėjo E. Masiulis. Anot jo, Europos Sąjungos pozicija dar gali keistis, ir Lietuva turi toliau visais įmanomais būdais nuosekliai siekti, kad IAE veikla būtų pratęsta.
E. Masiulio neįtikino ir J. M. Barosso tvirtinimas, kad elektrinės uždarymo nukėlimas būtų sutarties pažeidimas. „Yra krūvos pavyzdžių toje pačioje ES, kada EK demonstruoja teisinę ekvilibristiką ir patys labai įvairiai interpretuoja įvairiausias stojimo sutartis. Tačiau mes neatsisakome įsipareigojimo uždaryti, tiesiog kalbama apie uždarymo atidėjimą“, - „Balsui.lt“ sakė E. Masiulis.
J. Razma: Vyriausybės veiksmai yra pavėluoti
Konservatoriaus Jurgio Razmos teigimu, tokie EK pareiškimai puikiausiai atskleidžia, kad Vyriausybė neturi jokio įdirbio siekdama naudingų rezultatų dėl IAE darbo pratęsimo. „Tiek premjeras gyrėsi, kad ten jau kažkas juda į priekį... tokie pareiškimai parodo, kad nieko jie ten nėra pasistūmėję, kadangi absoliučiai neigiamai šneka EK vadovas“, - portalui „Balsas.lt“ sakė J. Razma.
J. Razma, kaip ir P. Auštrevičius, kritikavo Vyriausybę dėl delsimo. Anot konservatoriaus, reikėjo imtis ryžtingų ir griežtų derybų, tačiau jų nebuvo, ir laikas yra praleistas. „Kaip ir kitose srityse, yra Vyriausybės neryžtingumas, trypčiojimas vietoje ir tempimas laiko – kaip mums sulaukti kadencijos pabaigos“, - piktinosi J. Razma. Anot jo, toks neveiklumas IAE klausimu bus sudėtingas palikimas būsimai Vyriausybei.
TS-LKD narys taip pat apgailestavo, kad ieškant sprendimo dėl IAE uždarymo problemos nebuvo pasitelkti Lietuvos diplomatai. „Kuris ambasadorius iš ES reziduojančių gali pasigirti, kad jis daug nuveikė šiuo klausimu? Aš manau, kad jie nieko rimto ten nedaro ir nėra įpareigoti Vyriausybės. Nėra jiems atsakomybės už tai, ar ką nors jei padarys tuo klausimu, kad tos šalies pozicija būtų palankesnė mums“, - kalbėjo J. Razma.
Konservatorius nesiryžo spėlioti, ar Lietuvai galų gale pavyktų susitarti dėl elektrinės veiklos pratęsimo. „Aš neturiu atsakymo į šitą klausimą. Būtų galima ką nors tiksliai atsakyti, jei būtų rimtai tariamasi iš tikrųjų. Jeigu dabar nėra rimtai tariamasi, o bet kokie veiksmai iš Vyriausybės pusės yra pavėluoti, tai ką čia dabar galima sakyti“, - kritikavo Vyriausybę J. Razma.
V. Mazuronis: nesuprantu, kodėl Lietuva iki šiol dar nesikreipė į EK
Anot Seimo „Tvarkos ir Teisingumo“ frakcijos seniūno Valentino Mazuronio, referendumas dėl IAE veiklos pratęsimo yra būtinas tam, kad būtų užtikrintas Lietuvos energetinis saugumas.
V. Mazuronis portalui „Balsas.lt“ teigė, kad EK apskritai negalėjo atmesti Lietuvos prašymo, kadangi tokio prašymo apskritai nebuvo. „Jūs mane informuokit, kokiu būdu galėjo EK atmesti prašymą, kada Lietuva oficialiai net neprašė? Lietuva kol kas oficialiai nesikreipė į EK su prašymu, kad būtų pradėtos derybos dėl pratęsimo, ir aš niekaip nesuprantu, kodėl“, - kalbėjo V. Mazuronis. Atsakymas ponui V. Mazuroniui ir visiems nežinantiems – G. Kirkilo interviu.
Anot tvarkiečio, turi būti oficialus kreipimasis, priimtas Vyriausybėje ar Seime, tuomet oficialus raštas ir kreipimasis į EK prašant pratęsti IAE veiklą. „Dar iki šiol yra konsultuojamasi po kažkokius kabinetus, o premjeras, kaip supratau, susitinka, pietauja, geria kavą ir nieko daugiau“, - piktinosi V. Mazuronis.