• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pacientai skundžiasi, kad privačios klinikos lobsta iš magnetinio rezonanso tomografijos tyrimų. Mat atlikto tyrimo kopija gali būti įrašyta į dalies gyventojų užmirštą kompaktinį diską, o gyventojui panorėjus USB atmintinės, už ją gali tekti pakloti ir 30 eurų.

Pacientai skundžiasi, kad privačios klinikos lobsta iš magnetinio rezonanso tomografijos tyrimų. Mat atlikto tyrimo kopija gali būti įrašyta į dalies gyventojų užmirštą kompaktinį diską, o gyventojui panorėjus USB atmintinės, už ją gali tekti pakloti ir 30 eurų.

REKLAMA

Valstybinė ligonių kasa aiškina, kada gyventojams už bet kokią laikmeną mokėti papildomai nereikia. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija žada tobulinti e. sveikatos sistemą, kad į ją ateityje galėtų keliauti ir brangių tyrimų vaizdai. Po rimtos traumos dažnam gyventojui prireikia rimtų, brangių radiologinių tyrimų. Pavyzdžiui, ne vieną šimtą eurų kainuojančios magnetinio rezonanso tomografijos.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Šio tyrimo poreikis nuolat auga. Ligonių kasos skelbia, kad 2022 m. privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis medikai viešosiose įstaigose atliko 64 tūkstančius tyrimų, o 2023 m. 5 tūkstančiais daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Dar ženkliau tyrimų skaičius kyla privačiose įstaigose, kur valstybė taip pat finansuoja paslaugas. Nuo 138 tūkst. iki 179 tūkst. per metus.

REKLAMA

Bendrai valstybė iš fondo pernai šiems tyrimams išleido 34 mln. eurų, 6 mln. eurų daugiau nei 2022 m.

USB laikmena pacientui brangiau nei rinkoje

Nors turint gydytojo siutimą magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas nekainuoja, gyventojai gali privačiose klinikose pirkti papildomas paslaugas, kuriomis portalui tv3.lt pasiskundė vienas skaitytojas.

„Paslaugos visiems pacientams turėtų būti nemokamos, už kurias apmokama fondo lėšomis valstybinės ligonių kasos – tai tėra mitas ir netiesa, nes norėdamas gauti minėto tyrimo duomenis, pacientas turi juos pirkti įrašytus į USB laikmeną, už kurią tenka pakloti daugiau nei kelias dešimtis kartų daugiau, nei ji kainuoja rinkoje, arba beveik dešimt procentų viso tyrimo kainos, apie 30 eurų“, – rašo skaitytojas. 

REKLAMA
REKLAMA

Šis konkretus skundas – apie medicinos diagnostikos centrą „Affidea“, kurios klientai pasakoja, kad kartais tenka pirkti USB atmintukus: „Tiesiog vyras darėsi magnetinį tą tyrimą, tai, kad sau turėtume informaciją. Dėl savo informacijos išlaikymo.“

32 gigabaitus talpinantį USB raktą, kurį prieš porą metų klientams siūlė „Affidea“, šiuo metu galima įsigyti ir už 8 eurus perkant internetu. Tiesa, raktą ir duomenų įrašymo paslaugą diagnostikos centras šiuo metu pardavinėja už 30 eurų. Tai reiškia, kad 100 tūkstančių tokių raktų galėtų sugeneruoti 3 milijonus eurų pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paslaugos kaina nustatyta atsižvelgiant į įstaigos patiriamas sąnaudas teikiant šią paslaugą (patiriamas sąnaudas vaizdų surinkimui ir įrašymui, kompiuterinės ir programinės įrangos priežiūrai ir aptarnavimui, programinės rangos licencijavimui, paslaugos administravimui ir pan.), valstybės taikomus mokesčius“, – raštu atsako diagnostikos centras „Affidea“. 

REKLAMA

Kopijas turi gauti be priemokos

Privačios gydymo įstaigos gali siūlyti papildomas paslaugas, tačiau, pasirodo, kad gyventojams pirkti šiuos raktus vaizdams pergabenti nėra būtina.

„Jeigu gydytojas parašo siuntime, kad jam reikia elektroninės laikmenos su vaizdų kopijomis, tada gydymo įstaiga, kuri atlieka magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą, jam turi pateikti elektroninę laikmeną su įrašytais vaizdais“, – pasakoja Valstybinės ligonių kasos atstovė Jolanta Normantienė.

REKLAMA

Kitais žodžiais tariant, jei siunčiantis gydytojas iš privačios įstaigos, kuri turi sutartį su ligonių kasa, prašo vaizdų kopijos, gyventojas turi gauti jas ir be papildomos priemokos. Tiesa, tokiu atveju gydytojai gali nustebinti žmogų ir duoti jam ne USB raktą, o kompaktinį diską.

„Įrašo ir į kompaktus. Nėra reglamentuota, į kokią elektroninę laikmeną turi būti įrašytas vaizdas“, – tikina J. Normantienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net jeigu ateityje žmogus norės savo tyrimų vaizdais pasidalinti su dar kitais gydytojais, duomenys turi būti suteikti nemokamai.

„Lygiai taip pat gali kreiptis į tą gydymo įstaigą, kuri atliko tyrimą ir gauti tuos vaizdus, pacientui tikrai nereikia už vaizdo kopiją įrašytą, laikmeną mokėti“, – kalba Valstybinės ligonių kasos atstovė.

Numatytas naujas projektas

Valstybinė ligonių kasa pasakoja, kad jiems dėl panašių užklausų pacientus tenka konsultuoti reguliariai.

REKLAMA

Ne visos privačios įstaigos už raktą su duomenimis prašo sumokėti 30 eurų. Yra verslų, kurie tą pačią paslaugą suteikia ir tris kartus pigiau. Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad problema egzistuoja ir turi jai sprendimą. Esą tiek kompaktiniai diskai, tiek atmintukai greitai taps praeitimi.

„Numatėme projektą, kurio pagalba mes atnaujinsime mūsų skaitmeninės sveikatos infrastruktūrą centrinę, kuri būtent ir leis užtikrinti tą medicininių diagnostinių vaizdų apsikeitimą. Magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos, echoskopijos. Visa tai mes planuojame“, – pasakoja sveikatos apsaugos viceministras Olegas Niakšu.

REKLAMA

Tokia sistema leis visoms poliklinikoms, ligoninėms, diagnostikos centrams internetu dalintis duomenimis. 

„Įvertinant pasaulinę patirtį, įvertinant kitas valstybes mes matome, kad tokio projekto kaina galėtų svyruoti 5 iki 10 milijonų eurų“, – tikina O. Niakšu. 

„Šita ministerija, manau, nieko nebeinvestuos ir viską, ką mes dabar girdime, šiandien kalbėjom apie vaistų tiekimo problemas, apie 2027 m. kalba. Suprantam, kad ten jų nė kvapo nebus, kurie kalba apie tai, ką jie ten kur investuos. O šiaip tai šitas planas dėl esveikatos tobulinimo yra labai senai sudėliotas. Reiškia, jie tiesiog nevykdė tinkamos priežiūros“, – komentuoja buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerija tikisi, kad patobulinta sistema galėtų pradėti veikti kitų metų pabaigoje.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.

tv3.lt

Kažkoks vatnykas susibiesino dėl 30 eur. už USB atmintuką... Geriau tegul avigalvis papasakoja apie "nemokamą" mediciną Urodinoje. 2020m Maskvoje burliokas sustojus prie šviesoforo važnyčiodamas VAZ-2108 įvažiavo į mano mašinos galą. Smūgis buvo toks, kad šikuliui kapotas susilenkė perpus, o mano mašinos galinis numeris prisiplojo prie galinės sėgynės... Nuo smūgio nikstelėjau kaklą. Atvažiavo "skoraja" ir nuvežė į priimamajį. Padarė kompiuterinę tomogramą ir rezultatys įrašė į 1.44 MB flopiką... Už paslaugą paprašė 5440 rublių, nes atseit Lietuviškas sveikatos ir kelionių draudimas Urodinoje negalioja...
Jau buvo šitas straipsnis prieš keletą savaičių. Pritrūko fantazijos apie "rytoj bus karas " parašyti tai senienas vėl ir vėl spausdinate
o iš kur pacientui žinoti yra tos sutartys sudarytos , ar ne?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų