Balandžio pradžioje Kelmėje mirė Tomas Burba. Našlė likusi Laima Burbienė įsitikinusi, jog, laiku suteikus pagalbą, vyras būtų išgyvenęs. Medikai tvirtina padarę viską, kas jų valioje.
Skaudulys
Į redakciją atėjusi Laima Burbienė raudojo praradusi savo gyvenimo žmogų, savo mokytoją, savo užtarėją.
Moteris detaliai pasakojo balandžio penktosios įvykius. Iš ryto su vyru važiavę į Šiaulius. Prieš Velykas reikėję šio to nusipirkti. Grįžę pavalgė pietus ir išvažiavo į tėvų kaimyno laidotuves.
Vakarop sugrįžę namo. Vyras garaže tvarkęs savo spiningus, meškeres. Paskui žiūrėjęs televizorių ir pasijutęs blogai.
„Aš skambinu į greitąją. Šaukiu, kad vyrui blogai. Širdis. O manęs klausinėja, iš kokio miesto, kokia gatvė, koks namo numeris, koks durų kodas, – piktinosi L. Burbienė. – Greitoji atvažiavo negreitai. Nei deguonies, nei kitokių gaivinimo priemonių. Tarybinių laikų automobilis. Tokio ligonio turėjo atvažiuoti reanimobilis. Nuvežė į Priėmimo skyrių. Ten vėl klausia, kas, iš kur, o vyras miršta. Nuvežė į Reanimacijos skyrių. Manęs neįleido. Nerimaudama laukiu už durų. Po kiek laiko išėjo gydytojas. Sako: „Nepavyko užvesti širdelės.“ Ir taip greitai išvežė į morgą. Po kokių dešimties minučių. Gal dar būtų atsigavęs?“
Pasipiktinusi ir draugė
Prie Reanimacijos poskyrio tą vakarą atskubėjo Laimos Burbienės draugė Zita Jakutienė.
Ji redakcijai pasakojo pašiurpusi dėl medikų nejautrumo: „Iš Reanimacijos poskyrio išėjęs gydytojas atrodė visiškai abejingas. Pasakė, jog nepavyko užvesti širdelės. O ant kelių prieš jį parklupusiai ir maldaujančiai pakviesti daktarą Petrovą Laimai Burbienei liepė nevaidinti. Kelmėje baisu gyventi. Susirgus reikia važiuoti tiesiai į morgą, ne į ligoninę.“
Pasak Zitos Jakutienės, Laima Burbienė buvusi tik su šlepetėmis. Prašiusi, kad duotų mašiną parvežti namo. Niekas nereagavo. „Juk medikas dar turi būti ir žmogus. Bet žmogiškumo nesulaukėme.“
L.Burbienė pasakojo, jog jos vyras dėl širdies ligos turėjo neįgalumą. Jam buvo šuntuotos kelios širdies kraujagyslės. Tačiau sostinės medikai tvirtinę, jog dėl šios priežasties žmogus dar galėjęs gyventi ir gyventi.
Reikalavo vežti į ligoninę
Balandžio penktosios vakarą į Burbų namus atvykusi Greitosios medicinos pagalbos skyriaus slaugytoja Stefanija Mickūnienė redakcijai tvirtino, jog iškvietimas gautas 20 valandą 11 minučių.
Po kelių minučių greitosios pagalbos automobilis jau buvęs prie daugiabučio. Skubiai su vairuotoju užlipę į penktąjį aukštą. Iš karto nešęsi neštuvus.
„Aš turėjau defibriliatorių ir kitas reikiamas priemones, – pasakojo S.Mickūnienė. – Ligonio kakle neužčiuopiau pulso. Nekvėpavo. Tokiais atvejais reikia kuo skubiau gaivinti namuose. Bandžiau gaivinti. Tačiau žmona reikalavo vežti į ligoninę.
Dviese su vairuotoju tempėme neštuvus su ligoniu. Paprastai ligonius išnešti kviečiame gelbėtojus. Bet nenorėjau gaišti laiko. Laiptų aikštelėje, sustojusi pailsėti, vis bandžiau gaivinti. Nepavyko. Juk mes ne Dievai. Už visas pastangas mirusiojo našlė mane užsipuolė, išvadino žudike. Ką padarysi? Mes visuomet buvome ir būsime kalti.“
Paklausta, ar buvo vilties ligonį atgaivinti namuose, slaugytoja abejojo.
Klinikinė mirtis
Reanimacijoje L. Burbienės vyrą dar bandęs atgaivinti gydytojas Vytautas Ramonas redakcijai tvirtino, jog atvežtas į reanimaciją žmogus jau buvo miręs.
„Pusvalandį sušilę bandėme atgaivinti. Taikėme elektros šoką, ventiliavome plaučius, ėmėmės visų įmanomų priemonių. Tačiau nepavyko priversti širdies vėl plakti. Felčerė jį turėjo vežti į morgą, o ne į Priėmimo skyrių. Tačiau, matyt, pabūgo. Norėjo apsidrausti.
Mirusiojo žmona užsipuola mane ir kitus medikus, nors darėme viską, ką galėjome.“
Kodėl nekvietė policijos?
Medikų argumentus išgirdusi Laima Burbienė tvirtina, jog jos vyras į ligoninę vežamas dar buvęs gyvas. „Jei buvo miręs, kodėl vežėsi į ligoninę? Reikėjo konstatuoti mirtį ir kviesti policiją,“ – sakė.
Burbų kaimynė Raimonda Šuvajeva redakcijai pasakojo tą dieną dar mačiusi kaimyną laiptinėje sveiką ir linksmą. Tik vakare išgirdusi šurmulį. Nuskubėjo į kaimynų butą. T.Burba gulėjęs ant grindų – pusė kūno vonioje, pusė koridoriuje. Panašu, jog ėjęs į vonią ir nugriuvęs. L.Burbienė buvusi su paltu ir šlepetėmis.
R.Šuvajeva sakė nedrįstų tvirtinti, jog kaimynas, atvykus medikams, jau buvo negyvas. Jis nekalbėjo. Akys buvusios pusiau pramerktos. Kūnas neatrodė atšalęs. Bet sąmonės buvo netekęs.
Kaimynės nuomone, greitosios pagalbos slaugytoja darė viską, kad žmogus išgyventų.
Atliktas auditas
Pirminės sveikatos priežiūros centre ir Ligoninėje atliktas auditas. Pirminės sveikatos priežiūros centre audito grupei vadovavusi gydytoja Marija Šedienė redakcijai tvirtino neradusi savo kolegų pažeidimų.
Auditą ligoninėje iniciavęs direktorius Rimtautas Kavaliauskas redakcijai tvirtino, jog jų grandyje taip pat nerasta jokių pažeidimų. Prieita išvados, jog vyras į Reanimacijos poskyrį atvežtas ištiktas klinikinės mirties. Gaivintas 27 minutes pagal visus reikalavimus. Tačiau nesėkmingai. Teko konstatuoti biologinę mirtį.
Direktorius stebėjosi, jog vyrą praradusi moteris teisybės ieško aplinkiniais keliais, pasitelkdama žiniasklaidą. Esą našlei siūlyta atlikti mirusiam vyrui skrodimą. Tuomet būtų patikslintos mirties priežastys ir paaiškėję, ar yra medikų kaltės.
R.Kavaliauskas tvirtino, jog pagal galiojančius įstatymus L.Burbienė turi teisę rašyti skundą sveikatos priežiūros įstaigai, jeigu mano, jog jai padaryta žala.
Regina MUSNECKIENĖ