Apeliacinis teismas išteisino dėl tarnybinių šunų voljerų vagystės kaltintą Panevėžio apskrities policijos komisariate aukštas pareigas ėjusį Gintarą Kliaugą. Į statybininkus turėjęs persikvalifikuoti panevėžietis nusiteikęs iš buvusios darbovietės reikalauti moralinės žalos atlyginimo.
Skandalingai turėjęs palikti vidaus reikalų sistemą G. Kliauga įsidarbino universaliu statybininku ir vėl džiaugiasi gyvenimu.
Mundurą išplovė teismas
Tarnybinių šunų nurašytų voljerų vagyste kaltintas ir 13 tūkst. litų bauda už piktnaudžiavimą tarnyba nuteistas buvęs aukštas Panevėžio policijos pareigūnas Gintaras Kliauga triumfuoja. Jo skundą išnagrinėjęs Apeliacinis teismas skandalingai iš komisariato pasitraukti turėjusį pareigūną išteisino.
Dėmę nusiplovęs G. Kliauga neslepia taško šioje tragikomiškoje istorijoje dar nededantis. Ne vieną apdovanojimą už nepriekaištingą reputaciją pelnęs ilgametis pareigūnas nusiteikęs iš buvusios darbovietės – Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato – prisiteisti ne tik per porą bylinėjimosi metų išleistus pinigus, bet ir moralinės žalos atlyginimą.
Tiesa, išteisinimu G. Kliaugai džiaugtis dar per anksti. Apeliacinio teismo nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Kaltinimą palaikęs Generalinės prokuratūros prokuroras dar nenusprendė, ar tokia teise pasinaudos, kol nėra išsamiai susipažinęs su į septynis lapus surašytu Apeliacinio teismo sprendimu.
Buvęs G. Kliaugos tiesioginis viršininkas, šiuo metu Šiaulių apskrities VPK vadovaujantis Rimantas Bobinas teigia nelinkęs vertinti teisėjų sprendimų, tačiau, jo nuomone, kartais teismai „savotiškai pritaiko teisės normas“.
Kaltinimai – deklaratyvūs
G. Kliaugą išteisinęs Apeliacinis teismas prokurorų pareikštus kaltinimus, kad pareigūnas piktnaudžiavo tarnyba, siekdamas sau turtinės naudos ir padarydamas komisariatui bei Policijos departamentui didelę neturtinę žalą, įvertino kaip deklaratyvius ir nepagrįstus įrodymais. Pasak teismo, dėl to, kad G. Kliauga išvežė komisariato patvory suverstas atliekas – surūdijusių voljerų tvoras, tikrai nebuvo padaryta didelė žala policijos komisariatui, nesutriko jo darbas, nebuvo diskredituotas pareigūno vardas.
Apeliacinis teismas nerado įrodymų, kad G. Kliauga būtų pasinaudojęs užimamomis aukštomis pareigomis ir pavaldiniui nurodęs voljerus nuvežti į jo sodybą Panevėžio rajone. Kad išardytos voljerų dalys, dėl kurių kilo per visą šalį nuvilnijęs ažiotažas, buvo visiškai susidėvėjusios, jau nurašytos šiukšlės, patvirtino ne tik liudytojas, bet ir byloje surinkti dokumentai.
Prieš tai bylą nagrinėjęs žemesnės instancijos Šiaulių apygardos teismas už sodybon parsivežtus surūdijusius voljerus G. Kliaugą buvo nuteisęs 100 MGL (13 tūkst. Lt) bauda.
„Buvęs generalinis komisaras, o dabar vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis yra sakęs, kad visi policijos tiriami nusikaltimai – rimti. Kokio rimtumo mano nusikaltimas, jei dėl surūdijusių išmestų tvorų porą metų vertėjo dirbti valstybės išlaikomiems tyrėjams, prokurorams, teisėjams, o rezultatas: išteisinti?“ – vidaus reikalų sistema nusivylė buvęs aukštas pareigūnas.
Susirinko šiukšles
Nemalonumai G. Kliaugą užgriuvo prieš porą metų, 2012-ųjų lapkritį, kai Panevėžio policijoje buvo pasigesta nebenaudojamų tarnybinių šunų voljerų dalių. Panevėžio apskrities VPK skelbė, kad Imuniteto skyrius tyrimą pradėjo gavęs neoficialios informacijos, jog kelis šimtus kilogramų sveriančios išardytų voljerų dalys atsidūrė G. Kliaugos sodyboje Panevėžio rajone.
Dar 2008 metais tarnybiniai kinologų šunys iš VPK kiemo Tulpių gatvėje buvo išgabenti į Beržų gatvėje esančią teritoriją, kur jiems buvo įrengti nauji voljerai. Senųjų voljerų dalys buvo išardytos ir sukrautos komisariato kieme.
Kaip tvirtino G. Kliauga, jis niekada nė nebandė slėpti parsivežęs nebenaudojamas, kieme suverstas ir piktžolėmis apaugusias senienas.
Vyras aiškina, kad pasiimti voljerus jam leidęs Logistikos skyriaus vedėjas.
„Visi nebenaudojami voljerai, šuns būdos turėjo būti vežami išmesti kaip šiukšlės. Paklausiau, ar galiu pasiimti, ir man leido“, – pasakojo G. Kliauga.
Jis sako apstulbęs, kai vieną dieną į kabinetą pasikvietęs Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas pareiškė, kad pasiėmęs voljerus pareigūnas prarado pasitikėjimą ir nebegalės dirbti vidaus reikalų sistemoje.
Išėjo skandalingai, bet gavo kompensaciją
G. Kliauga voljerus tuojau pat iš sodybos parvežė atgal į komisariatą, o kitą dieną vėl sulaukė kvietimo pas viršininką. Esą jam buvo pasiūlyta rinktis: arba pačiam išeiti iš darbo, arba komisariatas inicijuos ikiteisminį tyrimą dėl vagystės ir piktnaudžiavimo tarnyba.
G. Kliauga tikina viršininko kabinete patyręs netgi savotišką spaudimą. Buvo perspėtas, jog apie ikiteisminį tyrimą komisariatas informuos žiniasklaidą, dėl tokio viešumo ne tik nukentės paties pareigūno reputacija, bet ir nemaloniai jausis jo šeima.
Anot G. Kliaugos, apsispręsti jam buvo duotos kelios valandos, tačiau jų neišlaukęs pareigūnas pranešė viršininkui iš darbo savo noru neisiantis ir ikiteisminio tyrimo nebijantis.
Tiesa, po šio pokalbio G. Kliauga baigė pareigūno karjerą. Sušlubavus širdžiai vyras porą mėnesių buvo nedarbingas, o pasveikus ir sugrįžus į darbą jo pareigybė buvo panaikinta dėl reorganizacijos policijos komisariatuose.
26-erius metus vidaus reikalų sistemoje išdirbęs G. Kliauga buvo atleistas, jam sumokėta šešių mėnesių išeitinė kompensacija.
Persikvalifikavo į statybininkus
Jau kurį laiką buvęs Panevėžio apskrities VPK viršininko pavaduotojas darbuojasi vienoje miesto statybos įmonėje – yra autobuso vairuotojas ir universalus statybininkas – montuoja vamzdynus, atlieka suvirinimo darbus, betonuoja.
Vyras mano, kad iki šiol tebedirbtų apskrities Vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotoju, jei būtų buvęs nuolankus vadovybės sprendimams. Jis netiki, kad voljerų skandalas kilo dėl vidaus reikalų sistemos pareigūnams taikomų itin aukštų moralės normų. G. Kliauga teigia jaučiantis, kad skandalas dėl senų tvorų sukeltas, nes pats kažkam užkliuvęs.
Už suterštą reputaciją reikalaus atlygio
G. Kliauga svarsto, kad vadovybės nemalonę užsitraukęs dėl savo nelojalumo.
„Policijos departamento vadovybė itin gyrėsi reforma – atkurta Kelių policija. Aš atvirai pasisakiau prieš ją. Panevėžys pirmasis Lietuvoje buvo įkūręs mobiliąją kuopą, jos pareigūnai buvo universalūs, gebantys užtikrinti ir viešąją tvarką, ir eismo saugumą. Būdamas Panevėžio apskrities VPK viršininko pavaduotoju, kritikavau tokios kuopos išardymą ir Kelių policijos atkūrimą“, – priežasčių ieško G. Kliauga.
Buvęs pareigūnas nusiteikęs atsiimti už dvejus metus trukusį teismų maratoną ir iš Panevėžio apskrities VPK prisiteisti žalos atlyginimą.
„Apskaičiuosiu, kiek man kainavo teismo išlaidos. Įvertinti moralinę žalą bus sunkiau. Buvo sugadinta mano reputacija, todėl kentėjo ir šeima, bet Lietuvoje moralė mažai verta“, – mano G. Kliauga.
Atsiklausė kaip vagis pardavėjos
Buvęs G. Kliaugos viršininkas, šiuo metu vadovaujantis Šiaulių apskrities vyriausiajam policijos komisariatui Rimantas Bobinas teigia nenorintis vertinti teismų sprendimų, tačiau manantis, kad pareigūnas pasielgęs netinkamai. R. Bobinas nesutinka, kad surūdijusios, patvory sumestos voljerų tvoros tebuvo šiukšlės. G. Kliaugai jas grąžinus, komisariatas už 560 kg juodojo metalo laužo supirktuvėje uždirbo apie 150 Lt.
„Jei už daiktą gaunama materialinė nauda, vadinasi, jis nėra šiukšlė. Žmogus negali jokio svetimo daikto paimti, juo labiau pareigūnas“, – „Sekundei“ teigė R. Bobinas.
Buvusio pavaduotojo argumentus, esą prieš susirinkdamas voljerus atsiklausęs Logistikos skyriaus, viršininkas vertina tik kaip gynybą.
„Ne Logistikos skyriaus nuosavybė yra daiktai, esantys komisariato teritorijoje. Tada galima vertinti, kad bet kuris vagis, atėjęs į parduotuvę, sakys, kad pardavėjos atsiklausė, ar galima pasiimti prekę. Yra daiktų, kurie įvertinami ne žodžiais, o sumokant pinigus“, – tvirtina R. Bobinas.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ